macOS Sierra’da iCloud Drive Nasıl Kullanılır?

0
114
macos sierra icloud drive nasil kullanilir

iCloud Drive, Apple’ın kullanıcılarına 5 GB’a kadar ücretsiz sunduğu fotoğraf, video, belge ve cihaz yedeklerinin saklayabileceği bulut depolama servisidir. Bu makalemizde, Mac işletim sisteminin en yeni sürümü macOS Sierra‘da dosyalar ve klasörler otomatik olarak iCloud Drive’a nasıl kaydedilir sorusunun cevabına yer verdik.

MacOS Sierra’da masaüstündeki dosyalarınızı ve klasörleri otomatik olarak iCloud Drive hesabınıza kaydedebilirsiniz. Bu özellik, sürekli hareket halindeyseniz ve üzerinde çalıştığınız işlere dünyanın neresinde olursanız olun erişebilmek istiyorsanız çok yararlıdır.

MacOS Sierra’da iCloud Drive nasıl kullanılır: iCloud Drive’ı ayarlama

Apple, dosyalarınızı iCloud Drive’a kaydedebilmeniz için her Apple kullanıcısına 5 GB ücretsiz bulut depolama olanağı sağlar. iCloud Drive depolama alanınızı 50 GB için aylık 2,99 TL 200 GB için 7,99 TL ve 2 TB için 29,99 TL ödeyerek yükseltebilirsiniz. Ayrıca, bu özelliği kullanabilmeniz için cihazınızın internet erişiminin olması gerekiyor.

  1. iCloud Drive erişimini etkinleştirmek için, Mac’in üst kısmındaki Apple logosuna tıklayıp Sistem Tercihleri‘ne gidin ve iCloud‘u bulun.
  2. En üstte bulunan iCloud Drive’ı etkinleştirme seçeneğine tıklayın. Daha sonra Seçenekler’e tıklayın.
  3. Belgeler sekmesinde, iCloud Drive ile senkronize edilmesini istediğiniz dosya türlerinin yanlarındaki kutucukları işaretleyin.
  4. Dosya seçme işleminden sonra Bitti‘ye tıklayın ve menüden çıkın.
  5. iCloud artık dosya ve klasörleri senkronize etmeye başlayacak. Bu işlemin tamamlanma süresi, dosyaların toplam boyutu ve internet bağlantınızın hızına göre değişecektir.

MacOS Sierra’da iCloud Drive nasıl kullanılır: iCloud Drive’ı kullanma

iCloud Drive hesabınıza bir tarayıcı veya bir program aracılığıyla erişebilirsiniz. Hesabınızda oturum açmak için iCloud web sitesine gidin ve hesabınızda bulunan dosyalara göz atmak için iCloud Drive simgesini bulun.

iCloud Drive kullanma

Seçtiğiniz yere bağlı olarak, iCloud Drive hesabınızda çeşitli klasörler göreceksiniz. Mac’inizde bu klasörlerden birine herhangi bir şey kaydettikten sonra, kaydettiğiniz dosyayı çok kısa bir süre içinde çevrimiçi olarak istediğiniz her yerden iCloud hesabınıza bağlanarak indirebilir ya da görüntüleyebilirsiniz. Mac’inizde herhangi bir klasördeki bir dosyayı sildiğinizde, dosya iCloud Drive hesabınızdan da silinir.

İLGİLİ HABER:  Yeni Özellik iCloud Takma Ad Nasıl Kullanılır?

iCloud Drive hesabınızdaki dosyalara bir iOS cihazdan erişebilmek için, Ayarlar > iCloud > iCloud Drive > Ana Ekran’da Göster özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

MacOS Sierra’da iCloud Drive nasıl kullanılır: Başka bir Mac’ten iCloud Drive’a Erişme

Birden fazla macOS Sierra yüklü Mac’iniz varsa aşağıdaki adımları izleyerek iCloud Drive’ınıza erişebilirsiniz:

Ana Mac’inizde olduğu gibi, Sistem Tercihleri> iCloud> iCloud Drive‘a gidip seçeneği etkinleştirin.

Daha sonra, iCloud hesabınızda oturum açın. Artık internete bağlı olduğu sürece bu Mac’te de dosyalarınızı görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Çalınan MacBook nasıl bulunur? Mac’imi Bul (Find My Mac)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?