MacBook Pro’nuz uyku modundan çıktığından renk bozulması mı yaşıyor? Sorunu nasıl çözeceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

MacBook Pro’nuzu uyku modundan çıkarmak için açtığınızda, ekranda yalnızca birkaç saniye içinde kendi kendine düzelen bir renk bozulması olduğunu mu fark ettiniz? Yalnız değilsiniz. Sorun, MacBook Pro’nun birçok modelini etkiliyor ve bilgisayarınızı sıfır ya da yenilenmiş (refurbished) olarak almış olmanızın bir önemi yok.

MacBook Pro renk bozulması sorununa bir yazılım hatasının neden olma olasılığı yüksek olsa da, soruna neden olan belirli bir donanım hatası olup olmadığını belirlemek için MacBook Pro’nuzda Apple Tanıları’nı kullanabilirsiniz. Nasıl mı yapacaksınız? Okumaya devam edin.

Mac’inizdeki donanım sorunlarını düzeltmek için Apple Tanıları’nı kullanma

Mac’iniz Haziran 2013 veya daha sonrasına aitse, tanılamayı şu şekilde yapabilirsiniz.

 1. Mac’inizdeki tüm harici aygıtların bağlantısını çıkarın; klavye, fare, ekran, Ethernet bağlantısı ve AC güç bağlantısı.
 2. MacBook Pro’nuzun havalandırması iyi olan düz bir yüzeye yerleştirildiğinden emin olun.
 3. MacBook Pro’nuzu kapatın.
 4. Mac’inizi tekrar açtığınızda derhal klavye üzerindeki D tuşuna basın.
 5. Bir dil seçmeniz istendiğinde D tuşunu bırakın.
 6. Bir dil seçin. Tanı otomatik olarak gerçekleşecektir.
 7. Teşhis işleminden sonra verilen referans kodlarının hepsini not edin.
 8. Testi tekrar çalıştırmayı, daha fazla bilgi almayı, yeniden başlatmayı veya Mac’inizi kapatmayı seçin.
 9. İnternet’e bağlıysanız ve Başlayın’ı tıklarsanız, Kurtarma modundayken göndermek için Katılıyorum’u tıklayın. Bu, referans kodlarını ve Mac seri numaranızı Apple’a gönderir.
 10. Apple’ın verdiği servis ve destek talimatlarını izleyin.

Mac’iniz Haziran 2013’ten öncesine aitse, Dil seçme adımına kadar yukarıdaki adımları uygulayın. Dilinizi seçtikten sonra, aşağıdakileri yapın:

 1. Sağ oku tıklayın.
 2. Sınama’yı tıklayın.
 3. Sonuçlarınızı inceledikten sonra Yeniden Başlat veya Kapat’ı tıklayın.

Algılanan bir donanım sorunu varsa, muhtemelen MacBook Pro’nuzun Apple veya yetkili bir servis sağlayıcı tarafından bakıma alınması gerekeceğini bilmelisiniz.

MacBook Pro’nuzdaki renk bozulmalarını gidermeyle ilgili başka sorularınız varsa, yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: MacBook Pro, MacBook Air ve iMac’te Gif Yapmak

3 YORUMLAR

 1. Meraba. Bende macbook pro 2017 notebook. Cihazı kapattığımda son anda ekranda renk karışımı çıkıyor, sonra kapanıyor. Renk karışımı 1 saniyeden bile az sürede gözüküyor. Bu normal mi?

 2. 2020 macbook air aldım birkaçtır saliselik renk bouzlmaları oluyor ama o kadar, tabi can sıkıntısı.. normal bişey değil farkındayım ama daha yeni alınca da insan bir toz konduramyor:)

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?