macOS Catalina 10.15.5 beta 3 yayınlandı. Yeni beta sürümünün bu kez çok daha önemli bir artısı var. Diğer beta sürümlerine göre bu sürüm biraz daha önemli. Bunun nedeni pil sağlığı yönetimi özelliğinin kullanıma alınmış olması.

Pil sağlığı yönetimi, bilgisayarın pili %80 seviyesine geldiği zaman otomatik olarak şarj işlemi kesilecek. Batarya seviyesi düştüğü zaman ise %20’nin altında ise yeniden şarj işlemine geçilecek.

Pil sağlığı yönetimi ile pil çok daha geç kimyasal yaşlanmaya uğrayacak. Pilin kimyasal yaşlanmaya uğramasının önüne geçilmesi mümkün değil. Buna karşın yeni pil sağlığı sistemi ile süreyi çok daha uzatmak mümkün olacak.

Isınma Sorununa Çözüm Oluşturulabilecek

Tek yenilik pil yönetimi özelliği olmayacak. Daha önce ortaya çıkan ısınma sorunu da çözülmüş olacak.

Isınma sorunu, şarj soketinin sadece sağ taraftan takılması sırasında oluşmaktaydı. MacBook modellerini sağ kısımdan şarj ettiğiniz zaman, oluşan bir hata nedeniyle bilgisayarın işlemci gücü artıyor ve bu da bilgisayarın ısınmasına neden oluyordu.

Isınma sorunu için zaten güncellemelerin gelmesini bekliyorduk. İşte macOS Catalina 10.15.5 beta 3 sürümü bu sorun için de bir düzenleme getirmekte. Artık sağ kısım ya da sol kısım fark etmeden cihazınızı şarj edebileceksiniz.

macOS Catalina 10.15.5 beta 3

En azından sorun yaşanan modellerde, sorun ortadan kalkmış olacak. Pil sağlığı yönetimi özelliği, ısınma sorununu çözecek yeni düzenleme derken genel performans iyileştirmelerine ev sahipliği yapan yen beta, final sürümüne de yaklaşıldığını göstermekte.

Final güncellemesinin birkaç hafta içerisinde kullanıcıların beğenisine çıkması mümkün. Sürüm notlarında paylaşılan hata düzenlemeleri ve performans iyileştirmeleri buna işaret ediyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?