Bu yazıda size MacOS Mojave’de Karanlık Modu‘nu nasıl etkinleştireceğinizi göstereceğiz. Apple’ın en yeni macOS 10.14 sürümünde, sonunda beyaz ekran öğelerini ve pencerelerini kapatan karanlık modu tanıttılar. Bu uzun zamandır beklenen özellik sonunda çıktı. Bu yüzden dark mode özelliğini mutlaka denemelisiniz.

MacOS Mojave güncellemesini aldığınızda veya beta sürümünü denediğinizde, karanlık modunu kullanmak isteyebilirsiniz. Dark Mode, akşamları çalışanlar veya film izleyenler için daha iyi bir deneyim sunuyor ve göz yorgunluğunu önlemeye yardımcı olabiliyor.

MacOS Mojave’de Dark Modu Nasıl Etkinleştirilir?

MacOS Mojave’i ilk yüklediğinizde, karanlık temayı denemek isteyip istemediğiniz sorulur. Bunu atladıysanız, aşağıdaki gibi Sistem Tercihleri> Genel> Görünüm’de kolayca etkinleştirebilirsiniz.

 

1. Adım: Sol üstteki Elma Menüsü Simgesini tıklayın.
Adım 2: Sistem Tercihlerini Seçin.

Adım 3: Ardından Genel’i tıklayın.
Adım 4: Görünüm altındaki İkinci Seçeneği (Karanlık Mod) seçin

Ayrıca, Görünüm ayarları menüsündeki sekiz farklı vurgu renginden ve normal vurgu renklerinden birini seçebilirsiniz. Görünümü uygun gördüğünüz şekilde özelleştirebilirsiniz. Yeni macOS karanlık mod teması, kesinlikle seveceğiniz birçok özelliği içeriyor.

Mojave’de Hangi Uygulamalar Karanlık Modu Destekliyor?

Apple’ın uygulamalarının çoğu zaten karanlık mod temasını destekliyor. Bununla birlikte, yalnızca birkaç üçüncü taraf uygulamasında şimdilik destek var. Ama önümüzdeki günlerde yapılacak güncellemelerle birçok uygulama dark modu destekleyecektir. Apple, geliştiricilerin karanlık modunu uygulamalarına hızlı ve kolay bir şekilde eklemelerine olanak tanıyan bir API yayınladı. Bu nedenle, yakın gelecekte çoğu uygulamanın destleklemesini bekliyoruz.

Mac’imde Karanlık Mod Kullanabilir miyim?

Şu anda, yalnızca geliştiriciler Mojave beta sürümünü deneyebilir ancak bu yaz açık bir beta bekliyoruz. Daha sonra, MacOS 10.14 Mojave bu sonbaharda herkesin kullanımına açılacak. Bu zaman geldiğinde, yukarıdaki talimatları uygulayarak karanlık modu etkinleştirebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  macOS Catalina Gizlilik ve Güvenlik Özellikleri

Ancak, bazı eski Mac’ler güncellemeyi almayacak gibi görünüyor. Mojave, 2012’nin ortasından veya sonrasından itibaren çıkan MacBook ve Mac’lerle uyumlu olacak. Bu yüzden, High Sierra’yı çalıştırsanız bile, Mac’iniz çok eskiyse, güncellemeyi alamazsınız. Bu özelliği, büyük bir ekran kartı (Metal-yetenekli) olan Mac’ler ile eski 2010 ve 2012 Mac Pro modelleri alacak. 

Bakınız: Hangi cihazlar MacOS 10.14 Mojave ‘yi destekleyecek?

MacOS Mojave’de Karanlık Modu Devre Dışı Bırakma

MacOS Mojave güncellemesini ilk yüklediğinizde hangi temayı kullanmak istediğiniz sorulur. Karanlık modu seçtiyseniz, ancak şimdi bunu devre dışı bırakmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları yerine getirmelisiniz.

1. Adım: Sol üstteki Elma Menüsü Simgesini tıklayın.
Adım 2: Sistem Tercihlerini Seç…


3. Adım: Ardından, Genel’i tıklayın.
Adım 4: Görünüm altındaki İlk Seçeneği (Işık Modu) seçin


Temel olarak, Sistem Tercihleri> Genel> Görünüm’e hızlıca geri dönün ve karanlık modunun seçimini kaldırın. Bu, yıllarca kullandığımız orijinal ışık moduna geri dönecektir.

Unutmayın, MacOS Mojave güncellemesi hala sınırlı bir beta sürümündedir ve bu sonbaharda herkes için yayınlanacak. Bu nedenle, bu yazıyı sık kullanılanlarınıza kaydedin ve güncelleme hazır olduğunda geri gelin, böylece Karanlık Modu deneyebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?