MacBook Satın Alma Rehberi: MacBook mu? MacBook Air mi? MacBook Pro mu?

37
5769
macbook-mu-macbook-air-mi-macbook-pro-mu

MacBook, MacBook Air veya MacBook Pro’dan hangisini tercih etmeliyim?” diye soruyorsanız, karar vermenize yardımcı olacağını düşündüğümüz MacBook satın alma rehberimize mutlaka göz atmalısınız.

Apple’ın ürün yelpazesinde ultra hafif MacBook, daha uygun fiyatlı ultralight MacBook Air ve daha güçlü yeni MacBook Pro olmak üzere üç dizüstü bilgisayar bulunuyor. Her biri ayrı ayrı taşınabilirlik, performans ve fiyat noktalarında diğerlerine üstünlük sağlıyor. Peki, hangi Apple dizüstü bilgisayarı sizin ihtiyaçlarınız için mükemmel?

MacBook Satın Alma Rehberi

Ekran Karşılaştırma

MacBook EkranEkran, uygulamalarınızdaki ve internetteki pencerenizdir. Ekran ne kadar büyükse, taşımak zorunda olduğunuz ağırlık da o kadar fazla olur. Ancak görebilecekleriniz de bir o kadar fazla…

MacBook: Apple’ın, görüntüleri bir fotoğrafa ya da pencereden dışarıya bakıyormuş gibi gösteren “Retina” ekran teknolojisi MacBook’ta da karşımıza çıkıyor. Şu anda sadece 12 inç boyutlarında sunulan cihazın IPS ekranı, 226 ppi’da 2304×1440 ve 16:10 en/boy oranında, yani normal izleme mesafesinden pikselleri size göstermeyen kaliteli bir görüntü sunduğunu anlamına geliyor.

MacBook Air : 13.3 inçlik ekran boyutuna sahip, 16:10 en/boy oranında  1440×900 çözünürlükte LED (Retina olmayan) bir ekran sunuyor. Bu, pikselleri normal izleme mesafesinden belli belirsiz de olsa göreceğiniz anlamına geliyor.

MackBook Pro: MacBook gibi retina IPS ekran teknolojisi kullanılan, 13 inç ve 15 inçlik iki ekran boyutu ile geliyor. 13 inçlik model, 227 ppi’da 2560×1600 ve 16:10 oranında bir ekrana sahipken, 15 inçlik model ise 220 ppi’de 2880×1800 ve 16:10 oranında bir ekrana sahip.

Bu durumda;

 • Retina ekran istiyorsanız, MacBook veya MacBook Pro’yu,
 • Mümkün olan en küçük ekranı istiyorsanız, 12 inç MacBook’u,
 • Mümkün olan en geniş ekranı istiyorsanız, 15 inçlik MacBook Pro’yu

tercih etmelisiniz.

Harici Ekran Bağlanabilirlik Karşılaştırma

Mac’ler, harici ekranlarla da kullanılabilirler. Böylece dizüstü bilgisayarınızı, hareket halinde olmadığınız evde veya ofisteyken bir masaüstü bilgisayar gibi kullanabilirsiniz.

MacBook: 30Hz’de 3840×2160’a veya 24Hz’de 4096×2160’a kadar USB-C veya bir dönüştürücü ile HDMI ekranlara bağlanabilir.

MacBook Air: Thunderbolt üzerinden tek bir 3840×2160 ekrana bağlanabilir.

MacBook Pro: 13 inçlik model için bir adet 5120×2880 (5K) ekran ve 15 inçlik model için iki adet 5120×2880 (5K) ekran destekleyebilir.

Bu durumda;

 • Birden çok harici ekran kullanmak istiyorsanız, MacBook Pro’yu,
 • Birden çok 5K harici ekran kullanmak istiyorsanız, 15 inçlik MacBook Pro’yu

tercih etmelisiniz.

Web Kamera Karşılaştırma

Apple’ın dizüstü bilgisayarlarında uygulamayla aynı adı taşıyan FaceTime adı verilen bütünleşik web kameraları bulunmaktadır. Web kameranızla selfie çekebilir, video görüşme yapabilir ve hatta QR kod taraması yapabilirsiniz.

MacBook: 480p iSight bir kamerası var ve harika sayılmaz.

MacBook Air ve MacBook Pro: 720p (HD) kamera yer alıyor.

Bu, hiçbirisinde 1080p (Full HD) kamera bulunmadığı anlamına geliyor.

Bu durumda;

 • Web kamera kalitesi sizin için önemliyse, MacBook Air veya MacBook Pro’yu,
 • Web cam kalitesi sizin için gerçekten önemliyse, harici bir kamera satın almayı,

tercih etmelisiniz.

İşlemci Karşılaştırma

MacBook İşlemciİşlemci ne kadar küçükse, güç verimliliği o kadar yüksek olur ve sessiz çalışır. Ancak yapabileceğiniz işler de bir o kadar kısıtlı olur. Büyük işlemcilerde ise fandan daha çok gürültü gelir. Ancak sahip olunan hız da gürültüyle doğru orantılı olarak yüksektir. Ayrıca daha çok işlemci çekirdeği olduğu için, aynı anda daha fazla şey yapabilirsiniz.

MacBook: 1.2GHz çift çekirdekli Core m3 ve 1.3 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 olmak üzere iki işlemci seçeneği bulunuyor. İki seçenek de 1.4 GHz çift çekirdekli Intel Core i7 işlemci ile yapılandırılabiliyor.

MacBook Air: Broadwell nesli Inter Core işlemciler kullanılıyor. İşlemci seçenekleri arasında 3MB paylaşımlı L3 önbellekli  1.8GHz çift çekirdekli Inter Core i5 ve 4MB paylaşımlı L3 önbellekli 2.2GHz çift çekirdekli Intel Core i7 yer alıyor.

MacBook Pro: 13 inçlik modelde Skylake nesli, 15 inçlik modelde ise Broadwell nesli işlemciler kullanılıyor. 13 inçlik modeldeki işlemci seçenekleri arasında, 2.3 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 ve 3.1 GHz çift çekirdekli Intel Core i5 yer alırken, 15 inçlik modeldeki işlemci seçenekleri arasında, 2.8 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 ve 2.9 GHz dört çekirdekli Intel Core i7 yer alıyor.

Bu durumda;

 • Tercihinizi MacBook’tan yana kullanmak ancak yine de iyi bir performans istiyorsanız, Intel Core i5 işlemciye sahip modeli,
 • Hafiflik ve iyi bir performans istiyorsanız, MacBook Air’i,
 • Video düzenleme gibi işler için maksimum performans istiyorsanız, dört çekirdekli bir 15 inç MacBook Pro’yu

tercih etmelisiniz.

Grafik İşlemci Ünitesi (Ekran Kartı İşlemcisi) Karşılaştırma

MacBook Grafik İşlemciGrafik işlemci ünitesi (GPU), pikselleri oluşturma ve ekrana yansıtma işlemlerini gerçekleştirir. MacOS arayüzünden fotoğraf ve video düzenleyicilerine, video oyunlarına kadar her şeyi içerir. GPU ne kadar güçlü olursa, ne kadar çok piksel oluşturabilir ve yansıtabilirse, elde edeceğiniz animasyonlar, uygulamalar ve 3D görüntüler o kadar yumuşak ve iyi olur.

MacBook: Intel HD Graphics 515’e sahiptir. Bu, dahili retina ekranını ve tek bir harici ekranı kullanmak için yeterlidir.

MacBook Air: Intel HD Graphics 6000’e sahiptir. Yine, dahili standart çözünürlüklü ekranını ve tek bir harici ekranı çalıştırmak yeterlidir.

MacBook Pro: 13 inçlik Touch Bar’sız modeli Intel Iris Graphics 640, Touch Bar’lı modeli ise Intel Iris Graphics 650’ye sahiptir. 15 inçlik modeli ise 2 GB GDDR5 belleğe sahip Radeon Pro 555, 4 GB GDDR5 belleğe sahip Radeon Pro 560 ve Intel HD Graphics 630 olmak üzere üç farklı seçenek yer alıyor.

Bu durumda;

 • Olabilecek en iyi grafik desteğini istiyorsanız, 15 inçlik MacBook Pro’yu tercih etmelisiniz.

Pil Ömrü Karşılaştırma

MacBook: 10 saate kadar web’de gezinme, 11 saatlik iTunes filmi oynatma ve 30 gün bekleme süresi sunuyor.

MacBook Air: 12 saatlik web’de gezinme, 12 saatlik iTunes film oynatma ve 30 gün bekleme süresi sunuyor.

MacBook Pro: Tüm modellerde, 10 saat web’de gezinme veya iTunes film oynatma ve 30 gün bekleme süresi sunuyor.

Bu durumda;

 • Retina ekran sizin için önemli değilse ve en uzun pil ömrüne sahip MacBook’u istiyorsanız, 13 inçlik MacBook Air’i tercih etmelisiniz.

Bellek Karşılaştırma

Rastgele erişimli bellek (RAM) miktarı, aynı anda kaç tane uygulamayı çalıştırabileceğinizi, fotoğraf veya video düzenleme projelerinin sürücüde ileri geri veri takas etmeden ne kadar büyük olabileceğini belirler ve diğer taraf taraftan her şeyin süper hızlı olmasını sağlar.

MacBook: Yalnızca 8 GB 1866MHz LPDDR3 bellek seçeneği sunuyor. (16 GB bellek ile yapılandırılabilir.)

MacBook Air: Yalnızca 8 GB 1600 MHz LPDDR3 tümleşik bellek seçeneği sunuyor.

MacBook Pro: 13 inçlik Touch Bar’sız model de, Touch Bar’lı model de 16 GB’a kadar yükseltilebilen 8 GB 2133MHz LPDRR3 bellek seçeneği sunuyor. 15 inçlik modelde ise yalnızca 16 GB 2133 MHz LPDDR3 dahili bellek seçeneği mevcut.

Bu durumda;

 • RAM sizin için önemliyse, MacBook Pro’yu tercih etmelisiniz.

Depolama Karşılaştırma

MacBook: 256 GB veya 512 GB kapasiteli PCIe tabanlı tümleşik SSD.

MacBook Air: 128 GB veya 256 GB kapasiteli PCIe tabanlı SSD. (512 GB’a kadar yükseltilebiliyor.)

13 inçlik MacBook Pro: Touch Bar’sız modeli 128GB ve 256 GB, Touch Bar’lı modeli ise 256GB ve 512GB olmak üzere iki farklı PCIe tabanlı tümleşik SSD depolama birimi seçeneği yer alıyor. (Tüm seçeneklerde depolama birimi 1 TB’a kadar yükseltilebiliyor.)

15 inçlik MacBook Pro: 256GB ve 512GB olmak üzere iki farklı PCIe tabanlı tümleşik SSD depolama birimi seçeneği yer alıyor. (Tüm seçeneklerde depolama birimi 2 TB’a kadar yükseltilebiliyor.)

Bu durumda;

 • En hızlı depolama birimini istiyorsanız, MacBook Pro’yu,
 • Mümkün olan en geniş depolama alanını istiyorsanız, 15 inçlik MacBook Pro’yu

tercih etmelisiniz.

Kablosuz Bağlantı Karşılaştırma

Hiçbirinde Hücresel Veri desteği olmayan Apple’ın tüm dizüstü bilgisayarları, kulaklıklara ve diğer aksesuarlara eşlik etmek için yerleşik Bluetooth 4.2 ve kablosuz yönlendiricilere bağlanmak için 802.11ac Wi-Fi ile birlikte geliyor.

Bağlantı Noktaları Karşılaştırma

MacBook PortlarUSB, Thunderbolt ve HDMI gibi kablolu bağlantılar, harici ekranlar, sürücüler, ağlar ve daha pek çok şey gibi yüksek performanslı aksesuarlara bağlanmanıza izin verir.

MacBook: USB 3.1, Display Port 1.2, USB-C VGA adaptörü ile VGA çıkışı, USB-C Dijital AV adaptörü ile HDMI video çıkışı yer alıyor.

MacBook Air: 2 adet USB 3, Thunderbolt 2, MagSafe 2 güç, SDXC kart yuvası ve 3,5 mm kulaklık jakı yer alıyor.

MacBook Pro: 13 inçlik Touch Bar’sız modelde 2 adet Thunderbolt 3 (USB-C), Touch Bar’lı modelde ise 4 adet Thunderbolt 3 (USB-C), 15 inçlik modelde ise 4 adet Thunderbolt 3 (USB-C) yer alıyor.

 • Hızlı ve çok sayıda bağlantı noktasına sahip bir MacBook istiyorsanız, 13 inçlik Touch Bar’lı MacBook Pro’yu ya da 15 inçlik MacBook Pro’yu tercih etmelisiniz.

Trackpad Karşılaştırma

Apple artık trackpad’leri için Force Touch teknolojisini kullanıyor. Fiziksel bir tuş anahtar olmadan geleneksel bir trackpad’in tıklama hissini vermek için, tüm yüzey üzerinde bir Taptik Motoru kullanıyor. Bazı kullanıcılar bu hissi sevmeyebilir ancak Force Touch teknolojisinin duyarlılığı yüksek, parçalanmaya daha dayanıklı ve normal trackpad’in çok ötesinde bir kullanım sağlamaktadır.

MacBook ve MacBook Pro’da Force Touch trackpad bulunurken, MacBook Air geleneksel trackpad’e sahiptir.

Bu durumda;

 • Standart bir trackpad istiyorsanız, MacBook Air’i
 • Force Touch trackpad istiyorsanız, MacBook veya MacBook Pro’yu

tercih etmelisiniz.

Klavye Karşılaştırma

MacBook KlavyeMacBook: 12 adet fonksiyon tuşuna ve 4 adet ok tuşuna sahip, her biri LED arkadan aydınlatmalı tuşlu klavye yer alıyor.

MacBook Air: 12 adet fonksiyon tuşuna, 4 adet ok tuşuna ve ortam ışığı sensörüne sahip, arkadan aydınlatmalı tam boy klavye yer alıyor

MacBook Pro: 13 inçlik Touch Bar’sız modelde, 12 adet işlev tuşu ve 4 adet ok tuşuna sahip arkadan aydınlatmalı tam boy klavye, Touch Bar’lı modelde ve 15 inçlik modelde ise 4 adet ok tuşuna sahip arkadan aydınlatmalı tam boy klavye yer alıyor.

Bu durumda;

12 inçlik MacBook klavyesini seviyorsanız, MacBook Pro’yu,

12 inçlik MacBook klavyesinden nefret ediyorsanız, MacBook Air’i

tercih etmelisiniz.

Renk Seçeneği Karşılaştırma

MacBook Renk SeçenekleriApple uzunca bir süre yalnızca gümüş renkli alüminyum kaplamalı dizüstü bilgisayarlar üretiyordu. Ancak yakın zamanda Mac serisine farklı renkler ekledi.

MacBook: Gümüş, uzay grisi, altın ve roze altın renk seçeneklerine sahip.

MacBook Air: Yalnızca gümüş renk seçeneğine sahip.

MacBook Pro: Gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerine sahip.

Bu durumda;

 • Gümüş dışında bir renk istiyorsanız MacBook’u,
 • Uzay grisi ya da gümüş renkten şaşmam diyorsanız MacBook Pro’yu

tercih etmelisiniz.

MacBook’u kimler satın almalı?

Mac dizüstü serisinin en hafifi ve en yeni teknolojilere sahip olan MacBook üst kademe yöneticiler, yöneticiler ve gezginler için idealdir. Son derece hafif (yalnızca 920 gram), taşınabilir, iPad’e yakın inanılmaz bir ekrana sahip bir Mac istiyorsanız ve zayıf web kamera ile düşük performansa takılmıyorsanız, MacBook’u tercih edebilirsiniz.

MacBook Air’i kimler satın almalı?

MacBook Air, mümkün olan en düşük fiyat ve bağlantı noktalarından ödün vermeden ultra taşınabilir bir Mac dizüstü bilgisayar isteyenler için idealdir.

Birden çok USB portuna ve bir Thunderbolt portuna sahip ultra hafif bir Mac istiyorsanız ve standart çözünürlüklü ekran ve mekanik trackpad sizin için sorun değilse MacBook Air’i tercih edebilirsiniz.

MacBook Pro’yu kimler satın almalı?

Geniş renk yelpazesine ve iş dünyasının en iyi teknolojisine sahip ekranı, daha büyük bir Force Touch dokunmatik yüzey, daha hafif ve daha yoğun bir kasa istiyorsanız MacBook Pro’yu tercih edebilirsiniz.

İlginizi ÇekebiliriOS 11 Hangi Cihazlara Yüklenebilecek?

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

37 YORUMLAR

 1. Merhaba.
  Yeni bir mac kullanıcısı adayı için çok faydalı bir site. teşekkür etmek isterim. macler konusunda baya bilgi sahibi oldum kısa sürede.
  Ben pcden mace geçmek isteyen bir doktora öğrencisiyim. Ağırlıklı kullanımım office uygulamaları olacağı için özel bir programa ihtiyaç duymuyorum mac üzerinde.
  Benim sormak istedğim soru şu;
  https://www.arcelik.com.tr/laptop-notebook-dizustu-bilgisayar/macbook-air-13-i5-1-8ghz-8gb-128gb-hdg-laptop-notebook-dizustu-bilgisayar.html
  bu makine sizce nasıl? yani apple’ın kendisinden alabileceğim bir mac book air ile farkı var mıdır? firmaya özel bir sürüm mü ya da özellikleri çok mu kısıtlı? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Merhabalar.Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim.Okulda c dilini öğrenmekle beraber kendim web alanında(html css javascript php) uğraşıyorum.Sizce linkteki macbook nasıl olur?İşimi görür mü?

 3. Merhaba ben ağırlıklı office için düşünüyorum fakat tasarıma başlamak istediğim için illustrater ai photoshop gibi çeşitli adobe programları içinde sıkıntı yaratmasın istiyorum sizce macbook mu yoksa air mi almalıyım?

 4. Merhabalar ben 1. sınıf Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim. Çok ağır programlar kullanacağımı sanmıyorum. Sunum yapmak, film izlemek, ödev hazırlamak vs gibi şeyler için kullanacağım bilgisayarı. Macbook modeli bana yeterli midir acaba?

 5. İyi günler Fatih Bey. Film izlemek, rapor-ödev raporu-yazmak, ofis programı kullanmak için MacBook Air uygun mudur? Açıkçası bunların cevapları yukarıda var ama içimi rahatlatmak için buna da ayrı cevap verebilirseniz sevinirim. Şimdi esas soruma gelirsek spss programını kullanabilmek İçin MacBook Air kullanabilir miyim?

  • İyi günler. İnternette SPSS için minimum gereksinim şu yazıyor:
   Operating system: Apple Mac 10.5.x. and 10.6.x.
   Processor: Intel processor
   Memory: 1GB RAM or more recommended
   Minimum free drive space: 800MB***
   DVD drive
   Super VGA (800×600) or higher-resolution monitor
   Web browser: SafariT
   JavaT Standard Edition 5.0 (J2SE 5.0)

   Bunlara göre MacBook Air ile rahat kullanılabiliyor.

 6. Merhaba ben macbook air almayi dusunuyorum ancak ekran karti performansi ile ilgili pek bilgi bulamadim standart öğrenci gereksinimleri ve 1~2 oyun kullanmayi dusunuyorum eşdeğer olarak hangi ekran kartina denk olduginisoyleyebilir misiniz

 7. Merhaba, daha once mac kullanmadim. Adobe illustrator gibi tasarim programlari kullanmak istiyorum. Fakat Pro nun fiyati cok yuksek. Pro da israrmi etmeliyim veya macbook ve macbook air isimi gorurmu ?

 8. Fatih Bey Merhaba,

  Öncelikle bir Macbook’ta yapmak istediğim işlemler grafik ve video tasarımı. Söz konusu bunlar olunca Macbook Pro’nun daha iyi bir tercih olduğunu biliyorum. Ama 13 inç yeterli olur mu? Ve en az hangi yıl modelini almalıyım? Ben 2014 veya 2015 yeterli olur diye düşünüyorum. Bütçe de biraz az olduğu için 2016’dan sonrasına geçemiyorum.
  Konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim.

 9. Xcode kullanarak app yapmakla uğraşacağım. Ayriyeten matlab kullanmak şart. 1 de netcad diye 2 boyutlu bir çizim programı kullanıyorum. MacBook Air yeterli midir. Tüm programları aynı anda açmayacağım. Uğraşırken sadece 1 programla uğraşacam bana yeter mi

 10. Merhabalar öncelikle ben de bir Mac almayı düşünüyorum ve bir lise öğrencisiyim. Oyun vesaire oynamayacağım. Yalnızca okul işlerini halletmek için bir cihaz istiyorum. Peki ya bir macbook benim için gereksiz mi olur? (yani Windows mu tercih etmeliyim) Ayrıca iki model arasında kaldım macbook 2016 ve macbook air 2017. Hangisi bana daha verimli olur?

 11. merhaba tıp istatisliği yapmak için spss programına ihtiyacım var, 1 yıllık sürümünü parasını verip satın alsam mac de çalıştıramamaktan ya da doğru analiz yapıp yapmadığından nasıl emin olabilirim. program mac book pro için sorunluysa hiç satın almayayım. Bir öğrenci olarak param da cebimde kalmış olur mu?

 12. Merhaba, ogrenciyim macbook air 2017 modelini almayi dusunuyorum ama macbook pro ile pek fark var yok fiyat konsunda kafam karasti hangisini almaliyim diye, oyun vs. oynamiyorum, internet hizli olsun sarj uzun sureli olsun, ekran zaten retina olur bu 2017 lerde o yuzden bi arti…sizce ne yapmaliyim?

 13. Merhaba,
  Su an javascript dili uzerine egitim aliyorum. Daha once c# uzerinede egitim aldim. Onumuzdeki alti ay icinde egitimim bitecek ve ise girecegim nasipse. Sorum aslinda su bu islerle ugrasirken Visual Studio Code, Visual Studio 2013-2017, MsSql Server vb. , photoshop gibi programlari kullanmam gerekecek. Bunun icin nasil bir mac almaliyim. Veya ornegin su linkteki gibi ( https://www.ebay.co.uk/itm/Apple-iMac-21-5-Inch-500-GB-HDD-Desktop-Computer-Mid-2014/173889947329 ) bir imac i eve alsamda ise girdigimde zaten bir mac verecekler, bu veya benzeri imac simdilik benim isimi gorurmu acaba? Bilgi verebilirseniz sevinirim, iyi calismalar…

 14. Merhabalar,
  İşletme Mühendisliği öğrencisiyim.. office programları dışında mysql gibi programlar kullanacağım kodlama öğrenmek istiyorım.. hafif ve kolay taşınabilir bir bilgisayar istiyorum macbook mu macbook air mi daha iyi olur? Ürünlerin hangi yıllarını tercih etmek gerekir
  Teşekkğrler

 15. Merhabalar, Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. MacBook Air Retina 128 gb versiyonunu kullanmaktayım. Acaba bu cihaz işimi görür mü? Ekstra bir windows kurmam gerekir mi? Bir de windows kurmam gerekirse hardiske kurabilir miyim?

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here