Geçtiğimiz ay sonunda tanıtımı yapılan MacBook Air (2018), özellikleri ve yenilikleriyle dikkat çeken serilerden bir tanesi. Kısa süre önce MacBook Air (2018) modelinin detaylı incelemesine de yer vermiştik. Bu yazımızda da yeni modelin, yeniliklerinden biri olan Touch ID sisteminden söz edeceğiz. MacBook Air (2018) tercih edecek olan kullanıcılar için bu özelliğin nasıl kullanılacağı konusunda bilgi vereceğiz. Touch ID nasıl çalışıyor ve ayarlamaları nasıl yapılıyor? Düzenlemeler için gereklilikler neler?

MacBook Air (2018) Touch ID Nasıl Çalışıyor?

Yeni modelde kullanılan Touch ID sistemi, daha önce kullanılan modellerden çok farklı değil. iPhone modellerinde ve MacBook Pro modellerinde kullanılan sistemlerle hemen hemen aynı teknoloji kullanılmış durumda.

MacBook Air (2018)

Parmak izi sensörü olarak gösterebileceğimiz bölüm, standart biyometrik sistemlerden bir tanesi. Tabii ki bu seride T2 çipleri nedeniyle biraz daha yüksek oranda güvenlik sunuluyor. MacBook Air (2018) modelinde de yine 5 kişiye kadar parmak izi tanımlaması yapılabiliyor. Bunlardan sadece 3 tanesi, aynı hesap için kullanılabiliyor. Diğer iki için farklı bir kullanıcı hesabının olması gerekli.

Parmak izi İle Yapılabilecekler

Parmak izi sensörlerini ayarladığınız ve MacBook Air (2018) üzerinde Touch ID kullanımını hazır duruma getirmenizin ardından yapabileceklerinizden söz edelim.

 • Uyandırma ve kullanıcı hesabına uykundan giriş yapma
 • Kullanıcılar arası geçiş
 • Mac üzerinde Apple Pay kullanımı
 • iTunes, iOS App Store veya Mac App Store üzerinden satın alımlarda yetkilendirilmiş yöntem olarak kullanma.

MacBook Air (2018)

MacBook Air (2018) Parmak İzi Sensörü Kurulumu

Ne olduğu ve nasıl çalıştığından bahsettikten sonra, parmak izi ayarlamalarının nasıl yapıldığından söz edeceğiz. Düzenlemeleri ve ayarlamaları yapmadan, söz konusu sistemi kullanmanız mümkün değil. Yapacağını ayarlar ise oldukça basit. Yine ayarlara geçmeden önce kullanıcı hesabı başına 3 parmak izi tanımlamasının yapılabileceğini hatırlatalım. Yine bu veriler çevrimdışı olarak da saklanmakta ekleyelim.

 • Parmak izi tanımlaması için Apple menüsüne gidin.
 • Sistem tercihleri” kısmına giriş yapın.
 • Buradan ise “Touch ID” sekmesini seçin.
 • Parmak izi ekle” sekmesine tıklamanız gerekiyor.

MacBook Air (2018)

 • Bu kısımda sizden kullanıcı şifreniz istenecek.
 • Şifrenizi girdikten sonra parmak izi tanımlamasını yapmanız gerekiyor. Zaten ekranda bu adımları ve yönergeleri göreceksiniz.

Parmak İzi Nasıl Silinir?

MacBook Air (2018) parmak izi tanımlamasının nasıl yapıldığını belirttik. Birkaç farklı işlemle kolayca parmak izi sensörlerinizi tanımlayabiliyorsunuz. Fakat dediğimiz gibi burada bir sınırlama söz konusu. Kullanıcı hesabı başına 3 parmak izi desteği sunuluyor. Bu noktada değiştirmek istediğiniz parmak izi sensörlerini silmek isteyebilirsiniz. Silmek istediğiniz parmak izi verileri için neler yapacağınıza bakalım.

 • Yine Apple menüsü üzerinden “Sistem tercihleri” kısmına girmeniz gerekiyor.
 • Yine buradan “Touch ID” kısmına girmeniz gerekiyor.
 • Burada silmek istediğiniz parmak izine tıklayın ve sol üst köşede çıkan “X” işaretine basın.
 • X işaretine basmanız durumunda sizden şifreniz istenecek. Şifrenizi girip ardından ise onaylamak için “sil” tuşuna basmanız gerekiyor.

Bu şekilde ayarlanmış olan MacBook Air (2018) parmak izlerini tekrar silebilirsiniz. Sonrasında aynı özellikleri kullanarak yeniden parmak izi sensörlerini tanımlamanız mümkün. Bunun için yukarıda söz ettiğimiz işlemleri yapmanız yeterli olacak.

MacBook Air (2018) Parmak izi Adlandırma

Parmak izi sensörlerini silip, yeniden tanımlama yapabileceğiniz gibi parmak izi sensörlerini adlandırabileceğinizi de bilmeniz gerekiyor. Bu kısımda yapacağınız işlemlerden söz edelim.

 • Apple menüsü üzerinden “Sistem tercihleri” kısmına girin.
 • Touch ID paneline bir kez daha girin.

MacBook Air (2018)

 • Parmak izi seçeneğinde gezinme adına sekme tuşuna basmanız ya da direk olarak parmak izinin adına tıklamanız gerekiyor.
 • Parmak izi adınızı silip, istediğini yeni adı yazın.

Düzenlemelerin geçerli olacağı şekilde dönüş yapmak yeterli oluyor.

Kullanım Ayarlarını Düzenleme

Oluşturduğunuz parmak izi tanımlamalarının hangi özelliklerde kullanılabileceği konusunda bilgiler vermiştik. Paylaştığımız bilgilerde de görebileceğiniz gibi söz konusu parmak izlerini Apple Pay sisteminden Mac kilidini açmaya kadar kullanabiliyorsunuz. Bu ayarları nasıl yapacağınızdan söz edeceğiz. Hangi özelliği kullanmak isterseniz seçim yapabiliyorsunuz.

 • Apple menüsü üzerinden “Sistem tercihler” kısmına giriyoruz.
 • Buradan ise Touch ID kısmına giriş yapıyoruz.
 • Tercih ettiğini seçenekleri işaretlemeniz gerekiyor ya da tercih etmediğiniz seçimleri kaldırmanız gerekiyor.
 • Dokunmatik kimlik kullanımı bölümünde seçebileceğiniz özellikler, Mac kilidini açma, Apple Pay ve iTunes ile App Store bölümü.

Parmak izi İle Kullanıcıları Değiştirme

MacBook Air (2018) modelinde birden fazla kullanıcı hesabınız varsa, her iki kullanıcı hesabınıza da farklı parmak izi tanımlaması yapabilirsiniz. Her hesap için farklı parmak izi sensörleri tanımladıktan sonra, hesabınıza ilk açılış için şifrenizi girmeniz gerekiyor. Daha sonra Touch ID sensörlerini kullanarak hesaplar arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Yeniden Başlatma

MacBook Air (2018) modelinde de Touch ID tuşu eski güç tuşunun yerinde yer alıyor. MacBook Air (2018) modellerini açmak için Touch ID düğmesine basmanız gerekir. Yeniden başlatma içinde durum geçerli.

 • Touch ID düğmesine basın ve bir süre basılı tutun.
 • Açılış ekranı gelene kadar basılı tutmaya devam edin.

Touch ID Verilerini Tamamen Sıfırlamak

Touch ID her zaman sorunsuz bir şekilde çalışmayabiliyor. Touch ID çalışmayı durdurduğu zaman ya da dolmamasına rağmen tanımlama yapmak istediğiniz zaman, parmak izi sensörlerinin sınıra ulaştığını gösteren bir uyarı aldığınız zaman.  Bu gibi olumsuzluklar durumunda Touch ID sıfırlaması yapabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?