Yeni iPad modellerinin tanıtıldığı etkinlik birçok ürün sınıfının da yenilendiği bir etkinlik oldu. Mac Mini ve 2018 iPad Pro modellerinin özelliklerinden söz etmiştik. Şimdi ise etkinliğe damga vuran bir başka ürün olan MacBook Air (2018) serisinin özelliklerinden söz edeceğiz. Uzunca bir süreden sonra yenileme alan serinin son üyesi neler sunuyor? Tasarım kısmında değişiklikler var mı? en önemlisi de donanım kısmında nasıl değişiklikler öne çıkıyor? Tüm sorulara cevap arayalım.

MacBook Air (2018) Ekran Özellikleri

Tasarımı ele alacağız ancak önce MacBook Air (2018) modelinin ekranlarından söz etmemiz gerekiyor. Ekran kısmında büyük oranda yenilik söz konusu. Bu modelle beraber Air serisi de Retina ekrana geçiş yapmış oldu.

Retina ekran, eski serilere göre her açıdan daha başarılı görüntü elde edilmesini sağlıyor. Standart HD ekranlara göre 4 kat daha fazla piksel ile görüntü deneyimini iyileştiren yeni ekranlar, 2560 X 1600 çözünürlük değerine sahip. 227 piksel yoğunluk değeriyle beraber 13.3 inçlik ekranın çok daha iyi bir renk doygunluğu sunduğunu da söyleyebiliriz.

MacBook Air (2018)

Zaten yeni MacBook Air (2018) modellerinde ekran kısmında en büyük fark renk gamı. Aslında eski modelde olduğu gibi yine sRGB desteği sunuluyor ancak bu kez eski modele göre %48 daha geniş bir renk gamı sunuluyor. Mevcut olan MacBook Pro modelleri kadar olmasa da çok daha başarılı renkler sunulduğunu ve daha canlı renk düzenleri sunulduğunu söyleyebiliriz.

Çerçevelerin %50 daha ince olduğu seride, IPS panel kullanılması da yine büyük bir avantaj olarak gösterilebilir. MacBook Air (2018) modelinde yer alan ekranların genel olarak bu şekilde güncellendiğini söyleyebiliriz. Daha net görüntü sunan, daha yüksek çözünürlük desteği bulunan ve en önemlisi de Retina teknolojisine geçen modelin, ekran konusunda isteneni verdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

MacBook Air (2018)

MacBook Air (2018) Tasarımı

MacBook Air serilerinin tasarım kısmında çok önemli artıları var. Kolay taşıma, ince kasa ve daha birçok artının öne çıktığını gördüğümüz modellerin, bu avantajı yeni seride de korunmuş durumda. Tasarım kısmında bu nedenle mantıklı değişiklikler yapılmış durumda.

Tasarım kısmında ekranlardan ve genel olarak kasadan söz etmeden önce bağlantı yerleşimlerinden söz edeceğiz. Bu seride USB  Type A ve 3,5 mm kulaklık jakları yerine USB Type C girişleri kullanılmış durumda. Sol kısımda sadece 3,5 mm jak kullanılmış. Eski serilere göre bağlantı giriş noktaları düzenlenmiş.

MacBook Air (2018)

Kasa

Kasa kısmında da yenilenmiş bir tasarım söz konusu. Yine ince ve yine hafif bir seri söz konusu. Fakat bu kez çok daha ince çerçeveler var. Ekran kısmında %50 oranında daha ince çerçeveler var. 3 farklı renk seçeneğiyle beraber gelen MacBook Air (2018), altın, gümüş ve uzay grisi renk seçenekleri sunuyor.

Ölçüler: (YXGXD) 0.41 – 1,56 cm X 30.41 cm X 21.24 cm

Ağırlık: 1.25 kg

Geri Dönüştürülebilir Alüminyum

Kasa kısmında en çok dikkat çeken detaylardan birisi de kullanılabilir malzeme. MacBook Air (2018) modelinde de yine geri dönüştürülebilir alüminyum sunuluyor. %100 oranında geri dönüştürülebilir alüminyum ile hazırlanmış olan kasa, Apple’ın bu konuda hassasiyetini ortaya koymuş durumda.

MacBook Air (2018)

Klavye

Tasarım kısmında çok konuşulan bölümlerden birisi de klavye kısmı olmuştu. Apple uzun bir süredir kelebek klavyelerini kullanmayı tercih ediyor. Yeni seride de bu değişmedi. Yine MacBook Air (2018) kelebek tipi klavye ile geliyor. Daha geniş klavyeler, yenilenmiş olan kelebek mekanizmasına sahip. Bu sayede daha hassas ve daha stabil tuş sistemi sunuluyor. Yine arkadan aydınlatma kısmında da gözü yormayan loş ışık kullanılmakta.

MacBook Air (2018)

Yenilenmiş Force Trackpad

MacBook Air (2018) Trackpad bölümünde güzel tasarım değişiklikleri var. %20 genişletilen yeni Trackpad, hangi noktaya tıklarsanız tıklayın aynı oranda algılama sunmasıyla öne çıkıyor. Bu şekilde kusursuz bir kontrol deneyimi sunulduğundan söz ediliyor. Multi Touch hareketleri için de genişletilen alan, biraz daha sağlam bir yapıda.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Series 5 İncelemesi – Fiyatı ve Özellikleri

MacBook Air (2018) Teknik Özellikler ve Donanım

Yeni seri tanıtılmadan önce, teknik kısımda beklentiler çok yüksekti. Tanıtım sonrasında ise bir nebze olsun hayal kırıklığı yaşandı. Bu modelin içerisinde Intel işlemciler var ancak 8.nesil Intel işlemciler sunuluyor.

4 MB L3 ön belleğe sahip olan 8.nesil Intel Core i5 işlemcileri 1.6 GHz saat hızı sunuyor. Çift çekirdekli işlemci turbo boost teknolojisiyle beraber 3.6 GHz seviyesine kadar çıkabiliyor. Enerji tüketimi konusunda da bir iyileştirme yapılmış ve bu sayede pil dayanma süresi sabit tutulabilmiş.

MacBook Air (2018)

Depolama Alanı ve RAM

Değişiklik sadece işlemcilerde değil. Bunun yanında RAM bellek ve depolama birimlerinde de değişiklikler var. Tümleşik bellekler kullanan MacBook Air (2018), 8 GB 2133 MHZ LPDDR3 bellekleriyle beraber geliyor. Bellekleri 16 GB miktarına kadar yapılandırmanız mümkün. Sadece arada 1600 TL gibi bir fiyat farkı söz konusu.

Depolama alanı kısmında ise 4 farklı seçenek var. 128 GB SSD kullanılan ana modelden farklı olarak, 256 GB, 512 GB ve 1,5 TB SSD seçenekleri de seçilebiliyor. Tabii ki bu seçimlere göre fiyatlar bir hayli değişiklik gösterebiliyor.

MacBook Air (2018)

Grafik Teknolojisi

Grafik kısmında yine dahili grafik sistemi kullanılıyor. Fakat Thurderbolt bağlantısı üzerinden harici grafik birimi kullanmak mümkün. Bunun için destek açıklaması yapıldı. Mevcut grafik birimi kısmında ise Intel UHD Graphics 617 kullanılıyor. Bu kısımlarda herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

MacBook Air (2018)

Pil Durumu

Söz konusu Air olunca, en çok merak edilen konuların başında pil dayanma süresi geliyor. Hemen soru işaretlerini kaldıracak bir haber verelim. Yeni modelde güç artmasına rağmen pil dayanma süresinde bir düşüş söz konusu değil.

WİFİ bağlantısında 12 saate kadar kullanım sunuluyor. 30 güne kadar bekleme süresi, 13 saate kadar film izleme süresi sunan MacBook Air (2018), 50.3 wattlık bir pil kullanıyor. Şarj kısmında ise 30W USB Type C güç adaptörü bulunuyor.

MacBook Air (2018)

Parmak İzi Sensörü ve T2 Çipleri

Yeni serinin en güzel yanlarından birisi de parmak izi sensörlerine geçiş yapılmış olması. Tüm cihazlarda yavaş yavaş Face ID dönüşümünü yapan Apple, MacBook Air (2018) serisinde de klavye üzerinde dahili bir Touch ID bölümüne yer verdi.

Klavye üzerinde yer alan parmak izi sensörleri korumayı sağlamak adına T2 güvenlik çipleriyle desteklenmiş durumda. Touch ID verileri ve dosya verileri T2 güvenlik çipleri içerisinde korumaya alınıyor. Yine anında şifreleme özelliğini de bu kısımda kullanmanız mümkün.

Kamera

Kamera kısmını biraz hızlı geçeceğiz. Face ID ya da benzer bir sistem yok. Apple’ın birçok cihazında kullandığı 720p FaceTime HD kamera, bu seride de yerini almış durumda.

MacBook Air (2018)

Ses

Ses kısmında da güzel değişiklikler var. Stereo hoparlörün kullanıldığı seride, yenilenmiş olan hoparlör modelleri %25 oranında daha yüksek ses sunulmasını sağlıyor. Ayrıca bas kısmında da 2 kat daha güçlü ses deneyimi sunulmakta. Sadece hoparlör kısmında değil, bunun yanında mikrofon kısmında da güncellemeler var. Artık sesinizi çok daha iyi algılayacak olan 3’lü mikrofon dizilimini kullanabileceksiniz.

Kutu İçeriği

  • MacBook Air (2018)
  • 30 W USB C Güç Adaptörü
  • USB C Şarj kablosu 2 metre

MacBook Air (2018) Yapılandırma Seçenekleri

MacBook Air (2018) modelinde yapılandırma seçenekleri kısmında da özgürsünüz. Değişmeyen kısım işlemciler. RAM bellek kısmında ve depolama alanı kısmında değişiklikler yapılabiliyor. Ana modelde 8 GB RAM bellek var. Eğer RAM bellek miktarını 16 GB olarak seçerseniz, bu durumda fiyata ek olarak 1,600 TL ekleniyor.

Depolama alanı seçimleri için de aynı durum geçerli. 128 GB SSD ana modelde yer alan SSD alanı. Bunun dışında seçenekler şöyle;

  • 256 GB SSD – +1600 TL
  • 512 GB SSD – +3200 TL
  • 1,5 TB SSD – +9600 TL

Diğer bölümlerde herhangi bir değişim söz konusu değil.

Fiyatlar

MacBook Air (2018) modellerinin fiyatları kısmında tanıtımın hemen sonrasında paylaşımlar yapmıştık. Başlangıç fiyatı 9.199 TL. Diğer fiyat seçenekleri için buraya bakabilirsiniz.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?