MacOS Sierra Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

0
53
Apple nfc kilidi

Apple’ı yazılım alanında yaptığı geliştirmeler sadece mobil işletim sistemi olan iOS ile sınırlı kalmadı. Zira teknoloji devi bu sene mobil işletim sistemlerinin yanı sıra hem MacBook serisinin hem de Apple Watch serisinin yazılımlarında güncellemeler yaptı. MacBook Pro için yapılan yazılım geliştirmelerinde ise Apple yeni işletim sistemi MacOS Sierra serisini duyurmuştu. Yeni seri MacBook Pro ile beraber yüklü gelen işletim sisteminin birçok konuda ise rakiplerine büyük oranda üstünlük sağlayacağı belirtilmişti.

En Güvenli Sürüm İddiası

Bu noktada Apple MacOS Sierra için biraz daha ileri gitmiş ve serinin en güvenli işletim sisteminin içerisinde hiçbir açık bulunmadığını da belirtmişti. Öyle ki yapılan yarışmalarla beraber hackerların MacOS Sierra üzerinde açık bulmaları bile istenmiş ve bulan kişilere de ödül verileceği açıklanmıştı. Artık MacOS Sierra en güvenlikli işletim sistemlerinden biri olarak gösterilmeye başlamışken ise sonunda güvenlik konusunda bir haber geldi. Pwnfest 2016 etkinliğinde MacOS Sierra işletim sisteminin bir açığı tespit edildi.

macos-sierra-açığı

Açık Safari Üzerinden

Apple’ın internet tarayıcısı olarak bilinen Safari üzerinde bulunan açık ile beraber hacker grubu MacOS Sierra’nın yönetici izinlerine ulaşmayı başardı. Bilgisayarda kendilerini yönetici olarak gösterebilen bir açık bulan Pangu hacker grubu bu açıkla beraber bilgisayarın tamamen ele geçirilebileceğini de göstermiş oldu.

Bulunan açığın detayları ise aslında oldukça basit. Zira Safari üzerinde bulunan sistem açığı sayesinde kullanıcılar zararlı yazılım bulunan bir siteye giriş yaptıklarında kullanıcıların bilgisayarına virüs yerleştirilebiliyor. Tüm sistemin ele geçirilmesine neden olan açığı bulan Pangu grubu ise söz konusu açık sonrasında adeta mini bir servet kazanmayı da başardı. Zira grup sadece bu açığı tespit etmesiyle 140 bin dolar gibi bir ödülünde sahibi oldu.

Apple ise yaptığı açıklamada söz konusu açığı kabul edip ardından da Safari üzerinde yaşanan sorunu gidermek için bir güncelleme yayınlayacaklarını da açıkladı. Apple’ın söz konusu güncelleme için kesin bir çıkış tarihi vermediğini belirtmek gerekiyor.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here