MacBook Pro Dokunmatik Klavye Patenti Ortaya Çıktı

0
154
MacBook Pro

Bir yandan yeni iPhone akıllı telefonlarının satışlarına yoğunlaşan Apple, bir yandan ise Ekim ayında düzenleyeceği etkinliğe odaklanmış durumda. Markanın bu sürpriz etkinlikte yeni bir MacBook modelini tanıtması da bekleniyor. Yeni MacBook modelinin özelliklerinin neler olacağı bir yana, bundan sonra gelebilecek MacBook Pro modelleri içerisinde yer alacak klavyeler için yeni bir patent ortaya çıktı.

Markanın yeni patent görsellerine bakacak olursak, klavyelerin çok daha farklı bir yapıyla geleceğini görüyoruz. Patent görsellerine göre dokunmatik bir klavye sistemi gelecek. Fiziksel tuşların bulunduğu klavyeler yerini dokunmatik panellere bırakmış olacak.

MacBook Pro Yeni Klavye Teknolojisi

Apple’ın bu klavye modelleri için özel bir panel geliştireceği görülüyor. Özel panel altında titreşim için kullanılacak bazı elektrotlar yer alacak. Panel altında yer alan bu elektrotlar sayesinde, titreşim geri bildirimleri yapılabilecek.

Bu sayede kullanıcılara fiziksel klavye hissi verilmiş olacak. Söz konusu sistemin şu an için geliştirme aşamasında olduğunu görüyoruz. Patent görsellerinin paylaşıldığını düşünecek olursak, Apple’ın bundan sonraki MacBook modelleri içerinde klavyeleri değiştirme gibi planları var.

MacBook Pro

Yeni serinin tam olarak nasıl farklı sunduğunu görmek için markanın yapacağı tanıtımı beklemek gerekiyor. Aslında dokunmatik klavye sisteminin de bir rastlandı olmadığını belirtmek gerekiyor. Öyle ki Apple’ın daha önce de bu tarz çalışmalar içerisinde olduğunu görmüştük.

Marka yeni modellerinde Touchpad alanı kullanarak, dönüşümün başlamasını sağlamıştı. Şimdi ise tamamen fiziksel klavyelerin bırakılması söz konusu. Bunun yerine tamamen dokunmatik bir panel kullanılması ve bu panelin istenildiği zaman özelleştirilebilir bir yapısının olması söz konusu.

Böyle değerlendirildiği zaman da hem tasarım kısmında hem de teknik özellikler kısmında farklı bir yapı karşımıza çıkacak gibi duruyor. Yeni klavye sisteminin ne zaman hayata geçeceği konusunda bir açıklama yapılırsa, açıklamaları paylaşacağız.

İLGİLİ HABER:  VMware, OS X El Capitan için Windows 10 Desteği ile Fusion 8 ve Fusion 8 Pro'yu Duyurdu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?