Teknoloji dünyasında güvenliği sağlamak hiç kolay değil. Dev firmalar bile bu konuda çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu sorunlar dev şirketlerde bile karşımıza çıkmakta. Son olarak Apple’ın bu konuda önemli sistem açıklarıyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Daha önce yazılarımızda yer verdiğimiz MacBook açıklarından sonra, bu kez yine Apple’ın MacBook serilerini ilgilendiren bir sorun ortaya çıktı. Söz konusu sorun ise yine güvenlik açığı üzerine.

Güvenlik firmalarının yaptıkları araştırmalarla beraber ortaya çıkan yeni güvenlik açığı ise bu kez çok daha önemli bir açık olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki kullanıcıların cihazları güncelleme alsa bile ele geçirilebiliyor.

MacBook Açığı Nerede?

EFI açığı olarak gösterilen açık, Intel başlatıcı sisteminde yer alan bir açık olarak karşımıza çıkıyor. MacBook cihazınızı başlatmak istediğinizde, Intel’in başlatıcı sistemi devreye giriyor ve sistemin kararlı bir şekilde açılması sağlanıyor. Fakat bu kısımda bazı yönetici yetkileri de kullanılıyor. İşte tam da bu sistemde ortaya çıkan açık nedeniyle, Apple’ın MacBook serisinde çok önemli bir güvenlik açığının ortaya çıktığı belirtiliyor.

İşletim sistemi başlatılmadan önce sisteme girilebildiği için sonrasında gelen güncellemelerde açığı kapatmak için yeterli değil. Bunun için Apple’ın ana sistemini güncellemesi gerekiyor. Şu an için düzenlemeler yayınlanmaya başlamış durumda. Fakat buna karşın şu ana kadar açık yüzünden hackerların 75 bin cihaza ulaşabildiği belirtiliyor. Apple’ın konu hakkında yapacağı düzenlemeleri doğrudan kullanıcılara aktarmaması da başka bir ince nokta.

MacBook

Marka bunun için sessiz bir düzenleme yapacak gibi gözüküyor. Sorunun devam etmesi durumunda ise kullanıcıların çok ciddi bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor. Bu nedenle Apple’ın elini çok çabuk tutacağını düşünüyoruz.

Ayrıca MacBook kullanıcılarını da uyaralım. Sisteminizin güncellemelerini bir süre bile bekletmeden yüklemelerinizi yapın. Güvenlik açıklarının kapatıldığı güncellemeleri kısa sürede yüklemek oldukça önemli. Güvenlik konusunda ilk alınacak önlemin güncellemeler olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 Pillerinde Önemli Bir Sıkıntı Mı Var?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?