Apple’ın MacBook modellerinde kullandığı klavyeler, şimdiye kadar birçok kez eleştiri aldı. Markanın klavyelerinin tasarımsal olarak çok şık olduğu ve kullanım kolaylığı konusunda oldukça başarılı olduğu tartışılmaz. Fakat uzun süreli kullanımlarda kelebek sistemi olarak bildiğimiz tuş tasarımı sorunlara neden oluyor.

Apple, klavyelerin daha ince olmasını sağlamak adına böyle bir tasarım kullanıyor ancak bu tür bir tasarımda klavyenin içerisinde toz girmesi veya benzeri bir durumda tuşlar geç algılama gibi sorunlarla gündeme gelebiliyor. İşte asıl eleştirilen kısımda bu kısım olarak karşımıza çıkıyor. Apple ise MacBook klavyelerini değiştirmek için ilk adımı attığını ortaya koydu.

MacBook Klavyeleri İçin Yeni Patent

MacBook klavye tasarımları için yapılan değişiklik yeni alınan patentlerle beraber ortaya çıktı. Patent görsellerine bakacak olursak Apple’ın klavyeleri kelebek sisteminden ayrılıyor. Bunun yerine çok daha genel kullanıma sahip olan çiklet klavye sistemine geçiş yapılacağı görülüyor. MacBook için alınan yeni patent görsellerinde de bu durumu net bir şekilde görüyoruz. Fakat yeni patent görsellerine göre sıradan bir çiklet klavye sistemiyle karşı karşıya kalmayacağız.

MacBook Klavye

Bunun yerine kasnak düzeneğinin kullanılacağı ve bu sayede klavyelerin toza ve suya karşı daha dirençli olacağı görülüyor. Herhangi bir toz ya da benzeri yabancı bir cismin klavyenin içerisine girmesi durumunda da artık kullanım sorunu yaşanmayacak.

Bu yeni sistemin su için koruma duvarları sunacağını da göreceğiz. Çok daha başarılı ancak biraz daha kalın bir klavye tasarımına geçecek olan Apple’ın, önümüzdeki sene gelecek olan MacBook modellerinde bu yeni sistemi kullanmaya devam edeceği belirtiliyor. Konu hakkında Apple tarafından daha fazla bilgi geldiği zaman haberimizi güncelleyeceğiz.

İlginizi Çekebilir: BİM iPhone X Satışı için Detaylar Açıklandı

İLGİLİ HABER:  Apple Çevre Dostu Poşet İçin Patent Aldı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?