Bitcoin, uzun bir süre önce dijital para dünyasının tek alternatifi olmaktan çıktı. Ancak şu anda bilgisayarınızı kullanarak Bitcoin madenciliği yapmak için, bit madenciliği için oluşturulan uygulamaya özel bir donanıma (çip) ihtiyacınız var. Ethereum blok zincirindeki Ether gibi daha az popüler kripto para birimlerinin madenciliği ise, hala GPU kullanılarak yapılabiliyor. (Ethereum madenciliği de yakın gelecekte özel bir donanım gerektirecek.) Peki, su anda elinizde bir MacBook Pro ve bir eGPU olsa dijital para madenciliği yapabilir misiniz? Hadi göz atalım!

Ethereum madenciliği için aşağıdaki donanımı kullanıyor olacağım;

 • 2017 Skylake işlemcili MacBook Pro
 • Radeon Pro 560 GPU
 • AMD RX 580 GPU (eGPU)

Bazı Uyarılar ve Açıklamalar

Her şeyden önce, dijital para birimi konusunda uzman değilim. Ayrıca bir finansal danışman olmadığım için dijital para çılgınlığı içine girmemelisiniz de diyemem. Sadece MacBook’unuzu Ethereum madenciliği için nasıl kullanacağınızı gösteriyorum.

İkinci olarak, dijital cüzdanınız için özel şifreleme anahtarlarınızı doğru bir şekilde saklamanız ve dijital paranızı bankalardan veya web sitelerinden doğru ve güvenli bir şekilde nasıl aktarmanız gerektiği konusunda güvenlik sorunları hakkında çok fazla bilgim yok. Size önerim, bir şeye başlamadan önce farklı kaynaklardan konuyla ilgili tüm detayları okumanız.

Başlangıç

Dijital cüzdanınızı nasıl yöneteceğinizi ve güvenliğini nasıl sağlayacağınızı öğrendiyseniz, Ether madenciliği için gerekli yazılımı edinme zamanı geldi.

MinerGate Hesabı

İlk önce MinerGate’e kayıt olacağız. MinerGate, MinerGate, diğer sayısal madencilerin, kolektif bilgi işlem yeteneklerini çeşitli kripto-para birimleri için kullanabilmeleri için bağlandıkları bir dijital madencilik havuzu olarak bilinir. MinerGate diğer maden havuzlarından iyidir gibi bir iddiam yok.) MinerGate, madencilik havuzuna yazılım aracılığıyla kolayca bağlanabilmeniz için, hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacak basit bir kurulum sürecine izin verir.

Not: Dil seçenekleri arasında Türkçe olmadığı için önemli terimleri İngilizce karşılıkları ile birlikte yazdım.

 1. MinerGate‘e gidin.
 2. Sağ üst köşedeki Kayıt Ol (Sing Up) butonuna tıklayın.
 3. Ücretsiz bir hesap için kaydolun.
İLGİLİ HABER:  Touch Bar’ın Tamir Masrafları Canınızı Sıkabilir

Şimdi diğer şifreleme para birimleriyle ilgileniyorsanız, size kolay bir GIU (Grafiksel kullanıcı arayüzü) MinerGate istemcisini isteğe bağlı olarak indirebilirsiniz. Benim MinerGate GUI’yi kullanmamamın nedeni, eGPU yuvasının RX 580’i algılamamasıdır. RX 580, kurulumun teorik olarak çalışmasının bir parçası olacaktır.

Ethminer

Ethminer, AMD GPU’larımda CPU tabanlı hesaplama yeteneklerinden daha iyi bir performans sunan OpenCL hesaplama yeteneklerini kullanacak açık kaynaklı bir madenci.

 1. Ethminer GitHub’a gidin.
 2. Kur (Install) bölümüne gidin.
 3. Sürümler (Releases) bağlantısına tıklayın.
 4. En son darwin yapısına tıklayın. (örn. ethminer-x.xx.x.dev2-Darwin.tar.gz)
 5. İndirilenler klasörünüze gidin.
 6. ethminer-x.xx.x.dev2-Darwin.tar.gz dosyasına çift tıklayın.
 7. Spotlight’tan Terminal‘i başlatın.
 8. cd Downloads/bin yazın. Şimdi, GPU’larımızın bilgisayar üzerinde nasıl numaralandırıldığını bulmamız gerekiyor.
 9. ./ethminer -G –list-devices yazın.
 10. *return** basın.

Birden fazla GPU’unuz varsa, bunların hepsinin burada listelendiğini görürsünüz. Ethminer, varsayılan olarak bilgisayarınızdaki benzer hesaplama işlevini kullanan tüm GPU’ları kullanır. Benim durumumda OpenCL kullanıyor olacak. MinerGate’in Eth.pool.minergate.com:45791 havuzunu kullanacağız. Havuz URL’lerinin tam listesi için MinerGate web sitesine gidebilirsiniz. Bu örnekte MinerGate ile kurduğumuz hesap adını da kullanacağız. Hesap kurulumu için kullandığım e-posta bu olacak.

 1. ./ethminer -G -S eth.pool.minergate.com:45791 -0 your.account@email.com. yazın.
 2. Return‘e basın.ethminer

Ve şimdi madencilik için Ethereum‘a gidiyoruz!

Yapabilirsiniz ama yapmamalısınız!

Teknik olarak MacBook Pro’nuzu ve eGPU’nuzu kripto para madenciliği için kullanabiliyor olsanız da, bu zahmete değmez gibi görünüyor. Kripto para madenciliği konusunda ciddiyseniz, maliyetini geri döndürecek performansta bir donanım sahibi olmak çok daha iyi bir yoldur. Thunderbolt 3 üzerinden bağlanan eGPU bunu size vermeyecektir. Diğer taraftan, madenciliği denemek isterseniz Mac’e kurulumunun ne kadar rahat olduğunu görmek, bir öğrenme deneyimi olarak iyi bir noktadır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?