MacBook Safari’de Reklamlar Nasıl Engellenir?

0
4166

İnternetteki reklamlar sizi rahatsız ediyor ve onlardan kurtulmak mı istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz. Bu yazıda MacBook‘unuzdaki Safari ve Chrome web tarayıcılarında ücretsiz ve ücretli çeşitli araçlar kullanarak reklamları nasıl engelleyeceğinizi açıklıyoruz.

Başlamadan önce, reklamlarını engellemek istediğiniz sitelerin reklamcılıktan gelir elde ettiğini hatırlatmak istiyoruz. Sevdiğiniz ve takip ettiğiniz bir web sitesi aniden kapanırsa, bunun ziyaretçilerin o sitenin reklamlarını engellemesinden dolayı olabileceğini bilmenizi isteriz.

MacBook Safari’de Reklamlar Nasıl Engellenir?

Okuyucu Modu (Reader)

MacBook Safari’deki reklamları engellemek istiyorsanız, üçüncü taraf reklam engelleme yazılımı yüklemeniz gerekir. Ancak, Safari’nin dahili Okuyucu modunu kullanmak çok daha basit bir yaklaşımdır. Okuyucu modu pratik olarak işe yarar düzeydedir.

Okucuyu modu, yalnızca reklamları engelleyen bir özellik değildir. Aynı zamanda görsel olarak dikkat dağıtan yan çubuklar, yorumlar, sosyal butonlar ve videolar gibi öğeleri de engeller. Sadece metin ve resimleri gösterir.

Okuyucu modunu istediğiniz zaman etkinleştirebilirsiniz. Safari sürümüne bağlı olarak URL çubuğunun yanındaki Okuyucu butonunu tıklamanız, Görünüm > Okuyucuyu Göster’i seçmeniz veya Shift+Command+R tuşlarına basmanız yeterlidir. (Bazı sayfalar bu modda açılmaz. Örneğin: Anasayfalar.)

MacBook Safari Okuyucu Modu

macOS High Sierra ile gelen Safari 11’de Okuyucu modunu daha sofistike hale getirebilir ve belirli sitelere ait makale sayfalarının her zaman Okuyucu modunda açılmasını sağlayabilirsiniz ya da her zaman varsayılan olarak Okuyucu modunu kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bu ayarı yapmak için ilgili sitedeyken, Safari > Bu Web Sitesi için Ayarlar’a gidin (veya URL kutusunu sağ tıklayıp bu Web Sitesi için Ayarlar’ı seçebilirsiniz). “Bu web sitesini ziyaret ederken” başlığı altında “Kullanılabilir olduğunda Okuyucu’yu kullan” seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Alan adlarını Safari’nin Tercihler sayfasındaki Okuyucu listesinden kaldırabilirsiniz. Web Sitelerine gidin ve soldaki sütunda Okuyucu’yu seçin. Bir web sitesi seçin, sağdaki menüyü tıklayın ve Kapalı’yı seçin.

İLGİLİ HABER:  Mac'e Windows Nasıl Yüklenir? (Boot Camp)

Bu sayfanın alt kısmında başka bir seçenek göreceksiniz: “Diğer web sitelerini ziyaret ederken”. Bunu Açık olarak ayarlarsanız Okuyucu, tüm uyumlu web sayfalarında varsayılan olarak etkinleştirilir.

Açılır Sayfa (Popup) Reklamlar

İstenmeyen açılır pencereleri durduracak hızlı bir ipucu: Safari Tercihleri’ne gidin ve Güvenlik sekmesini seçin. Şimdi “Pop-up pencereleri engelle” seçeneğinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Üçüncü Taraf Reklam Engelleyicileri

Reklamları engellemek ancak görsel öğelerin geri kalanının görünmesini istiyorsanız, ücretsiz olarak bulabileceğiniz üçüncü taraf bir reklam engelleyici kullanmalısınız.

Safari AdBlock

AdBlock

Tavsiyemiz grafik reklamlar, metin reklamlar ve hatta YouTube videolarındaki reklamları dahi engelleyen, bağış gelirleriyle ayakta duran ücretsiz Safari uzantısı AdBlock’u kullanmanızdır. AdBlock, reklamlarını görmek istediğiniz siteleri, desteklemek için veya reklamlar yararlı olabileceği için beyaz listeye eklemenizi de sağlar.

AdBlock’u buradan indirebilirsiniz.

AdGuardSafari AdGuard

Biraz daha gelişmiş bir şey arıyorsanız AdGuard‘ı öneririz. AdGuard, ücretsiz kullanılabilen bir Safari uzantı ve 14 günlük ücretsiz denemeli 20$’lık bir uygulama olmak üzere iki versiyonu vardır. Safari uzantısı AdBlock’a benzer işlevlere sahipken, masaüstü uygulaması belirli bir tarayıcıya bağımlı olmayan macOS’ta gelişmiş özellikler sunar.

Web sitelerindeki reklamları ve pop-up’ları engellemenin yanı sıra, çoğu çevrimiçi kaynağın sizi takip etmesini engelleyebilir ve hatta çevrimiçi dolaşabileceğiniz kötü amaçlı web siteleri konusunda sizi uyarabilir. Reklam engelleme ayarlarınızı detaylı bir şekilde yapmanıza, siteleri ve tanımladığınız reklamları beyaz listeye eklemenize izin verir ve kullanımı inanılmaz derecede basittir.

İlginizi Çekebilir: MacBook Nasıl Hızlı Şarj Edilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?