macOS’u etkileyen yeni bir virüs ortaya çıktı

0
57

Apple’ın işletim sistemleri (IOS, macOS vb…) genel olarak güvenli ve virüs bulaşmaz olarak kabul edilir.  Bu düşünce aslında yanlış. Diğer sistemlere göre IOS’a ve macOS’a daha az zararlı yazılımın üretildiği doğru olsa da, bu durum tamamen tehlike altında olmadığımız anlamına gelmiyor.

Son zamanlarda macOS zararlıları artmaya başladı. Ünlü bir güvenlik şirketi olan NSA çalışanı Patrick Wardle yeni bir macOS zararlısını keşfettiğini duyurdu. Bu zararlı yazılım, sizi kameranızdan izleyebiliyor. Sesinizi kaydederek, hackerlara gönderebiliyor.

macOS içerisinde, kameranın ve mikrofonun amaç dışı kullanılmasını engelleyen mekanizmalar var. Yine de bu güvenlik mekanizmalarını bu tarz yazılımlarla aşmayı başarabiliyorlar.

Virüsler ve Çeşitleri

Ne yapmalısınız?

Bu tarz bir yazılımın sisteminize kurulu olup olmadığını anlamaya çalışabilirsiniz. Kamera ışığınız yanabilir veya internet kullanımınızdaki upload (gönderme) miktarınıza bakabilirsiniz. Eğer kamera kaydı yapıp, hacker’a gönderiliyorsa upload miktarı fazla olacaktır. Ek olarak antivirüs programınızı güncelleyebilirsiniz.

Wardle firması tarafından geliştirilmiş OverShight programı da bu tarz virüsleri silebiliyor. Ücretsiz bir program.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here