Epic Games ile Apple arasındaki mevzu bir oyundan çok daha öteye geçmeye başladı. Apple, kendi için yerinde bir karar aldı ve Epic Games’in en ünlü yapımı olan Fortnite oyununu uygulama mağazasından kaldırdı. Fakat olay oldu bittiye gelmedi. Oyun kaldırıldığı gibi Epic Games mahkemeye koştu.

Ardından Apple’ın tehdidi geldi. Apple, bu gibi bir durumda firmanın tamamen geliştirici hesabına son verebileceğini ve bu durumda Unreal Engine oyun motoru için de tehlike çanlarının çalacağı kozunu oynadı.

İki firma arasındaki atışma devam ederken Microsoft konuya dahil oldu. Davaya bile dahil olan Microsoft, bir dilekçe verdi ve Epic Games’i savunacak açıklamalarda bulundu.

Microsoft, Epic Games’in Arkasında Duruyor

Microsoft Oyun Geliştirme Deneyimi Genel Müdürü Kevin Gammill, yaptığı açıklamada doğrudan Epic Games’in arkasında durduklarını söyledi. Mahkeme başvurusunu desteklediklerini söyleyen ünlü yönetici, Unreal Engine oyun motorunun çok önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Bu oyun motoruna gelecek olan herhangi bir kısıtlama durumunda, geliştirilmiş ya da geliştirilmekte olan birçok oyunun ve projenin durumdan etkileneceği de vurgulanırken Apple’ın haksız olduğu savunuldu.

Microsoft Epic Games Apple

Microsoft’un dava sürecine dahil edilmiş olması soru işareti. Firma Xbox açısından olaya yaklaşıyor. Apple’ın yapacağı yeni bir kısıtlama ve oyun motoruna gelecek bir sınır, Xbox oyun konsollarının da etkilenmesine neden olacak. Bunun için dev firmanın Apple’ın karşısına çıktığını anlıyoruz.

Bu destek net bir şekilde dava sürecini uzatacak ama yavaş yavaş komisyon konusunda Apple tek kalmaya başladı. Yani her markadan gelen bir eleştiri yumağı oluşmaya başladı. Buna konuyla uzaktan alakalı olan Microsoft gibi bir devin de katılmış olması, bazı kararların değişmesine neden olabilir.

Hadi iyi senaryo çizelim. Apple komisyon ücretlerini düşürebilir ve Epic Games firmanın ödeme sistemini yeniden kullanmaya başlayabilir. Fortnite oyunu da App Store’a geri dönebilir. Zor ama imkansız değil. 🙂

İLGİLİ HABER:  iPhone XR - iPhone SE 2020 karşılaştırması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?