Akıllı telefon, masaüstü bilgisayar ya da dizüstü bilgisayar…Cihazınız ne olursa olsun, düzenli yedek almak verilerinizin güvende olmasını ve ihtiyacınız olduğunda onlara hızlı bir şekilde yeniden erişmenizi sağlar. Yakın zamanda Windows’tan macOS’a geçiş yaptıysanız veya yalnızca Mac’te Windows yedeklemesi nasıl açılır merak ediyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Windows 10 ve 8’de Yedekleme ve Geri Yükleme

Windows 8 ve Windows 10’da, Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Yedekleme > Sürücü Ekle (+)‘ye tıklayarak yedekleme yapabilir ya da Diğer Seçenekler > Dosyaları geçerli bir yedekten geri yükleme‘ye tıklayarak daha önceden oluşturduğunuz yedekleme dosyanızı görebilirsiniz.

Windows 10 Yedekleme

Windows 7’de Yedekleme ve Geri Yükleme

Windows 7’de yedekleme işlemi, dosya yapısı Microsoft tarafından farklı bir şekilde belirlendiğinden biraz daha karışıktır.

Windows 7’de yedekleme ve geri yükleme işlemleri Denetim Masası’dan yapılır.

  1. Denetim Masası > Yedekleme ve Geri Yükleme > Yedekleme ayarla‘ya tıklayın.
  2. Windows Yedekleme Başlatılıyor başlıklı pencerede işlemin tamamlanmasını bekleyin.
  3. Daha sonra açılan pencerede yedekleme dosyalarının yükleneceği sürücüyü seçin.
  4. Neleri yedekleme istiyorsunuz? bölümünde Windows Seçsin (Önerilir) yazan seçeneği işaretleyin ve İleri butonuna tıklayın.
  5. Ayarları kaydet ve yedeklemeyi çalıştır butonuna tıklayın.
  6. Yedekleme işleminizin başladığını gösteren Yedekleme Çalışıyor mesajınızı göreceksiniz. İşlemin süresi yedeğin boyutuna göre değişecektir.

Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra seçtiğiniz sürücüde Backup files 1,2,3..zip şeklinde isimlendirilen dosyaları, önce bir harici harddisk ya da USB belleğe, oradan da Mac’inizdeki herhangi bir klasöre kopyalayın.

Mac’te Windows Yedek Dosyaları Nasıl Açılır ve Kullanılır?

Paragon’un VMDK Mounter adlı programını kullanarak Windows yedeğinizi Mac’te açabilir ve kullanabilirsiniz. Ücretsiz programı kullanmak için bir e-posta adresi ile kayıt olmanız gerekiyor.

Program, çalıştırdığınızda Windows yedek dosyalarını otomatik olarak bulacak ve farklı sabit disk bölümlerini size gösterecektir. Açmak istediğiniz sabit disk bölümünü seçip işlemi başlatın. İşlem tamamlandıktan sonra yedeklemenizi Devices bölümünde bulacaksınız. Buradan dosyaları görüntüleyebilir ve Mac’inizde kullanacağınız dosyaları istediğiniz klasöre taşıyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mac Nasıl Kilitlenir ya da Uyku Moduna Nasıl Geçirilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?