MacBook‘ların işletim sistemi macOS, her güncelleme ile kullanıcıların hayatını kolaylaştıran yenilikler sunuyor. Son olarak macOS High Sierra güncellemesi yayınlanmış ve birçok cihaz işletim sistemine eklenen yeni özelliklerden faydalanmaya başlamıştı. macOS işletim sistemi her ne kadar kusursuza yakında olsa da, zaman zaman yüklerken veya güncelleme yaparken bir takım sorunlarla karşılaşılabiliyor. Son zamanlarda bazı kullanıcılar tarafından rapor edilen macOS High Sierra yüklerken MacBook donuyor sorunu da bunlar arasında yer alıyor. macOS High Sierra yüklerken MacBook donuyor sorunu ile karşılaşanlar kullanıcılardan biriyseniz, aşağıda verdiğimiz çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

NOT: Devam etmeden önce MacBook’ta yer alan dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.

 1. 30 saniye bekleyin, bilgisayarı yeniden başlatın.
 2. Tüm üçüncü parti çevre birimlerini çıkarın ve sürücüler ve eklentiler gibi tüm destek yazılımlarını kaldırın.
 3. Mac’inizin PRAM’ını ve NVRAM’ını sıfırlayın.
 4. Mac’inizin Sistem Yönetim Denetleyicisi’ni sıfırlayın.
 5. Bilgisayarınızı önce Güvenli Mod‘da, daha sonra normal şekilde yeniden başlatın. Bu, standart bir başlangıçtan daha yavaştır.
 6. Bilgisayar açılır açılmaz (başlangıç sesi çalabilir) Apple logosunu görene kadar Komut ve R tuşlarına birlikte basın ve bırakın.
 7. Açılan sayfadan Disk İzlencesi‘ne ve Sürdür‘e tıklayın.
 8. Yan taraftan onarmak istediğiniz diski seçin ve İlk yardım simgesine ( ) tıklayın. Diskiniz onarılamayacak şekilde arızalıysa bir uyarı görürsünüz. (Bu durumda verilerinizi yedeklemenizi ve diski değiştirmenizi öneriyoruz.) Herhangi bir uyarı görmediyseniz sonraki adıma geçebilirsiniz.
 9. Çalıştır‘a tıklayın. (İşlemin sonunda diskinizin onarıldığı uyarısını göreceksiniz.)
 10. Disk Yardımcı Programı’ndan çıkın ve Yardımcı Program Menüsü’ne geri dönün. Bilgisayarı Apple menüsünden yeniden başlatın.
 11. Apple menüsü > Sistem Tercihleri‘ni seçin, Kullanıcılar ve Gruplar‘ı tıklayın. Kilit simgesini tıklayın ve istendiğinde Yönetici şifrenizi girin. Geçerli Kullanıcı’ın solundaki Oturum Açma Seçenekleri altındaki Ekle [+] butonuna tıklayın. Yeni bir Yönetici kullanıcı hesabı oluşturun. İşlemi tamamladıktan sonra şimdiki hesabınızı kapatın ve ardından yeni hesaba giriş yapın. Sorunlarınız düzeldiyse, yeni hesabınızı kullanabilir ve dosyalarınızı bu hesaba aktarabilirsiniz.
 12. OS X El Capitan 10.11.6 Combo veya 10.12.6 Combo Güncelleme’yi indirin ve yükleyin veya gerekirse macOS High Sierra 10.13.3 Combo Güncelleme‘yi indirin.
 13. Komut + R tuşlarını kullanarak macOS Kurtarma’dan önyükleme yaparak OS X’i yeniden yükleyin. Yardımcı Program Menüsü görüntülendiğinde, OS X’i Yeniden Yükle‘yi seçin ve ardından Sürdür butonuna tıklayın.
 14. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayar açılır açılmaz Apple logosunu görene kadar Komut ve R tuşlarını basılı tutun. Yardımcı Program Menüsü görüntülendiğinde:
 • Disk Yardımcı Programı‘nı seçin ve Sürdür butonuna tıklayın.
 • Disk İzlencesi açıldığında, aygıt listesinden diskinizi seçin.
 • Disk Yardımcı Programı araç çubuğundaki Sil simgesine tıklayın.
 • Biçim türünü APFS (yalnızca SSD’ler için) veya Mac OS Genişletilmiş olarak ayarlayın.
 • Uygula butonuna tıklayın, ardından Bitti butonunun etkinleşmesini bekleyin ve tıklayın.
 • Disk Yardımcı Programından çıkın ve Yardımcı Program Menüsüne geri dönün.
 • OS X’i Yeniden Yükle‘yi seçin ve Sürdür butonuna tıklayın.
İLGİLİ HABER:  iMac Pro Özellikleri Neler? Yapılandırma Seçenekleri Nasıl? Kimler Almalı?

Tüm adımları doğru şekilde yaptığınızda macOS High Sierra Kurarken MacBook Donuyor sorunu çözülmüş olacaktır. İşlemleri yaparken takıldığınız bir yer olursa, aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bize ulaşmaktan çekinmeyin.

1 YORUM

 1. merhaba Mac Pro kullanıyorum. rutin kullanım sonrası artık mac harita uygulaması , Launchpad uygulaması sonrası tamamen donuyor. defalarda cmd+R ekranından tekrar yükledim. güvenli modda açtım. sonrası normal modda açtım. düzelmedi. ayrıca açılırken D basarak kontrol yaptım. hata yok diyor. ancak yinede donuyor ekran. yardımcı olabılırmısınız?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?