WWDC 2020, macOS için de serinin değişiği bir etkinlik oldu. Beklediğimiz sırayla yeni işletim sistemi devam etmedi. Yeni bir isimlendirme ile macOS Big Sur 11.0 duyuruldu. Özelliklerini sizin de başarılı bulacağınızı düşündüğüm yeni işletim sisteminin bilgilerini aktaracağım.

Bakın: watchOS 7 Özellikleri Açıklandı – Çok Şaşıracaksınız

Bakın: iPadOS 14 Tanıtıldı – Öne Çıkan Özellikleri

Bakın: iOS 14 Tanıtıldı – Özellikleri ve Desteklenen Cihazlar

macOS Big Sur 11.0 Özellikleri

macOS Big Sur 11.0‘in ilk yeteneği işlemci desteği oldu. Yeni sürüm ARM işlemcileri destekliyor. Bu da Apple için yeni bir dönemin başlaması demek oluyor.

Özelliklerle pek bir ilgisi yok ama ARM desteğinin gelmesi, bundan sonraki Mac modellerinde işlemcilerin değişeceğini gösteriyor ki nitekim de öyle oldu. Sonraki yazılarımızda yer vereceğiz yeni bir işlemci tanıtıldı. Apple ürünlerindeki işlemciler değişecek. Ama bu şu an ki konumuz değil.

macOS Big Sur 11.0

Tasarımlar Yenilendi

iOS 14 işletim sistemi, iPadOS 14 işletim sistemi ve watchOS 7 işletim sisteminde ortak bir kısım var. Tasarım değişiklikleri. Bu işletim sistemi sürümlerinde tasarımlar yenilendi. macOS Big Sur 11.0 arayüz tasarımı değişen işletim sistemlerinden biri oldu.

Başta ikon tasarımlarında değişiklikler yapılıyor. İkon tasarımları ve uygulama kısayolları artık daha yumuşak kenarlara sahip. Uygulama ikonlarında, menülerde, sekmelerde yeni tasarımlara geçiliyor.

Renk düzeni de tasarımın değişen kısımlarından biri oldu. Hem arayüz daha da renklendirildi hem de uygulamalar bu renklere uyum sağlayacak şekilde güncellendi.

macOS Big Sur 11.0

İkonlara getirilen 3D gölgelendirme sistemi ve renk derinliği bize doğrudan iOS’u hatırlatıyor. Zaten amaç tüm işletim sistemlerinde varsayılan olarak uyum gösterecek bir tasarım düzenini oluşturmayı başarmak.

macOS’un daha renkli hale getirilmesindeki ana sebep bu. İşletim sistemlerinin en azından tasarım olarak bir birlerine daha fazla benzemesi isteniyor. Mesela değişen kontrol merkezi tasarımı bunun için güzel bir örnek.

Widget Kullanımı macOS Sistemine de Geliyor

iOS 14 işletim sistemi ve iPadOS 14 işletim sisteminde bulunan bir başka özellik olan widget özelliği de artık macOS işletim sisteminde olacak. Yalnız şunu bilmiyoruz. Hangi maclerde nasıl bir kullanım olacağını zamanla görüp öğreneceğiz.

Mesajlar Uygulaması Yeniden Tasarlandı

Çok fazla iOS 14 işletim sistemine benzer özellikler dizini var ama ne yapalım durum bu. Mesela mesajlar uygulamasında yapılan iyileştirme. iOS ile paralel ilerlenmiş ve buna göre geliştirme sunulmuş demek en doğru ifade olacak.

Mesajlar artık daha yetenekli. İlk büyük değişiklik gruplarda. Grup konuşmaları içerisinde yönetim kolaylaştırılacak. Gelen mesajları, yapılan ortak konuşmaları takip etmek kolaylaştırılacak. Grup içerisinden kişilere mesaj göndermek istediğiniz zaman da yeni seçenekleriniz var.

Tek yapmanız gereken mesaj yazmadan önce, mesajın baş kısmına grup içerisinden kime mesaj göndermek istiyorsanız onun adını yazmak olacak. Mesaj sadece seçtiğiniz o kişiye gidecek.

İLGİLİ HABER:  iPhone 12 Pro Max DxOMark Puanları Nasıl?

iOS 14 işletim sisteminde mesajları sabitleme özelliği gelmişti. Mesajlarda kiminle çok konuşuyorsanız ya da hangi mesaj sizin için daha önemli ise bunu en üst kısma sabitlemeniz mümkün olacak.

Zaten kullanımı kolaylaştıracak olan bu özellik, bir de arama menüsü ile desteklenecek. Arama menüsü ile mesajlar arasında tüm aramalarınızı yapabileceksiniz.

Mesajlar için diğer özellikler:

  • Memojileri daha fazla kişiselleştirmek mümkün.
  • Video, GIF paylaşımı ve fotoğraf paylaşımı için yeni seçimler
  • Mesajlara efektler eklemek

macOS Big Sur 11.0

Safari Yepyeni bir Safari – Gelişim Hepinizi Şaşırtacak

macOS Big Sur 11.0 ile gelecek Safari tarayıcı düzenlenecek. Tarayıcının en önemli değişikliği hız. Çekirdek düzeyine yapılan iyileştirmelerle beraber zaten iyi bir seviyede olan Safari tarayıcı hızı, daha da iyi bir seviyeye taşındı. Chrome ile karşılaştırıldığı zaman %50 hız artışı var.

Bir başka artı ise gizliliğin geliştirilmesi olacak. Apple için gizlilik ilk kriter. Yeni bir gizli mod ile güncellenecek tarayıcı tam anlamıyla gizli gezinmenizi sağlayacak ve çerezleri de engelleyecek. Gizlilik raporu adı verilen yeni bir raporlama ile gezilen siteler hakkında veriler de alınabilecek.

Tarayıcı işlevselliğinin artmış olduğunu söylemiştik. Hız ve gizlilik bunun için yeterli mi? Tek başına değil. İki özellik daha var.

Birincisi özelleştirme seçenekleri. macOS Big Sur 11.0 ile Safari tarayıcının ana sayfasında kendinize özel dizaynlar yapabileceksiniz. Kişiselleştirme seçenekleriniz çok daha fazla.

Son yeni özellik ve bence uzun zaman önce gelmesi gereken bir başka özellik, çeviri. Google’da kullanılan tek tıklı çeviri özelliği artık Safari tarayıcıda. İlk etapta sadece 7 dil destekleniyor olsa da önemli bir eksiklik gideriliyor. Dil desteğini arttırmak kolay ve sonraki iş.

Denetim Merkezi Dönemi

Detaylı denetim merkezi yönetimi macOS Big Sur 11.0 özellikleri arasında geliyor. Uyku, kapatma, sistem özellikleri, sistem tercihleri gibi hızlı ayarlara buradan ulaşacaksınız. Daha fazla ayarın olması, daha kolay yönetilebilir bir işletim sistemi anlamına geliyor. Denetim merkezi ne kadar kullanışlı, incelemeleri bekleyin.

macOS Big Sur 11.0

Apple Haritalar

macOS Big Sur 11.0 özellikleri arasında son büyük yeniliğimiz harita güncellemesi oldu. Haritalar büyük oranda gelişme gösterdi. Her platformda bu gelişim olacak. Mac cihazlara da bu haritalar dahil edilecek.

Rehberler üzerinden bölgeler için hazırlanan bilgiler haritalara dahil edilecek. Diyelim ki Mac bilgisayarınızın haritalar kısmında bir adres tarifi belirlediniz. Bu adres tarifini diğer Apple cihazlarına gönderebileceksiniz ve yol tarihi almaya devam edeceksiniz.

macOS Big Sur 11.0 özellikleri için seçilecek büyük yenilikler bunlar. Takipte kalın biz de yeni özellikleri aktarmaya devam edelim. 🙂

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?