macOS Catalina 10.15.1 Beta Sürümü Yayınlandı

0
96

Mac modelleri için sunulan macOS Catalina işletim sistemi sürümünün final serisi geçen hafta yayınlandı. Yeni sürümün yayınlanmasının ardından belli başlı sorunlar ortaya çıktı. En büyük sorun işletim sisteminin bazı uygulamaları desteklememesi olmuştu. 32 bit uygulamaların kullanımına son veren yeni güncelleme, bu nedenle bazı uygulamaların da çalışmaz haline gelmesine neden oldu.

Bunun dışında genel olarak uygulamalarda da kararlılık sorunları ortaya çıktı. Özellikle eski sürümü kullanan cihazlarla eşleşme sorunlarının yaşandığı açıklanmıştı. Ortaya çıkan bu hataları ve sistem sorunlarını çözmek adına macOS Catalina 10.15.1 beta süreci başlatıldı. Yayınlanan ilk beta sürümüyle beraber belli başlı sorunların önüne geçileceği görüldü. Bunun dışında yine yenilikler de yok değil.

macOS Catalina 10.15.1 Neler Sunuyor?

Yeni beta sürümüyle beraber gelen yeniliklerden başlayalım. Takip edenlerin bileceği gibi iOS 13.2 yeni beta sürümüyle beraber emojiler yenilendi. Bir set olarak 60’ın üzerinde yeni emoji yayınlandı. macOS Catalina 10.15.1 beta 1 sürümüyle beraber, bu emojilerin Mac modellerine de eklendiği açıklandı.

Yani ilk yenilik emojilerin sunulması oldu. Bunun dışında Siri için detaylı kontrol sistemi de yine Mac modellerine eklenmiş oldu. macOS Catalina 10.15.1 beta 1 sürümünden sonra, Siri’nin ses kayıtlarının kontrol edilmesi sağlanacak. Kullanıcılar istedikleri durumda Siri’nin sesleri kayıt altına almasını engelleyecek. Ses kayıtlarının engellenmesinin yanında, tıpkı iPhone modellerinde olduğu gibi daha önce alınan ses kayıtlarının da silinmesi mümkün olacak.

macOS Catalina 10.15.1 beta

Bu iki yeniliğin dışında yaşanan uyumsuzluklar konusunda da düzenlemeler yapılmış durumda. İşletim sisteminin sorunları için beklenen düzenlemelerin geleceğini de öğrenmiş olduk. Henüz bu sürüm beta 1 sürümü olarak yayınlandı. Muhtemelen güncellemenin final sürümüne kadar değişiklikler ve düzenlemeler yapılacaktır.

Bu arada macOS Catalina 10.15.1 beta 1 sürümünün şu an için sadece geliştiricilere açık olarak sunulduğunu görüyoruz. Geliştirici hesabı olmayan kullanıcıların güncellemeleri yüklemesi mümkün değil. Herkese açık beta sürümü için bir süre daha beklemek gerekecek. Apple bu konuda kesin bir bilgi paylaşımı yapmadı.

İLGİLİ HABER:  Face ID Mac Modellerine Taşınıyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?