Birkaç ay önce Microsoft, Edge’nin en iyi tarayıcı olduğunu kanıtlamak adına bir test yapılmasını sağlamıştı. Bu test ile Microsoft Edge ile cihazlarımızın pil ömrünün daha da uzadığı sonucuna varıldı. Ardından bir test daha gerçekleştiren Microsoft ekibi, Edge’nin diğer tarayıcılara oranla ne kadar üstün olduğunu ortaya koymuştur ancak diğer tarayıcıların yanında Edge hala çok fazla sesini duyuramamıştır. Çünkü Edge’nin sunmuş olduğu kimi özellikler kullanıcılarını rahatsız edebiliyor. Bu özelliklerden biri de sekmeler arasındaki ön izlemeler olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bu sorunu ortadan kaldırmak adına Microsoft Edge sekme ön izlemesi nasıl kaldırılır sizler de yazının devamını okuyarak öğrenebileceksiniz.

microsoft-edge

Öncelikle Windows arama kutusunu açın ve oraya regedit yazarak bulduğunuz komutu çalıştırın. Bunun ardından sırası ile takip etmeniz gereken yollar var. Bu başlıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

HKEY_CURRENT_USER> SOFTWARE> Classes> Local Settings> Microsoft> Windows> CurrentVersion> AppContainer> Depolama> Software> microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe> MicrosoftEdge> TabbedBrowsing.

TabbedBrowsing’e kadar ulaşmaya çalışın. Bu başlığa ulaştıktan sonra yapmanız gerekenler oldukça kolay.

Fareniz ile sağ tıklayın ve “New” butonunu seçin, bunu yaptıktan sonra DWORD değerini seçmeniz gerekiyor. Karşınıza bir dosya çıkacak. Bu dosyanın adını “TabPeekEnabled” şeklinde değiştirmelisiniz.

Ardından kontrol etmek amacıyla dosyanızın üstüne iki kere tıklayarak açmanız iyi olur. Değerin 0 olduğundan emin olmalısınız. Bunları yaptıktan sonra Edge’yi tekrardan başlatabilirsiniz.

 

Bütün bu bahsettiğimiz işlemleri sırası ile yaptığınız takdirde göreceksiniz ki Microsoft Edge’nin sekme özellikleri tamamen ortadan kalkmış olacak. Eğer işlem üzerinde herhangi bir değişiklik yapma ihtiyacı hisseder ve yaptığınız işlemi geri almak isterseniz yapmanız gereken tek şey “TabPeekEnabled” isimli dosyanın değerini 1 ile değiştirmek olacaktır. Artık sizler de öğrendiğinize göre Microsoft Edge sekme ön izlemesi sorununu bu kısa işlemlerle çözebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  Apple İşlemci Üretiminde Sınıf Atlayacak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?