Apple’ın iPhone, iPad ve Apple Watch modelleri için yaptığı yazılım güncellemelerine Mac modelleri de eklendi. Çok kısa bir süre önce macOS Catalina 10.15.1 sürümü yayınlandı. Yeni işletim sistemi için ilk büyük güncelleme olarak gösterebileceğimiz yeni güncellemenin, bazı önemli yenilikleri beraberinde getirdiğini gördük. Desteklenen modeller için beklenen değişiklikleri sunan işletim sisteminin yeniliklerinden söz edelim.

macOS Catalina 10.15.1

macOS Catalina 10.15.1 ile Neler Değişti?

Yeni güncellemenin sistem kararlılığı için getirmiş olduğu güncellemeleri bir kenara bırakacak olursak, yenilikler olarak gösterebileceğimiz özellikler ise şöyle:

AirPods Pro Desteği: macOS Catalina 10.15.1 sürümü sonrasında yeni kablosuz kulaklık modelleri için desteğin sunulduğunu görüyoruz. Mac modellerinde AirPods Pro kulaklıklarını kullanmak için mutlaka macOS Catalina 10.15.1 sürümünün yüklü olması gerekiyor. Alt sürümlerde herhangi bir destek söz konusu değil.

Yeni Emojiler: Bu sürümler beraber iOS 13.2 serisinde olduğu gibi yeni emojiler kullanıcılara sunuldu. Cinsiyetsiz 457 yeni emoji karakterini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Siri Kayıtlarını Kontrol Etme: Apple’ın yeni yazılımlarında belki de en çok konuşulan nokta Siri oldu. Yeni yazılımlarla beraber Siri kayıtlarını kontrol edebiliyorsunuz. Seslerinizin kayıt altına alınıp alınmamasını siz belirliyorsunuz. Ayrıca Siri için güvenlik kontrolleri üzerinden eski ses kayıtlarınızı da silmenize izin veriliyor. Bu hem iPhone akıllı telefonları için geçerli hem de Mac modelleri için geçerli oldu.

macOS Catalina 10.15.1

Fotoğraf Uygulamasında Yenilik: Fotoğraf uygulaması için de bir yenilik söz konusu. Yeni sürüm sonrasında Fotoğraflar uygulamasında dosya isimlerinin görüntülenmesi de mümkün olacak.

Bu değişiklikler macOS Catalina 10.15.1 sürümünün öne çıkan değişiklikleri oldu. Bunun dışında mesajlar kısmında yaşanan sistem sorunları, kişiler kısmında yaşanan rehberin yanlış görüntülenmemesi sorunu gibi sorunların da giderildiği belirtiliyor.

Bu sorunların tamamen giderildiği ve performans konusunda bir artış yaşandığı da belirtilmiş durumda. Tabii ki yeni sürümün ne kadar performans farkı oluşturduğu konusunda en azından hız testlerini beklemek gerekecek. Şimdilik yeni sürüm ile ilgili ilk tepkilerin oldukça olumlu olduğunu söylemek yanlış olmaz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?