Mac serisinin yeniden düzenlenmesini sağlayacak olan macOS High Sierra ilk olarak WWDC 2017 etkinliğinde duyurulmuştu. Etkinlik sonrasında birkaç gün içerisinde ilk beta sürümü de yayınlanan macOS High Sierra, hem güvenlik konusunda hem de hız konusunda sunduğu ayrıcalıklarla adından söz ettirmeyi başardı. Oldukça başarılı bir işletim sistemi olarak değerlendirilen yeni sürümün 12 Eylül etkinliğinde, 25 Eylül tarihinde yayına gireceği bilgisi verilmişti. Beklenen haber ise şu sıralar geldi ve macOS High Sierra final sürümü yayınlandı.

macOS High Sierra Nasıl Farklar Sunuyor?

macOS High Sierra sürümüyle beraber önemli yeniliklerin sisteme dahil olduğunu görüyoruz. İlk olarak macOS High Sierra ana değişikliklerine bakalım.

Safari Yenilendi

macOS High Sierra sürümü sonrasında ilk değişiklik Safari tarayıcı da karşımıza çıkıyor. Artık yeni sürümle beraber Safari tarayıcı, izinsiz reklamları engelliyor. İzinsiz reklamların engellenmesinin yanı sıra aniden açılan sekme seslerinin de önüne geçiliyor. En önemli değişiklik ise “takip koruma sistemi.” Bu şekilde kullanıcıların verileri çok daha kapsamlı bir koruma ile karşı karşıya kalıyor. Bunun yanı sıra artık Safari tarayıcıyı daha derinlemesine kişiselleştirebiliyorsunuz. Siteler için;

  • Bildirim ayarlarını düzenleme
  • İçerik engelleyiciyi özelleştirme
  • Konum izinlerini ayrı ayrı verebilme
  • Farklı yakınlaştırma düzeyi ayarları

macOS High Sierra

Gibi özelleştirmeler yapılabiliyor.

Fotoğraflar Uygulaması Düzenlendi

Önemli değişikliklerden birisi de fotoğraflar uygulamasında yapılıyor. Fotoğraflar uygulaması için araç çubukları düzenleniyor. Yeni kenar çubuklarının kullanıldığı ve filtre özelliklerinin geliştirildiği uygulama, sürükle bırak özelliğiyle de oldukça gelişmiş bir yapıya kavuşuyor.

macOS High Sierra yeni özellikler

Yeni Dosya Sistemlerine Geçiş Yaptık

Dosya sisteminde önemli bir değişikliğe gidildi. Artık APFS dosya yöneticisine geçildi. Bu sistem sayesinde Mac kullanıcılarının, daha fazla boş alan kullanımı yapmaları ve daha verimli disk kullanımları ile karşı karşıya kalmaları sağlanıyor. Kopyalama hızları ve yazma hızları bir hayli geliştirilen yeni dosya sisteminin, güvenlik konusunda da çok başarılı olduğunu ekleyelim.

İLGİLİ HABER:  Apple Hakkında Bilinmeyen 12 İlginç Gerçek

macOS High Sierra

macOS High Sierra ayrıca video formatını da değiştirerek hem alandan kazanç sağlanmasını hem de görüntü kalitesinin artmasını sağladı. H.265 formatına geçildi ve %40-50 oranında alandan kazanç sağlandı.

Metal 2 İle VR Desteği

Makine dili öğrenme konusunda önemli adımların atıldığı işletim sistemi sürümünün en büyük artılarından birisinin de sanal gerçeklik desteği olduğunu belirtelim. Kullanıcılar artık sanal gerçeklik içerikleri oluşturup, çalıştırabilecek.

macOS High Sierra şu an için yayında. Yeni sürümü nasıl yükleyeceğinizi görmek için;

Bakınız: macOS High Sierra Final Sürümü Yükleme

macOS High Sierra Özelliklerine Daha Detaylı İncelemek için;

Bakınız: macOS High Sierra Yenilikleri

Bakınız: macOS High Sierra Merak Edilen Teknolojiler

Bakınız: macOS High Sierra seveceğiniz 6 özellik.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?