MacOS High Sierra Temiz Kurulum Nasıl Yapılır?

3
997
MacOS High Sierra Temiz Kurulum Yapma

Bazı Mac kullanıcıları MacOs‘un yeni bir sürümü piyasaya çıktığında temiz kurulum yapmayı tercih ediyor. Bu genellikle gelişmiş kullanıcılar tarafından tercih edilir. Çünkü temiz bir kurulum sabit diski biçimlendirecek ve tüm içeriği, verileri, dosyaları ve uygulamaları tamamen silecektir. Bu işlem, bilgisayarın yazılımsal olarak tamamen sıfırlanmasından dolayı “Temiz Kurulum” olarak adlandırılmıştır. Siz de MacOS High Sierra temiz kurulum tercih ediyorsanız, kapsamlı bir manuel dosya yedeklemesi yapmalı ve yükleme tamamlandıktan sonra önemli verileri tekrar bilgisayarınıza kopyalamalısınız. Daha sonra gerekli olan tüm uygulamaları tekrar el ile yükleyebilirsiniz.

Bu yazıda, macOS High Sierra temiz kurulum işleminin nasıl yapıldığını bulacaksınız.

Önemli not: Temiz kurulum Mac sabit diskinin silinmesini gerektirir; yani tüm veriler, dosyalar, fotoğraflar, filmler ve uygulamalar, kısaca bilgisayarınızdaki her şey silinir. Buna ek olarak, temiz yükleme gerçekleştirmek, uygulama yüklemeleri, manuel veri yedeklemeleri ve daha sonra belirli bir veri restorasyonu ile manuel müdahale gerektiren, çoğu kullanıcının temiz yükleme işleminden kaçınması ve yalnızca güncelleme işlemini seçmesi anlamına gelen hantal ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Bu nedenlerden dolayı temiz kurulum yerine, mevcut işletim sisteminizi macOS High Sierra’ya yükseltmeyi tercih edebilirsiniz. Temiz bir kurulum, bu eylemleri yetkin bir şekilde yerine getirme kabiliyetine ve sabrına sahip gelişmiş Mac kullanıcıları tarafından tercih edilir. Verilerin yeterince düzgün yedeklenememesi, kalıcı veri kaybına neden olacaktır.

MacOS High Sierra Temiz Kurulum

Temiz yükleme işlemini beş ana adımda tamamlayacağız: Mac’i ve tüm önemli verileri yedeklemek, High Sierra için önyüklenebilir bir yükleyici sürücüsü oluşturmak, Mac’i silmek, MacOS High Sierra yükleyicisini yeni boş sürücüye geçirmek ve sonra verilerinizi, uygulamalarınızı ve dosyalarınızı manuel olarak geri yüklemek. Bu sürecin bilgisayarınızın performansına göre ne kadar zaman alacağını söylemek zordur. Bu nedenle işlemi geniş bir zamanda yapmanızı tavsiye ediyoruz.

#1. Mac’i, Dosyaları ve Her Şeyi Yedekleme

Temiz kurulumun Mac’inizdeki her şeyi sileceğini tekrar hatırlatalım. Tüm veriler, dosyalar, uygulamalar, fotoğraflar, filmler ve bilgisayarınızdaki diğer her şey silinir. Bu nedenle, öncelikle önemli verilerinizi yedeklemeniz önemlidir.

Temiz kurulum yapmadan önce iki tür yedekleme gerçekleştirmeniz önerilir: Mac’te Time Machine’i kullanarak tam bir sistem yedeklemesi yapın. Buna ek olarak, tüm önemli dosyalarınızı, uygulama yükleyicilerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve kişisel bilgilerinizi elle yedeklemeyi, bu verileri harici bir sabit sürücüye veya iCloud Drive’a veya DropBox’a veya başka bir dosya yedekleme sistemine yedekleyebilirsiniz.

Bir Time Machine yedeklemesine ek olarak elle yedekleme yapmanın avantajı, temiz kurulumun zahmetli bir işlem olduğuna karar verme ve kurulumdan vazgeçme durumunda, sisteminizi Time Machine yedeklemesinden geri yükleyebilmenizdir.

#2. MacOS High Sierra Önyükleme USB’si Oluşturun

Henüz yapmadıysanız, önyüklenebilir bir macOS High Sierra USB kurulum sürücüsü oluşturmanız gerekiyor. Yükleme sürücüsünden önyükleme yapabilir, Mac’i biçimlendirebilir ve ardından temiz kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem için, 16GB veya daha büyük bir USB sürücüsüne ve App Store’daki macOS High Sierra yükleyicisine ihtiyacınız olacak.

MacOS High Sierra ÖnYükleme USB’si Oluşturma

High Sierra önyüklenebilir yükleyicisini oluşturduktan sonra, sabit sürücüyü biçimlendiren bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 1. USB flash sürücüyü Mac’e bağlayın; biçimlendirmeniz gerekiyorsa, devam edin ve bunu yapın.
 2. MacOS High Sierra yükleyici uygulamasını App Store’dan * indirin ve yükleyicinin / Applications / dizininde bulunduğundan emin olun.
 3. Yükleyici yüklemeyi tamamladığında, otomatik olarak başlatılacak – bu gerçekleştiğinde yükleyiciden çıkın.
 4. Mac’deki / Uygulamalar / Yardımcı Programlar / dizinde bulunan “Terminal” uygulamasını açın.
 5. Aşağıdaki komut sözdizimini (tırnak işaretleri olmadan) komut satırına girin ve gerekirse “UNTITLED” yerine USB sürücü adınızı yazın:” sudo /Applications/Install\ macOS\ High\
  Sierra.app/Contents/Resources/createinstallmedia –volume
  /Volumes/UNTITLED && say Boot Installer Complete “
 6. Sözdizminin yazılı olduğu gibi olduğunu teyit edin, daha sonra GERİ DÖN tuşuna basın ve High Sierra yükleyici sürücüsünü oluşturmaya başlamak için yönetici şifresini girin.
 7. Yükleyicinin tamamlamasına izin verin, tamamlandığında işlemin tamamlandığına dair bir mesaj göreceksiniz.

MacOS High Sierra için USB önyükleme yükleyici sürücüsünü oluşturduktan sonra, MacOS High Sierra’yı mevcut Mac’e yüklemek için hemen başlatabilir, USB yükleyici sürücüsünden yeniden başlatabilir veya çıkarabilir ve başka bir Mac’te kullanabilirsiniz.

#3. Mac Sabit Diskini Formatlama

 1. Mac’e bağlı MacOS High Sierra önyükleme sürücüsü ile bilgisayarı yeniden başlatın ve Başlangıç Yöneticisi ekranını görene kadar OPTION / ALT tuşunu basılı tutun. Önyükleme sürücüsü seçiminde, macOS High Sierra yükleyici sürücüyü seçin.
 2. MacOS Yardımcı Programları ekranında, “Disk İzlenceleri“ni seçin.
 3. Disk Yardımcı Programı’nda, silmek istediğiniz sabit sürücünüzü (genellikle Macintosh HD olarak adlandırılır) seçin ve menü çubuğundaki “Sil” düğmesine tıklayın. Biçim türünü ve GUID Bölüm Haritası’nı şema olarak “Mac OS Genişletilmiş (Journaled)” olarak seçin ve ardından “Sil” i tıklayın. Bu, MAC’DEKİ HER ŞEYİ SİLECEK, BİLGİLERİNİZİN KOMPLE YEDEKLEMLERİNİ YAPMADIYSANIZ, UYGULANMAMALIDIR.
 4. Sürücü biçimlendirildikten sonra, Disk İzlenceleri’nden çıkın ve macOS Yardımcı Programları ekranına dönün.

#4. macOS High Sierra Kurulumu

MacOS Yardımcı Programları ekranında, macOS High Sierra’nın yeni bir kopyasını yüklemek için “MacOS’u yeniden yükle”yi seçin. Bu, yeni silinen sabit sürücüye kurulan temiz macOS olacaktır.

MacOS High Sierra’nın kurulacağı hedef olarak Macintosh HD (veya sabit sürücünüzün adı neyse) seçin ve Sürdür‘e tıklayın.

Mac’inizde bir SSD’ye sahipseniz, performans avantajları sunan AFPS dosya sistemi kullanmak isteyebilirsiniz.

MacOS High Sierra kurulumunun tamamlanmasına izin verin. İşlem tamamlandığında, Mac yeniden başlatılacak ve bilgisayar standart kurulum prosedüründen geçecektir. Apple kimliğinizi, kullanıcı hesabı oluşturma bilgilerinizi ve iCloud’unuzu girin. Kurulum tamamlandığında macOS High Sierra’nın tamamen yeni ve temiz bir kurulumunu yapmış olacaksınız.

#5. Verileri ve Dosyaları Elle Geri Yükleme, Uygulamaları Yeniden Yükleme

Şimdi eğlenceli kısım … önemli dosyalarınızı, verilerinizi el ile geri yüklemek ve temiz macOS High Sierra yüklemesinde istediğiniz uygulamaları tekrar yükleyin.

Temiz kurulumları tercih eden çoğu kullanıcı, dosyaları doğrudan harici bir sürücü veya bulut sürücüsü servisinden doğrudan kopyalar. Uygulamalarınızı yeniden yüklemeye gelince, ihtiyacınız olanları Mac App Store’dan indirip yükleyebilirsiniz. Dosya ve uygulama geri yükleme işlemleri biraz zaman alabilir.

Ve hepsi bu! Artık uygulamalarınız, dosyalarınız ve verileriniz ile birlikte tertemiz bir macOS High Sierra‘nın tadını çıkartma zamanı!

Bunu da okuyun: Mac / MacBook Fabrika Ayarlarına Geri Döndürme Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma

3 YORUMLAR

 1. Selamlar
  Bugün sierra dan hıgh sierra ya yükseltme için normal bir güncelleme yaptım fakat kurulum aşamasında ekranım yaklaşık 30 dakıka bilgisiyle donup kaldı. Ne yapmalıyım bilgilendirebilirmisiniz?

 2. klay gelsin. disk silme işlemini yaptım fakat os x i yeniden yükleye tıklayınca hata veriyr ilerlemiyor. sanırım hdd komple silindi nasıl yapıcaz ne yapmam gerekiyor ?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?