MacOS Catalina 10.15 Tanıtıldı – Tüm Özellikleri

0
283
macOS Catalina 10.15

WWDC 2019 etkinliğinden sonra gelen yazılımların bir yenisi de MacOS Catalina 10.15 oldu. Yeni Mac Pro bilgisayarında yüklü olarak gelmesini beklediğimiz Catalina 10.15 sürümünün yenilikleri de dikkat çekici. Hemen bu sürümün yeni özelliklerinden söz edelim.

MacOS Catalina 10.15 Neler Sunuyor?

MacOS Catalina 10.15 ile iTunes resmi olarak son buldu. iTunes uygulaması için fişi çektiklerini açıklayan Apple, bunun yerine üç uygulamanın geçeceğini açıkladı. Apple TV uygulaması, Apple müzik uygulaması ve Podcast uygulamaları, iTunes uygulamasının yerini alacak.

MacOS Catalina 10.15

Apple TV uygulamasının da dahil edildiği sistem artık doğrudan 4K HDR içeriklerini oynatabilecek. Bunun için ekstra bir uygulamaya ihtiyaç olmayacak.

Sesle Kontrol Özelliği

MacOS Catalina 10.15 sürümüyle beraber gelen yeniliklerden bir diğeri de sesle kontrol özelliği oldu. Cihazı sesle kontrol etmek için kullanılacak olan özellik, fiziksel engeli bulunan kullanıcılar için de oldukça avantajlı bir kullanım sunulmasını sağlıyor.

MacOS Catalina 10.15

T2 Çipleri ile Yeni Güvenlik Düzeyi

Güvenlik konusunda da önemli adımlar atıldı. T2 güvenlik çiplerine sahip olan modellerde ekstra bir aktivasyon kilidi sistemi sunuldu. Tıpkı iPhone ve iPad modellerinde olduğu gibi iCloud kilidine benzer bir kilidin daha sunulduğunu gördük.

MacOS Catalina 10.15

iPad ile Yeni Dönem

Yeni işletim sisteminin Mac serilerini iPad ile uyumlu hale getirdiğini de söylemek gerekiyor. Arık iPad harici bir ekran olarak kullanılabilecek. Bunun yanında iPad için geliştirilen uygulamalar, Mac cihazlarda da kullanılabilir olacak.

Kısacası iki cihaz arasındaki iletişimin arttırıldığını görmek mümkün olacak. Şimdilik, iletişim ne düzeyde olacağı konusunda bir bilgi yok.

iPhone’umu bul özelliği ile arkadaşlarımı bul özelliğini bir araya getiren yeni Find My uygulaması ve diğer tüm bu yenilikleriyle beraber MacOS Catalina 10.15 beta sürümlerinin hemen başlayacağı açıklandı. Herkese açık betaları Temmuz ayında yayınlanacak olan işletim sistemi, Sonbahar ayında final sürümle karşımıza çıkacak.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here