iPhone 7 serisinin tanıtımının yapılmasının hemen arkasında Apple’ın merak edilen diğer bir serisi de bilgisayarları olmuştu. Zira Apple’ın bu sene piyasaya sürdüğü yeni MacBook Pro bilgisayarlarında markanın daha önce yapmadığı kadar değişikliğe gideceği ve tüm bu değişiklikler beraber yeni teknoloji birçok ürünün de kullanıcılara sunulacağı açıklanmıştı. MacBook Pro tanıtımı yapılır yapılmaz da beklenen Apple’ın yeni seri bilgisayarlarda ne gibi yenilikleri kullanıcılara sunacağı da ortaya çıkmıştı. Bu sene birçok teknolojide ilke imza atan Apple’ın ilk olarak Touch Bar eklentisi ile büyük oranda ses getirdiğini söylemek gerekiyor. Bunun dışında alınan bazı radikal kararların eleştiri aldığını da belirtelim.

USB Type C Desteği Gündem Olmuştu

Apple’ın sadece USB Type C desteği vermesi ve bütün bağlantıların da bu formatta olması markanın en çok eleştiri alan yönlerinden biri olmuştu. Zira diğer bağlantı türlerini destekleyen ürünlerin MacBook Pro bağlantısında destek sorunlarının yaşanmaya başlaması Apple’ın tüm bu eleştirilerinin nedeni olarak gösterildi. Konu hakkında eleştiri almaya devam eden Apple’ın her ne kadar dönüştürücü çözümü olsa da bu teknolojinin de yeterli görülmediğini belirtelim.

Apple MacBook
Apple MacBook

Yeni Bir Çözüm Yolda

Tüm bunlarla beraber Apple’ın bilgisayarlarında yaşanan sorunlardan biri olarak karşımıza çıkan USB destek sorunu için yeni çözümlerde ortaya çıkmaya başladı. Zira ilk olarak Kicstarter üzerinden başlatılan bir proje ile beraber Apple’ın MacBook serisi için özel bir dönüştürücü geliştirildi.

HyperDrive Compact Thunderbolt 3 adı ile piyasaya çıkış yapacak olan projede Apple’ın MacBook bilgisayarının bir bölümüne takılan çoklayıcı sayesinde hem sadece bir USB bölümü kullanmış oluyor hem de USB Type C dışında da bağlantı desteği elde edebiliyorsunuz. Şimdiden büyük oranda ses getiren proje ile beraber Apple’ın MacBook serisinin bir kez daha gündeme geleceği düşünülüyor. Yapılan proje hakkında henüz Apple kanadından da bir açıklama yapılmazken projelerin dışında Apple’ın konu hakkında kendi sistemlerinde geliştireceği bir çözümünün olup olmadığı da gündem konularından bir tanesi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?