iPhone, iPad, MacBook, MacBook Air, MacBook Pro ya da iMac’te ekranı ikiye bölme ihtiyacınız varsa, bu özelliği nasıl kullanacağınızı ayrıntılı olarak açıkladığımız makalemiz tam size göre. Mac ekranını ikiye bölme işlemini nasıl yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Split View modu Mac’inizin ekranını iki farklı kısma böler; böylece iki farklı pencereyi aynı anda görüntüleyebilirsiniz. Bu, araştırma projeleri ve Mac’inde daha karmaşık işler yapan kullanıcılar için son derece yararlıdır. Bu nedenle, pek çok öğrenci ve uzman, yeni bir bilgisayar alırken ekranı ikiye bölme özelliği olup olmadığına dikkat eder. MacOS güncellemeleri sayesinde, Mac ekranını ikiye bölmek artık çok kolay bir hale geldi.

MacOS’da Split View Özelliği Nasıl Kullanılır?

Split View Gereksinimleri ve Sınırlamalar

Ekranı ikiye bölme özelliği, Mac OS X 10.11 El Capitan ile birlikte tanıtıldı. Bu nedenle, henüz El Capitan’a güncellenmiş bir Mac’e sahip değilseniz, ekranı ikiye bölme özelliğini kullanamazsınız.

Tüm uygulamalar bölünmüş görünümle çalışmaz. Bir uygulamanın bölünmüş ekran özelliğinde çalışıp çalışmadığını öğrenmek için deneme yapmanız gerekiyor. Bununla birlikte, Apple destekli çoğu uygulama bölünmüş ekran özelliğini kullanabilmektedir. Üçüncü taraf uygulamaların bu seçeneğe sahip olma olasılıkları düşüktür. Örneğin bazı Microsoft Office uygulamaları şu anda bölünmüş ekran özelliğini desteklemiyor.

Mac’ta Ekranı Bölme Özelliğini Etkinleştirme

mac bolunmus ekran

mac split view ozelligiBölünmüş ekran özelliğini etkinleştirmek için, aynı anda kullanmak istediğiniz iki uygulamayı başlatın. Örneğin bir Safari penceresi ve Fotoğraflar uygulamasını açabilirsiniz. Başlamak için bir pencere seçin ve sol üst köşeye bakın. Kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere üç adet buton görüyorsanız, ilgili uygulama bölünmüş ekran özelliğini destekliyor demektir.

Kullanacağınız buton, en sağdaki yeşil renkli ve üzerinde iki tane küçük genişletme oku olan butondur. Yeşil butona basılı tuttuğunuzda pencere genişler / daralır ve ardından ekranın yarısına yerleşir.

Bölünmüş ekranınızın yarısı için işlemi tamamladınız. Şimdi ekranın diğer yarısına yerleştirmek istediğiniz uygulama penceresini açın. Uygulamayı açar açmaz, ekranın diğer yarısına yerleşecek ve bölünmüş ekran işlemi başarıyla tamamlanacaktır. Odaklanmayı değiştirmek için iki pencereye de dokunabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  MacOS İçin Yeni Tehlike. E-Posta Virüsünden Nasıl Korunuruz?

Mac’te Bölünmüş Ekranı Ayarlama

macbook bolunmus ekran ozelligiBölünmüş ekranınızın yarı yarıya olması gerekmiyor. Hangi pencerenin ekranın daha fazlasını kaplayacağını seçebilirsiniz. Ekranı ikiye böldükten sonra, ekranın ortasında ince siyah bir çubuk göreceksiniz. Bu çubuğu basılı tutun ve ekranın daha fazlasını kaplamasını istediğiniz pencerenin tersine doğru taşıyın.

Özelliği ilk kez kullandığınızda ekranlar arasında geçiş yapmak biraz zor gelebilir.

Mac’te Bölünmüş Ekran Modundan Çıkma

Split View modunu kapatmak için, her iki pencerede yeşil butonlara dokunmanız yeterlidir. Bu, her iki pencereyi orijinal hallerine dönüştürür ve bölünmüş görünüme ihtiyaç duymadan öne yaptığınız işe devam etmenize izin verir.

İlginizi Çekebilir: MacBook Pro, MacBook Air ve iMac’te Gif Yapmak

iPhone ve iPad’de Split View Özelliği Nasıl Kullanılır?

iPhone ve iPad kullanıcıları Youtube videosu izlerken kısa süreliğine başka bir uygulamaya geçse dahi hemen youtube videosu kesiliyor. Örneğin gelen bir mesaja bakmak için youtube uygulamasını arka plana almanız gerekiyor. Split View yani çoklu ekran özelliğini iPhone ve iPad’de kullanmanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

iPhone’da Split View Özelliği nasıl kullanılır?

iPhone’da Split View yani bölünmüş ekran özeliğini kullanabilmeniz için öncelikle Pro, Max veya Plus modellerden birine sahip olmanız gerekiyor. iPhone’da bu özellik sadece yatay modda çalışıyor. Yani cihazınızı yatay tutmanız gerekiyor. iPhone’da dikey görünümden yatay görünüme telefonunuzu yatay çevirip geçtiğinizde zaten otomatik olarak bölünmüş ekran özelliği aktif oluyor. Size mail, mesaj, saat, takvim vb.. uygulamaları kullanabilmeniz için izin veriliyor.

iPhone’da bu özelliğin çeşitli ayarları var. Bunlara Ayarlar>Ekran ve Parlaklık>Ekran büyütme kısmından ulaşabilirsiniz.

iPad’de Split View Özelliği nasıl kullanılır?

iPadOS ile Split View özelliği çok daha etkin bir şekilde kullanılabiliyor. Çoklu Görev özelliğini kullanarak aynı anda iki uygulamayla çalışabillmenize olanak sağlanıyor.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için Apple’ın rehberine göz atabilirsiniz:

https://support.apple.com/tr-tr/HT207582

1 YORUM

  1. Bu işlem için Windowsta kısayol tuşları var. (windows tuşu ve sağ/sol ok).
    Mac için bu var mıdır? better touch tool gibi bir uygulama yüklemek şart mıdır? Daha iyi/başka önerileriniz var mıdır?
    Teşekkür ederim 🙂

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?