macOS High Sierra Yüklemesi Yapan Kullanıcılar İçin Önemli Uyarı

0
88

Apple, yeni yazılımlarının final sürümlerini bir bir yayınlamaya başladı. iOS 11 işletim sisteminin hemen sonrasında gelen watchOS 4 işletim sistemi, bunun sonrasında gelen macOS High Sierra ile yeni yazılımlarını tamamlayan markanın, son yayınlanan yazılımı macOS High Sierra için ise önemli bilgiler gelmeye başladı.

25 Eylül tarihinde yüklemeye açılan yeni işletim sisteminin ortaya çıkan bilgilere göre önemli bir açığı bulunuyor. Bugün tespit edilen açık kullanıcıların bilgilerini de bir hayli riske atıyor. Peki, macOS High Sierra açığı nasıl bir sorun oluşturuyor? Açığın nedeni ne?

macOS High Sierra Sorunu Güvenlik Şirketleri Tarafından Ortay Çıktı

Daha önce Apple için yaptığı çalışmalarla gündeme gelen güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle tarafından ortaya çıkarılan açık, kullanıcıların tüm şifrelerinin ele geçirilmesine neden oluyor. Özellikle kullanıcıların internet hesaplarının şifrelerini ele geçirmek için kullanıldığı belirtilen açığın, bir uygulama üzerinden çalıştığı görülüyor.

macOS High Sierra

Söz konusu açığın kullanılması adına, kullanıcıların bilgisayarlarına virüs bulaştırılması gerektiği belirtiliyor. Yani açıktan yararlanarak şifrelerin çalınması için öncelikle macOS High Sierra sistemine virüsün bulaşmış olması gerekiyor. Özellikle e-posta hesaplarında gelen sahte mailler içerisinde yer alan virüslerin soruna neden olduğu belirtiliyor.

Bu şekilde kullanıcıların bilgisayarlarına bulaşan virüs, sistemde yer alan açığı kullanarak girdiğiniz her şifreyi kayıt altına alıp uzak sunucuya gönderiyor. Üstelik bilgisayarın performansının etkilenmemesi nedeniyle kullanıcıların, virüsü tespit etmesinin oldukça zor olduğu belirtiliyor. Doğrudan geliştirici tarafından Apple’a bildirilen açığın nasıl kapatılacağı ise merak konusu. Apple’ın bunun için bir güncelleme yayınlaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: iOS 11.0.1 Yayınlandı! İşte Yenilikler

İLGİLİ HABER:  macOS High Sierra APFS Hatası Veri Kaybına Neden Oluyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?