Teknoloji mağazalarında yavaş yavaş yenilenmiş cihaz kategorisi açılmaya başlanıyor. Bazı mağazalarda yenilenmiş telefon kategorisi yıllardır var. Bazı sitelerde de MPX garantili ibaresi bulunuyor. Bu yazıda” MPX ne demektir? MPX garanti ne demek? Yenilenmiş cihaz alınır mı? ” gibi sorunların cevaplarını irdeleyeceğiz.

MPX ne demektir?

MPX (Mobile Phone Xchange), BrightStar firmasının bir hizmeti. BrightStar, Amerika’nın en büyük 58. firması olan çok büyük bir firma. Türkiye’de de 2009 yılından bu yana faaliyetteler.

Hizmetlerinden birisi de “geri satın alma” denilen bir hizmet. Bu hizmeti neredeyse tüm markalar için sağlıyorlar. Operatör şirketleri ile anlaşmalılar.

Örneğin; Operatörler “eskisini getir yenisini götür” kampanyası yaparlar. Bu kampanyadan faydalananlar eski cihazlarını düşük bir ücrete operatöre satıp, yeni modeli satın alırlar. Operatörler ellerindeki eski telefonlar ne yapıyorlar? İşte burada BrigthtStar firması devreye giriyor. Operatörlerden bu cihazları satın alıyorlar. 

Apple gibi firmalar iade olarak gelen cihazları da bu şekilde tekrar piyasaya sürebiliyorlar.

BrightStar firmasının dediğine göre satın alınan eski telefonlar 20 nokta testinden geçirilerek, tekrar satışa sunuluyor. Bozuk parçaları varsa değiştiriliyor. 

Yani kısacası MPX garantili ifadesi gördüğünüz cihazlar yenilenmiş 2. el cihazlardır. 

N11 satışından alınmıştır.

MPX garantili yenilenmiş ürünler doğal olarak orjinal kutularında gelmezler. Firmanın kendi özel kutularında gönderilirler. 

MPX garantisi 12 ay geçerlidir. Tabi sorun yaşandığında kullanıcı hatası olup olmadığına da bakılır.

MPX – yenilenmiş telefon alınırken nelere dikkat edilmeli?

  • 2. el oldukları için sorun olup olmadığına dikkat edilmeli.
  • Kaç ay garanti verildiğine bakılmalı.
  • Sorunlarının nerede olduğuna bakılmalı. 
  • Çizik, ezik gibi sorunların olup olmadığına bakılmalı.

MPX garantili telefon alınır mı?

Bu telefonların 2. el olduklarının farkında olarak satın almalısınız. 2. el telefon almak isteyenler için, fiyatı da uygunsa MPX – yenilenmiş telefonlar daha avantajlı. Çünkü bu telefonlar uzmanlar tarafından testten geçiriliyor. Sorun tespit edilirse, orjinal parçalarla değişimleri gerçekleştiriliyor. Bu işlemleri 2. el telefonlarda yapmak mümkün değil. Sadece karşınızdakinin sözüne güveniyorsunuz. Eğer güvenilir bir arkadaşınızdan 2. el telefon almıyorsanız, MPX daha güvenilir bir çözüm olarak duruyor. 

İLGİLİ HABER:  100 Uygulama ve Oyun App Store'da İndirimde

MPX – yenilenmiş telefon nerelerden alınır?

Birçok alışveriş mağazasında yenilenmiş telefon kategorisi var. Bunları bulmak için “yenilenmiş telefon” şeklinde bir google araması işinizi görecektir.

Google araması ile yenilenmiş telefonları kolayca bulabilirsiniz.

MPX – yenilenmiş telefonlarda aksesuar olur mu?

Yenilenmiş telefonlarda; Şarj aleti, kulaklık, garanti belgesi gibi kutu içeriği bulunmaz.  Ama birçok satıcı bunları da satışa ekler. Genelde yan sanayi, şarj aleti de yanında gönderilir.

Son olarak;

Yenilenmiş cihazlar için örnek fiyatlar:

Bu ekran görüntüsü HepsiBurada’dan alınmıştır.

Bu yazımızda sizlere aşağıdaki soruların cevabını vermeye çalıştık:

  • MPX nedir?
  • MPX garantili ne demektir?
  • Yenilenmiş telefon alınır mı?

Bu konuda ki görüşlerinizi ve merak ettiğiniz soruları yorum kısmından ekleyebilirsiniz.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?