iPhone X ve iPhone 8 serilerinin tanıtılmasından sonra, yavaş yavaş Apple’ın bir sonraki nesil yazılımları da konuşulmaya başlandı. Bir yandan iOS 12 işletim sistemi, bir yandan yeni macOS işletim sistemi bir yandan da yeni watchOS işletim sisteminin hazırlıkları devam ediyor. Şimdiye kadar hep iOS 12 işletim sistemi konusunda bilgiler elde ettik. Fakat son yapılan çalışma yeni Mac işletim sistemi için yapıldı. macOS 11 için yapılan çalışmayla beraber yeni işletim sistemi için beklenen değişiklikler konusunda da ilk bilgiler elde edilmiş oldu.

macOS 11 İşletim Sistemi İçin Beklentiler

Doğrudan tasarımcı Alvaro Pabesio tarafından macOS 11 konsept çalışması, iOS 11 ile ilgili yeniliklerinde vurgulandığı bir işletim sistemi olarak vurgulanıyor. Söz konusu çalışmada bazı kaynaklardan alınan bilgiler üzerine değerlendirmeler elde edildiğini de belirtelim.

Buna göre il değişikliğin ise menü çubuğu kısmında. Konsept çalışmasına göre burada çok sade bir yapı kullanıldığını göreceğiz. Daha sadeleştirilmiş olan menü çubuğunun hemen yanında ise iOS serisinde olduğu gibi durum çubuğu yerleşimi yapıldığını görüyoruz.

Yine iOS 11 serisinde gördüğümüz kontrol paneli yerleşiminin kullanılacağının vurgulandığı macOS 11 konsept tasarımında, iOS uygulamalarının kullanılabilirliği de vurgulanmış durumda. iMaz Pro için özel modların yer aldığı ve karanlık modun bulunduğu vurgulanan yeni işletim sistemi konsepti içerisinde, iTunes bağlantılarına da vurgu yapıldığı görülüyor.

Çok daha renkli ve bir o kadar da şık tasarımların kullanıldığına vurgu yapılan yeni çalışmanın, ne kadar gerçeği yansıttığı ise tartışılır. Öyle ki Apple’ın bu konuda henüz resmileşmiş olan bir açıklaması bulunmuyor. Konsept çalışmasının görsellerinde söz konusu değişimi daha iyi anlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Apple Cihazlarının Kullanım Ömürleri Ortalaması Açıklandı

İLGİLİ HABER:  Mac, MacBook Satmadan Önce Neler Yapmalısınız?

2 YORUMLAR

  1. Merhaba. Ben mac kullanıcısıyım bilgisayırımda sildiklerim çöp kutusuna gitmiyor sürekli çöp kutup boş kalıyor ve bu durumdan çok rahatsızım. Bilgisayırım tercihlerine bakınca bi problem gözükmediğini farkettim başka bir mac ile aynı ayarlara sahip lakin benim bilgisayarımda sildiklerim çöp kutusuna gitmiyor. Bunun sorunu ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada 10.6.8 versiyonuna sahiptir bilgisayarım.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?