Mac’de Güvenlik Açığı Tespit Edildi !

0
211

Apple’ın Mac’de kullandığı OS X işletim sisteminde güvenlik açığı tespit edildi, bu açık sayesinde kötü niyetli kişiler Mac’in root haklarına sahip olabiliyor ve Mac’de istedikleri herşeyi yapabilir hale gelebiliyorlar.

Bugüne kadar çıkmış tüm Mac OS işletim sistemi sürümleri için geçerli olan bu sorun, kullanıcıların kişiselliğini tehdit ediyor. Bu güvenlik açığı sayesinde hackerlar Mac’in kamerasına bile erişebiliyor ve böylece sizi gözetleme imkanına sahip oluyorlar.

Apple, Mac bilgisayarlarda güvenlik koruması olarak bir sistem geliştirmiş ve bütün internet giriş ve çıkışları güvenli bir şekilde takip edilebiliyordu. Ancak Mac’in işletim sisteminde bulunan bir açıkla Apple’ın güvenlik engeli de bir şekilde devre dışı bırakılabiliyor ve böylece kötü niyetli kişiler bilgisayarınızı ele geçirebiliyorlar.

CVE-2016-1757 numarası ile ifade edilen bu açık sayesinde hackerlar sizin hiç bir şekilde haberiniz olmadan cihazınıza erişebiliyor, dosyalarınızı kontrol edebiliyorlar.

Apple’ın El Capitan 10.11.4 sürüm güncellemesi ile sorun çözülüyor. Apple, bu güvenlik açığını kapatmak için erken davrandı ancak Mac kullanıcıları da bu güncellemeyi mutlaka yüklemeliler.

İLGİLİ HABER:  12 inç Yeni MacBook'un Tek Port Sorunu (USB-C) İçin Aksesuar Önerileri

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?