Apple’ın yeni işletim sistemleri güncellemeleri bir bir yayınlanmaya başladı. Henüz çok kısa süre önce yayınlanan ikinci büyük güncellemelerden sonra genel olarak ara güncellemeler şeklinde gösterilen yeni güncellemelerin ilk adresi iOS oldu. İlk olarak iOS 10.2.1 güncellemesinin kararlı sürümü yayınlandı.

Hemen ardından ise MacBook serisi bilgisayarlarda kullanılan yeni işletim sistemi MacOS Sierra 10.12 içinde yeni bir güncelleme daha yayınlandı. MacOS Sierra 10.12.3 sürümünün kararlı olarak yayınlanmasıyla beraber yeni güncellemenin ne gibi değişiklikler getirdiği de merak konusu oldu. Bakalım yeni güncelleme neler getirmekte.

MacOS Sierra 10.12.3 Güvenlik Güncellemeleri

İlk olarak yeni güncelleme ile beraber gelen değişikliklerin neler olduğundan bahsetmek gerekiyor. İşletim sisteminde bu sürümde netlik kazanmış olan bir yenilik bulunmuyor. Yani yeni güncelleme sonrasında seride yeni uygulamalar, yeni araçlar ya da yeni eklentiler gibi değişimler beklemeyin. Zaten Apple tarafından yapılan açıklamada da bu durumu net bir şekilde görmüştük.

MacOS Sierra 10.12.3

Fakat yeni güncelleştirme ile birçok güvenlik sorunu düzeltiliyor ya da güvenlik artışı sağlanıyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde casus bir yazılım sorunu oluştuğu yönünde iddiaların gündeme gelmesiyle beraber MacOS Sierra 10.12.3 güncellemesi ile bu açıkların kapatılması bekleniyordu.

MacOS Sierra 10.12.3

Öyle de oldu ve Apple güvenlik konusunda tüm MacBook güvenlik açıkları iddialarının önüne geçmiş oldu. Bu nedenle yeni güncelleştirmenin bir özellik kazandırmıyor olsa da sistemsel açıdan önemli bir güncelleme olduğunu da söylemek gerekiyor.

MacOS Sierra 10.12.3 İle Çözülen Sorunlar

Güvenlik güncellemelerinden sonra sistemde belli başlı sorun çözümleri de uygulanmış durumda. Sistemsel olarak sorun yaratan performans düşüşlerine neden olan konularda iyileştirmeler yapan Apple’ın bu güncelleme ile beraber belli bazı sorunların üstünden geldiğini de belirtelim. Sadece Apple’ın açıkladığı sorun bildirimlerinden değil kullanıcılardan da gelen yorumlarla beraber ne gibi sorunlar çözülmüş bakalım.

  • 15 inç modelinde grafik düzenlemesi: İlk yapılan düzenleme 15 inç MacBook modelleri için geçerli oldu. Bilgisayarın kullanımından bir süre sonra ekranda grafik geçişlerinde belli başlı sorunlar yaşanmasına neden olan hataların düzeltildiği ve grafik geçişlerinin çok daha başarılı hale getirildiği belirtiliyor.
  • Adobe Premiere sorunları: İlginç bir şekilde işletim sistemi kaynaklı olan Adobe sorunlarında sonunda MacOS Sierra 10.12.3 sürümüyle beraber ortadan kaldırılıyor. Çökme ve donma sorunlarını çözen güncelleme ayrıca ön izleme kısmında yaşanan ani görüntü kayıpları gibi sorunlarında önüne geçmeyi başarıyor.
  • Pil Performans artışı: Bu konuda zaten geçtiğimiz günlerde de yazılarımızı yayınlamış ve MacBook serisinde yaşanan pil sorunlarının MacOS Sierra 10.12.3 beta sürümleri ile giderildiğini duyurmuştuk. Kararlı sürümde de bu bağlamda biraz daha iyileştirmeler yapılıyor.
  • Safari çıkış sorunları: Bazı kullanıcılardan safari tarayıcıdan çıkarken donduğu ya da sekmeleri açarken donma yaşandığı yönünde birçok bilgi geliyordu. Apple’ın bu konuda da bir çalışma yaptığı ve zaten pil sorununa neden olan Safariyi tam olarak MacOS Sierra 10.12.3 sürümüyle düzenlediği de belirtiliyor.
İLGİLİ HABER:  MacOS Sierra Güvenlik Açığı Ortaya Çıktı

Tüm bunların dışında sizin de gördüğünüz yeni bir özellik varsa yorum olarak belirtebilirsiniz. Bunun dışında yeni güncelleme sonrasında sorunla karşılaşanlar varsa yorum bölümüne ekleyebilir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?