macOS High Sierra Güvenlik Açıkları Kapatıldı

0
79
macOS High Sierra

Geçtiğimiz günlerde yeni Mac yazılımı olan macOS High Sierra sürümü içerisinde çok ciddi bir güvenlik açığı ortaya çıkmıştı. Ortaya çıkan güvenlik açığı nedeniyle kullanıcıların cihazlarında, başka kullanıcıların tam yetki alabileceği açıklanmıştı. Bu noktada ilk olarak sistemin ortaya çıkarılması ve Apple’ın uyarılması gerekiyordu.

Beklendiği gibi oldu ve söz konusu açık hakkında tüm bilgiler paylaşıldı. Paylaşılan bu bilgiler eşiğinde macOS High Sierra açığından daha detaylı olarak söz edelim. Söz konusu açık kullanıcıların bilgisayara fiziksel olarak erişmesinin yeterli olmasını sağlıyor. Fiziksel olarak bilgisayara eriştiğiniz zaman, sadece kullanıcı adı ve şifre kısmında istenen kombinasyonu yapmanız, erişim için yeterli oluyor.

macOS High Sierra Açığı Anında Kapatıldı

Söz konusu açık nedeniyle kullanıcının bilgisayarının kullanıcı adı kısmına “root” yazılması ve şifre alanının boş bırakılarak ardı ardına onaylama yapılması, Mac bilgisayara kolayca erişim yapılmasını sağlanıyordu. Mac bilgisayara bu şekilde kolayca erişim sağlanmasının oldukça önemli bir açık olduğu belirtilerek Apple bu açık için uyarılmıştı.

macOS High Sierra

Konu hakkında çalışmalarını yapan Apple ise sadece bir gün sonra macOS High Sierra serisine özel olarak bir güncelleme yayınladı. macOS High Sierra App Store üzerinden yayınlanan güncellemeyle beraber, işletim sisteminin root açığı kapatılmış oldu.

Kullanıcıların fiziksel erişimine neden olan açığın kapatılmasının yanı sıra, Apple tarafından açıklanmayan uzaktan erişimin kullanıldığı bir açığında daha kapatıldığı belirtiliyor. Bu nedenle kullanıcıların güvenlik güncellemesini mümkün olan en kısa süre içerisinde yüklemeleri öneriliyor. Güncellemelerden sonra ise yapılan testlerde sorunun tamamen giderildiği görülüyor.

İlginizi Çekebilir: iOS 11.2 Beta 5 Sonrasında iOS 11.2 Final Hazırlıkları Başladı

İLGİLİ HABER:  Mac'de Güvenlik Açığı Tespit Edildi !

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?