macOS Sierra Çıktı! Hemen İndirin!

0
133

Apple’ın geçtiğimiz etkinliklerde iOS 10 ile birlikte tanıttığı, masaüstü ve dizüstü bilgisayarları için tanıttığı yeni işletim sistemi macOS Sierra artık kullanılabilir durumda. Daha önceden OS X olarak adalandırılan işletim sisteminin, tanıtılan yeni sürümden sonra macOS ismini almış ve Sierra ek adını almıştı. Tanıtım tarihi olarak net bir zaman vermeyen Apple, bugün itibari ile sürümün aktif olduğu bütün cihazlarda indirilebilir durumda.

mac-os-sierra-yayınladı

Yeni sürümün getirdiği özelliklere kabaca değinecek olursak, Siri artık masaüstünde de kullanılabilir olacak yani iPhone, iPad gibi iOS cihazlarımızla oldukça işimize yaran sesli asistan özelliğini artık Mac bilgisayarlarından da kullanılabilir olacak.

 

Siri yine Apple platformlarına damgasını vurmaya devam ediyor. Siri artık Macbook’unuzda. Siri kullanarak, dosya açabilir,. Kopyalama yapabilirsiniz. Artık dizüstü bilgisayarınızı da sesle kontrol edebileceksiniz. Siri’nin en şaşırtıcı kullanımlarındna birisi de Multitasking denilen çoklu görev özelliği. Örneğin, bir belge üzerinde çalışıyorsunuz, Siri’den arkadaşlarınıza çalışma durumunuzu bildirmesini isteyebilirsiniz. Bilgisayarınızda bulamadığınız dosyaları da bulmak artık Siri’nin işi. Müzik çalmasını istemek, hava durumunu sormak, not tutmak da artık Siri’ye emanet.

mac-os-sierra-yayınladı

macOS Sierra’nın en çok dikkat çeken yeniliği adına Universal Clipboard  denilen kopyala- yapıştır özelliğiydi. Bu ilginç özellikle, örneğin Mac bilgisayarınızdan kopyalayıp, iPhone telefonunuzdan yapıştırabiliyorsunuz.

Bir diğer ilginç yenilik ise Auto unlock özelliği. Bu özellik kolunuzdaki iWatch ile Macbook’unuzun tuş kilidini otomatik olarak açılmasını sağlıyor. Macbook kapağını açar açmaz, tuş kilidi de açılıyor.

macOS Sierra‘nın bir diğer yeni özelliği ise bulut teknolojisini daha etkili kullanabilme. iPhone telefonunuzdaki dosyalara Macbook bilgisayarınızdan erişebileceksiniz. Tersi de mümkün olacak tabi.

mac-os-sierra-yayınladımac-os-sierra-yayınladımac-os-sierra-yayınladı

macOS Sierra ile gelen bir diğer yeni özellik ise depolama alanı ile ilgili. Bundan böyle nadiren kullandığınız dosyalar otomatik olarak iCloud’da saklanacak. İstediğinizde bu dosyalara ulaşabileceksiniz.

İLGİLİ HABER:  Apple’ın İndirim Haberlerine Sürekli Yenisini Ekleniyor

macOS Sierra Masaüstünüzde daha etkin bir şekilde gezinmenize yardımcı olmak için, Safari’nin Sekmeler özelliğini Harita, Mail, Pages, Numbers, Keynote ve TextEdit gibi birden fazla pencereyi destekleyen Mac uygulamalarına ve hatta üçüncü taraf uygulamalarına taşıyor. Sekmeler özelliğini kullanarak Harita uygulamasında yerinizi kaybetmeden birden fazla yere göz atabilecek, tam ekran görünümünde Pages belgeleri arasında kopyalayıp yapıştırma işlemi yapabilecek veya Mail uygulamasında taslak mail’ler arasında hızla geçiş yapabileceksiniz.

Şimdi herhangi bir şey üzerinde çalışırken başka bir şeye göz atabilirsiniz. macOS Sierra’da Resim İçinde Resim özelliği sayesinde masaüstünüzde bir pencerede Safari’den veya iTunes’dan bir videoyu izlerken ekranın herhangi bir köşesinde bir video üzerinde çalışmanızı, hatta bu videonun boyutunu değiştirmenizi veya üzerine iğne eklemenizi sağlıyor. Siz alanlar arasında geçiş yaparken video sabit kaldığı için asla bir şey kaçırmayacaksınız.

Apple’ın iPhone modelleri için daha önceden tanıttığı Apple Pay, destekleyen web sitelerinde alışveriş yaparken güvenli ve gizli alışveriş yapmayı kolaylaştırıyor. İnternette satış yapanlara artık kredi veya banka kartı numarasınızı vermeniz gerekmiyor. Bunun için sadece favori alışveriş sitelerinizde ödeme sırasında Apple Pay düğmesini bulun ve alışverişinizi iPhone’unuzdaki Touch ID’nizle veya Apple Watch’unuzu kullanarak tamamlayın.

mac-os-sierra-yayınladı

HANGİ MAC BİLGİSAYARLARI İÇİN KULLANILABİLİR?

MacBook ve iMac cihazları için yayınlanan MacOS Sierra sürümü, 2010 sonrası Mac Pro, MacBook Pro ve MacBook Air  modelleri ve 2009 sonrası iMac modelleri için indirilebilir durumda.

YENİ SÜRÜMÜ NASIL İNDİRİRİM?

MacOS Sierra sürümünü indirmek için bildirim çubuğundaki Apple logosuna tıklayarak AppStore yazısına tıklayın (güncelleme sayısı yanında gözükecektir). Daha sonra açılan AppStore uygulamasında karşınıza çıkan macOS Sierra uygulamasını yükle tuşuna tıklayarak indirmeye başlayın. İndirme bittikten sonra otomatik olarak kendini tekrar başlatarak yükleme işlemini yapacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?