Suya dayanıklılık ile su geçirmez deyimleri arasında az kişinin bildiği bariz bir fark vardır. Bir cihazı aldığınızda üzerinde “Water Proof” ibaresi yazıyorsa, o cihazın su geçirmediği anlamına gelir. “Water Resist” ise suya dayanıklılık anlamına gelir. Bu durumda ne kadar suya, kaç atm basınca ve ne kadar süre dayanabileceği gibi sorular ortaya çıkar. Bu soruların çözümü için de IP sertifikasyon sistemi geliştirilmiştir.

Örneğin Apple iPhone ürünlerine IP67 sertifikası almıştır. Bu da cihazların belirlenmiş su seviyelerine, basınç seviyelerine dayanabileceği anlamına gelir. Bu konuda hazırladığımız şu yazı ilginizi çekebilir: iPhonelar Su Geçirmez mi? IP67 ve IP68 Nedir?

MacBook su geçirmez mi?

MacBook klavyelerinin su geçirmez olduğu bilgisi internette dolaşmakta. Ama Apple’ın ürün tanıtımlarında bu şekilde bir ifade ile karşılaşmadık. Ayrıca birçok kaynakta sıvı hasarından etkilenmiş Macbook cihazlar görülmekte. Apple teknik servisleri ise su teması durumunun cihazı garanti kapsamından çıkartacağını söylüyor. Bu bilgiler ışığında Apple MacBook Pro veya MacBook Air’in suya dayanıklı olduğunu söyleyemeyiz. 2011’den sonra yapılan MacBook’larda üzerine su dökülmesine karşı belirli bir dayanıklılık olduğu söyleniyor ama MacBook dökümantasyonunda böyle bir bilgi yok.

CNET’in yaptığı dayanıklılık testlerinde MacBook Air’i birkaç saniyeliğine su dolu bir kaba koyuyorlar. 2 gün geçtikten sonra kontrol ediyorlar. Cihaz çalışıyor ama şarj olma özelliğini yitiriyor. Yani sadece fişe takılıyken çalışıyor. İlgili test youtube’da yayınlandı.

MacBook’a su dökülürse ne yapmalıyız?

1. Önce Güvenlik

Öncelikle kişisel güvenliğinize dikkat etmeniz gerekiyor. Elektrik ve su birbirini sevmeyen ikililerdendir. Hemen MacBook’unuzun fişini prizden çıkartın.

2. MacBook Pro / Air’i hemen kapatın

Mac’in hala açık olduğunu düşünürsek, öncelikle hemen onu kapatmanız gerekiyor. Mac kapanana kadar güç düğmesini basılı tutun veya Apple menüsünden kapatın. Belgeleriniz hakkında daha sonra endişelenmeniz gerekecek. (OS X Auto Save bu işi yapmalıdır). Şu anda Mac’in kendisini kurtarmaya çalışıyorsunuz.

3. Tüm Diğer Kabloları Çıkarın

Tüm harici cihazların bir ekran, monitör, harici sabit disk, hatta bir fare ve klavye olsun, derhal çıkarılması gerekir. Kısa devreye neden olabilecek bağlantıların olmaması gerekir.

Mümkünse, pili çıkarın

Çoğu yeni MacBook Air ve MacBook Pro modellerinde bu imkansız ama Mac’inizde çıkarılabilir bir pil varsa, hemen çıkarın.

İLGİLİ HABER:  Bazı macOS Sürümleri için Steam Desteği Kesiliyor

4. Görünen ıslaklıkları silin.

MacBook’unuzun üzerindeki ıslak yerleri silin. Mümkünse bu iş için pamuklu havlu kullanın. Suyu iyi emen kağıt havlular da kullanılabilir. Klavyeye özel dikkat gösterin, çünkü su tuşların altında kolayca sızabilir.

Teknik yeteneği ve uygun malzemelere sahip olanlar, MacBook bileşenlerini de kurutmak için cihazı sökmeye çalışabilirler. Muhtemelen en etkili yöntem budur, ancak bu makalenin kapsamı çok ötesindedir. Ayrıca cihazınız yetkisiz müdahale nedeniyle garanti dışı kalacaktır. Bu işlemi yapacaksanız ifixit sitesinde bununla ilgili rehberler bulabilirsiniz.

5. Klavye Sızıntısı olmaması için cihazı ters çevirin.

Su veya sıvı öncelikle MacBook Air / MacBook Pro’nun klavyesine girerse, tuşları bir havluya karşı yüzü aşağı bakacak şekilde hızlıca çevirin. Bu, sıvının iç bileşenlere daha fazla sızmasını önlemeye veya en azından temaslarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

6. Kuruması için az nemli bir ortama koyun veya servise gidin.

Bu aşamada önünüzde iki seçenek var:

  1. MacBook’unuzun kuruması için 2-3 gün boyunca az nemli bir ortama koyun. Sonuçta MacBook düzelirse servise gitmenize ve ödeme yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bu iş için şu yöntemi kullananlar olumlu sonuç aldıklarını söylemişler:

2. Doğrudan Apple servisine götürün. 2-3 gün beklemek istemiyorsanız veya işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız acele edine ve yetkili bir Apple servisine başvurun. Onlar cihazın içini açarak daha etkili kurumasını sağlayabilirler. Cihazınızın garantisi yoksa herhangi bir laptop servisi de bu işi yapabilir. Sıvı teması olan yerleri alkole temizlediklerinde sorun kalmadığı bilinmektedir.

Sıvı teması olan MacBook’un garanti durumu ne olur?

Apple’ın iPhone’lar için olan garanti şartları tüm ürünleri için geçerlidir. Apple sıvı teması halinde MacBook’u garanti kapsamından çıkarmaktadır. Çoğu zaman yetkili servisler işlem bile yapmamaktadır. Bazen de ücretli cihaz değişimi teklif edilmektedir.

Evinizde kazalara karşı sigorta yaptırdıysanız bu işinize yarayabilir. Bunu kullanabilirsiniz. Ayrıca MacBook alırken kasko yaptırdıysanız, kasko firması ürünün bedelini ödemek veya yenisini tedarik etmekle yükümlüdür.

Öneri:

MacBook’unuza su dökülmesi ihtimaline karşı klavye koruyucu alabilirsiniz. Online mağazalarda 40-50 TL’ye satılan silikon klavye koruyucuları var.

Siz ne düşünüyorsunuz?

MacBook’a sıvı temas ettiğinde yapılabilecek başka neler var? Sizin düşünceleriniz neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

11 YORUMLAR

  1. Sayın asdfg doğru bir noktaya değinmişsiniz. Ama çeşitli seo sebeplerinden dolayı bundan çoğunlukla kaçınmayı tercih ediyoruz. Bizden yazı alanların tamamı bize atıfta bulunsaydı şimdi Türkiye’nin en büyük sitelerinden biri olurduk. Maalesef bu işler dediğiniz gibi olmuyor. Bu yazıyı okuyacak kadar ingilizceniz varsa size birkaç site daha önerebilirim.

  2. merhaba dun MacBook Pro ma su döküldü bende görünene suları sildim ve çok önemsemedim ama bugün bir açtım ekranı sol tarafının küçük bir parçasının rengi değişmiş ne yapmalıyım sizce

  3. Mousepade bozuk para kadar yemek suyu döküldü 10sn içinde sildim ama imleç arada kayboluyor ve bulunamadı fiyor Macbooku kapatıp klavye aşağı bakıcak şekilde pozisyonladım.ne tqvsiye edersiniz?

  4. Klavye bulunamadı hatasını bende yaşadım ama internette araştıra araştıra düzelttim ama bi kaç gün uğraştım. Nasıl yaptığımı hatirlamıyorum

  5. Ayrıca bilgisayarın klavye kısmını komple kapatacak şekilde Prince yatırmakta içerdeki nemi aldığını duydum ve bende yaptım sabah çalıştı mac ama oksitlenme ihtimaline karşın servise verdim hemen.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?