Apple’ın iPhone 7 serisi akıllı telefonlarını piyasaya sürmesinin hemen ardından markanın merakla beklenen bir diğer ürünü olan MacBook Pro serisine gözler çevrildi. Artık çıkışına oldukça kısa bir süre kalan yeni seri bilgisayarların ne gibi yeniliklere sahip olacağı da merak konusu olmuştu. Zira MacBook Pro ile ilgili ortaya çıkan detaylarda yeni seride ne gibi değişikliklerin yer alacağını ortaya koymaya başlamıştı. Bu noktada son olarak ise yeni seri bilgisayarlarda Apple’ın yer vereceği bağlantı türlerine ilişkin yeni bir detay daha ortaya çıktı.

Son seri akıllı telefonları olan iPhone 7 akıllı telefonlarında standart kulaklık girişlerini kaldıran ve artık kulaklık girişlerine yer vermeyeceğini açıklayan Apple’ın benzeri bir sistemi bilgisayarları için de kullanacağı ortaya çıktı. Bilgisayarlarda kullanılan standart USB Type-A bağlantı türünü tamamen kaldıracağı iddia edilen Apple’ın MacBook Pro serisinde de USB Type-C bağlantısı kullanacağı belirtildi. Daha önceki seride iki girişi de kullanan Apple’ın son seride ise sadece USB Type-C bağlantısına yer vereceği de belirtiliyor. Bu durum hem hızlı şarj konusunda hem de bağlantı hızı konusunda MacBook Pro serisinin öne çıkmasını da sağlayacak. Fakat tüm bunlara rağmen MacBook Pro serisinde böyle bir adımın atılması bazı sorunları da beraberinde getirecek gibi.

Bağlantı türünün sadece USB Type-C olması bilgisayara bağlanan donanımsal cihazlarında uyum sorunu ile karşılaşmasına neden olacak gibi. Fakat Apple’ın bu konuda da tıpkı akıllı telefonlarında kullandığı gibi yeni bir sistem kullanacağı ve USB dönüştürücülere yer vereceği de belirtildi.

Yeni seri bilgisayarlarda yer alacak bu sistem ne kadar doğru ya da ne kadar beğeni kazanır bilinmez ama yeni bağlantı türleriyle beraber Apple şimdiden yakın geleceğe hitap etmeye başladı bile. Tabi dönüştürücülerin ve bağlantı desteklerinin ne kadar başarılı olacağı da bu durum üzerinde doğrudan etkili olacak gibi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?