Tarayıcı yarışında son dönemde firmalar arasındaki rekabet giderek artmaya başladı. İlk olarak bu alanda Google’ın adı geliyor olsa da internet devinin bu konuda rakipsiz olmadığını da söylemek gerekiyor. Hatta son dönemde Google’ın rakiplerinin öne geçecek hamleler yaptığını bile söylemek gerek. Bunlardan biriside Microsoft Edge tarayıcı.

Windows 10 işletim sistemiyle beraber hayatımıza giren ve çok önemli özelliklerle kendisini gösteren Microsoft Edge tarayıcı, şimdilerde ise mobil alanda kendisini gösterecek adımlar atmaya başladı. Bu noktada Microsoft’un son hamlesi ise hem iOS hem de Android işletim sistemi için yayınlanacağı açıklanan yeni güncelleme oldu. Yapılan açıklamaya göre güncelleme uzun süredir beklenen özellikleri tarayıcıya getirecek.

Microsoft Edge Güncellemesi Neler Sunacak?

İlk olarak iOS için hemen sonrasında da Android işletim sistemi için yayınlanmasını beklediğimiz yeni güncellemenin önemli sistem değişikliklerine adım attığını göreceğiz. Yeni güncellemeyle beraber bu noktada gelecek olan ilk değişiklikte arama motoru kısmında karşımıza çıkacak.

Daha önce kullanıcıların yükleme yapması sonrasında varsayılan olarak Bing arama motoru ile karşı karşıya kalmaları ve bu durumdan oldukça şikayet etmeleri üzerine Microsoft tarafından durumun değiştirileceği ortaya çıktı. Buna göre artık kullanıcılara doğrudan arama motorlarını seçme şansı verilecek. En iyi arama motoru ya da kullanıcıların kendi belirlediği arama motorlarını kullanmalarının önündeki engel kalkmış olacak.

Microsoft Edge iOS

Tek yenilik de bu olmayacak. Bunun dışında yeni çeviri özelliği de yolda. Yapılan paylaşımlara göre Microsoft Edge iOS sürümünde artık direk çeviri olacak. Kullanıcıların siteye giriş yaptıkları ülkeden dil öğrenimi yapılacak ve site dili otomatik olarak çevrilmiş bir şekilde sunulacak.

Site dilinin çeviri olarak sunulmasının artısının yanında bir de yeni senkron sistemi göreceğiz. Yeni sistem akıllı telefonlarla bilgisayarlar arasında bir bağ kurabilecek. Bir kullanıcı bilgisayardaki tarayıcısında yaptığı işlemlere, telefondaki tarayıcısında devam edebilecek. Bunun için özel bir senkron sistemi sunulacak. Bu özellikleri göreceğimiz güncellemenin yayın tarihi ise belli değil.

İlginizi Çekebilir: İkinci El iPhone Fiyatları Bile Uçtu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?