Mac’te Safari’yi Hızlandırmak İçin Değiştirmeniz Gereken 6 Ayar

0
492
mac safari hizlandirma ayarlari

Birçok Mac kullanıcısı, düşük pil tüketimi nedeniyle Safari‘yi kullanmayı tercih ediyor. Safari, MacOS High Sierra ile birlikte her zamankinden daha iyi bir hale geldi. Ancak tüm tarayıcılarda olduğu gibi düzeltilmeye ihtiyaç duyulan bazı tuhaflıkları var.

Neyse ki, Safari’nin can sıkıcı tuhaflıklarının çoğu tarayıcı ayarlarını hızlı bir şekilde ziyaret ederek düzeltilebilir. Bazıları biraz daha fazla çabaya ihtiyaç duyuyor, ancak bunları adım adım ele alacağız.

Mac’inizdeki Safari tarama deneyiminizi yükseltmeye hazır mısınız? Önce Safari’nin varsayılan tercihlerini düzelterek başlayalım.

#1. Durum Çubuğu’nda Bağlantı Önizlemeyi Etkinleştirin

Web sitelerinde gezinirken, her türlü bağlantıya rastlarsınız. Bazı bağlantılar istediklerinizi tam olarak almanızı sağlarken, diğer bağlantılar sizi kişisel bilgilerinizi çalabilecek kimlik avı amaçlı web sitelerine yönlendirebilir. Bu nedenle, web sitesine gitmeden önce bağlantıları önizlemek iyi bir fikirdir.

 • Safari varsayılan olarak bağlantı önizlemelerini göstermez, ancak yalnızca birkaç tıklama ile etkinleştirebilirsiniz. Menü çubuğunda Görünüm’ü tıklayın ve Durum çubuğunu göster’i seçin.

Etkinleştirildiğinde, ekranın sol alt kısmında bağlantı önizlemeleri görmeniz gerekir.

#2. Tüm URL’yi Adres Çubuğuna Gösterin

Safari, adres çubuğunda varsayılan olarak yalnızca ana alan adını gösterir. Muhtemelen, Safari’yi daha minimalist gösterdiği için bu şekilde. Ancak bir web sitesinde tam olarak hangi sayfada olduğunuzu URL’nin tamamını görerek anlayabilirsiniz. Sayfanın tam URL’sini görmek için:

 1. Safari > Tercihler‘i açın.
 2. Gelişmiş sekmesine geçin.
 3. Tam web sitesi adresini göster kutusunu işaretleyin.

#3. Tüm Web Siteleri İçin Okuyucu Modunu Otomatik Olarak Kullanın

Safari’de karmaşık bir web sayfasını okunması kolay bir biçimde görüntülemek için Okuyucu Modu (Reader) simgesini tıklamanız yeterlidir. Okuyucu Modu’nun basitliği hoşunuza gidiyor ve tüm web sitelerinde otomatik olarak kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki ayarı yapmanız yeterlidir.

 1. Safari‘yi açın ve Tercihler‘e gidin.
 2. Web Siteleri sekmesine geçin.
 3. Sol bölmeden Genel‘i seçin. Burada, şu anda açık olan web sitelerini Okuyucu Modu otomatik olarak kullanacak şekilde yapılandırabilirsiniz.
 4. Diğer tüm web siteleri için, pencerenin sağ alt köşesindeki Diğer web sitelerini ziyaret ederken seçeneğinin yanındaki açılır menüden Açık‘ı seçin.
İLGİLİ HABER:  macOS High Sierra Kurarken MacBook Donuyor Sorunu

Bir kez etkinleştirildiğinde, desteklenen tüm web siteleri otomatik olarak Okuyucu Modu’nda açılır.

#4. Güç Tasarrufu İçin Eklentileri Durdurun

Flash ve Java gibi tarayıcı eklentileri, zengin bir multimedya deneyimi sağlar, ancak güvenlik, pil gücü ve tarayıcı kararlılığında zafiyete neden olurlar. Neyse ki, Safari’de eklentileri yalnızca onlara ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için:

 1. Safari > Tercihler‘i açın.
 2. Gelişmiş sekmesine geçin.
 3. Güç tasarrufu için eklentileri durdur seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

#5. Otomatik Video Oynatmayı Kapatın

Bir web sitesine girdiğinizde videoların otomatik olarak oynatılmaya başlaması canınızı mı sıkıyor. Safari otomatik video oynatmayı kapatmanıza izin veriyor. Bunu yapmak için:

 1. Safari > Tercihler‘e gidin.
 2. Web Siteleri sekmesine geçin.
 3. Otomatik Oynat‘ı tıklayın. Burada, web sitelerinde ses içeren medyayı veya otomatik başlayan videoları oynatmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

#6. Web Sitesi Bildirimlerini Tamamıyla Devre Dışı Bırakın

Bazen, tarayıcı bildirimleri yararlı olabilir. Örneğin, Gmail’i açtığınızda, size yeni e-postalar hakkında bildirim gönderebilir. Ancak bazı yayıncılar ve reklamverenler, reklam yayınlamak için bu özelliği kötüye kullanıyor. Web sitelerindeki gereksiz bildirimlerle boğuşmak istemiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Safari > Tercihler‘i açın.
 2. Web Siteleri sekmesine geçin.
 3. Bildirimler‘i tıklayın.
 4. Bildirim Merkezi‘nde uyarıları göstermek için izin isteyen tüm web sitelerini kontrol edebilirsiniz.

Mevcut web siteleri için İzin Ver veya Reddet’i seçebilir ya da silebilirsiniz. Tüm web sitelerinin size bildirim göndermesine izin vermek istemiyorsanız, pencerenin alt kısmındaki Web siteleri anında iletilen bildirimler göndermek için izin isteyebilsin seçeneğinin yanındaki kutucuğun işaretini kaldırın.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?