Mac ve PC Bilgisayar Arasındaki 8 Fark

0
761

Mac ve PC arasındaki farklar bilgisayar kullanıcıları tarafından her dönem merak edilen bir konu olmuştur. Peki nedir bu farklar?

Apple destekçileriyle Windows hayranları arasındaki çatışma, ilk olarak üniversite kampüslerinde, sosyal ağlarda ve internet forumlarında alevlendi. Bu makalede, Mac OS X işletim sistemini çalıştıran Apple’ın Mac bilgisayarlarını ve Windows işletim sistemini çalıştıran bilgisayarları (PC) karşılaştırıyoruz. PC terimi, İngilizce Personel Computer (Kişisel Bilgisayar) ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma ve teknik olarak Mac’ler için kullanmak da mümkün. Ancak daha çok Windows bilgisayarlar için kullanılmaktadır.

Her iki bilgisayar modelinin sahipleri tarafından sık sık gösterilen tutku göz önüne alındığında, Apple’ın küresel bilgisayar pazarının küçük bir bölümünü kontrol ettiğini öğrendiğiniz için şaşırabilirsiniz. iPhone, iPod ve iPad satışları Apple’ın genel kazançlarını güçlü bir şekilde artırırken, Mac bilgisayarlar dünya genelindeki bilgisayarların yüzde 5’inden daha azını oluşturuyor. Bununla birlikte, Mac bilgisayarlar etkileyici bir büyüme oranına sahip. 2011 yılının ilk çeyreğinde, toplam bilgisayar satışları bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 1,2 düşmesine rağmen, aynı dönemde Mac bilgisayar satışları yüzde 27.7 artış gösterdi.

Peki, Mac mi daha iyi mi PC mi? Mac’ler ve PC’ler arasındaki 8 farka yer verdiğimiz listemize göz atın ve kendiniz karar verin.

1. Tasarım

1980’lerde büyüdüyseniz, tasarım kavramı bilgisayarın yüzeysel ve önemsiz bir yönü gibi görünebilir. Ancak tasarım, Mac’ler ve bilgisayarlar arasında büyük bir ayrım noktasıdır. Eski Apple CEO’su Steve Jobs, şirket ürünlerinin dış görünümünün rakipleri tarafından eşi benzeri görülmeyen bir hayranlıkla karşılanmasına odaklandı. Bu takıntıdan kaynaklanan benzersiz tasarımlar, Mac ürünlerinin bugünkü eşsiz görünümlerine kavuşmasını sağladı.

Diğer taraftan, PC’ler farklı üreticiler tarafından üretiliyor. Pazarda, kullanışlı tasarımlara sahip birçok iş bilgisayarından, estetik olarak canavarı andıran tasarımlara sahip oyun bilgisayarlarına kadar yüzlerce farklı PC tasarımı var. Bazı tasarımları Apple’ın yaklaşımından daha çekici bulabilirsiniz, ancak PC tasarımında estetik tercihleri yönlendiren tek bir vizyon yok. Ancak bu kesinlikle kötü bir şey değildir. Bir tasarımdan hoşlanmadıysanız, aynı özelliklere sahip farklı bir üreticinin farklı bir tasarımına bakabilirsiniz. Mutlaka bir Mac’e sahip olmak zorundaysanız ve Apple’ın tasarımından hoşlanmıyorsanız, pek fazla seçme şansınız yoktur.

2. Fiyat

Mac’ler ve PC’ler arasında en çok bahsedilen farklılıklardan biri de fiyattır. 1.000 doların altında birkaç Mac ürünü bulunurken, bu fiyat aralığında düzinelerce PC modeli vardır. Bununla birlikte, bu, Mac’lerin benzer özelliklere sahip bilgisayarlardan daha pahalı olduğu anlamına gelmiyor. Aksine, genel olarak, Apple daha üst düzey bilgisayarlarda daha iyi ve daha pahalı bileşenleri olan Mac serisi üretmektedir.

Mac’ler ve PC’leri fiyat açısından karşılaştırmak kolay değildir. Aynı işlemci hızına, RAM’e, sabit disk kapasitesine, grafik işlemciye ve USB bağlantı sayısına sahip iki bilgisayar bulsanız bile, her birçok farklı yazılım paketleri içermektedir. Kullanıcı, PC için bir virüs programı veya Mac için Microsoft Office gibi bir ek yazılım satın almak zorunda kalabilir. Sonuç olarak, Mac ve PC’nin göreceli değeri, tüketicinin ihtiyaçlarına bağlıdır.

3. Teknik Özellikler

Mac’ler ve PC’lerin teknik özellikleri, hangi markayı ve seriyi karşılaştırdığınıza bağlı olarak çok benzer veya çok farklı olabilir. Her ikisinde de benzer dahili parçalar (işlemciler, RAM, sabit diskler, ekran kartları) bulunurken, bu bileşenlerin hızı ve kapasitesi değişir. Apple ürünleri genellikle daha pahalı ve daha kaliteli parçalara sahip oldukları için, Mac’ler genelde düşük teknolojiye sahip bilgisayarlardan daha iyi performans göstereceklerdir. Mac’leri yüksek teknoloji bilgisayarlarla karşılaştırmak biraz daha zordur. Genel olarak, Mac’lerin PC’lerden daha hızlı işlemcileri vardır. Ancak RAM, sabit disk alanı ve USB bağlantı noktaları söz konusu olduğunda biraz daha düşük özelliklere sahip olma eğilimindedirler.

4. Seçenek

Belki de bir Mac ve bir PC arasındaki en belirgin fark, mevcut konfigürasyonların sayısıdır. Şu anda Apple, beş bilgisayar serisi sunuyor: MacBook Air, MacBook Pro, Mac Mini, iMac ve Mac Pro. Bu modellerin her biri tek tek sayılsa bile, Apple yalnızca 18 benzersiz bilgisayar sunuyor. Bu sınırlı seçim yelpazesi zayıflığın değil, şirketin “az olsun öz olsun” yaklaşımının bir parçası.

Diğer taraftan, PC’ler çok çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir. Her biri sayısız Windows tabanlı masaüstü ve dizüstü bilgisayar modeli sunan Acer, Asus, Compaq, Dell, eMachines, Gateway, HP, Lenovo, Samsung, Sony ve Toshiba gibi birçok marka bulunuyor. Birçok tüketici bu geniş seçim yelpazesini, tam ihtiyaçlarını karşılayan bir bilgisayar bulma ihtimalinin daha yüksek olması nedeniyle bir avantaj olarak görüyor.

5. İşletim Sistemleri

macos high sierra windows 10 karsilastirma

İşletim sistemi, Mac ve PC arasında uzun zamandır var olan bir farklılıktı. Şu anda, Mac bilgisayarlar Mac OS High Sierra, PC’ler ise Microsoft Windows 10 işletim sistemi ile birlikte geliyor. Microsoft’un Windows Vista ile piyasada olduğu 2007-2009 yılları arasında, OS X geniş kitlelerce iki işletim sistemi arasında daha iyi olarak kabul edildi. Vista sık sık çökmeye eğilimliydi ve yavaştı. Bununla birlikte, Microsoft, Windows 7’de istikrar ve performans açısından önemli gelişmeler kaydetti.

Günümüzde birçok PC kullanıcısı, Windows 10’dan şikayetçi diyebiliriz. Bunun nedeni olarak, Microsoft’un tüm Windows kullanıcılarını bilgisayarlarının donanımlarını dikkate almadan Windows 10’a yönlendirmiş olması gösterilebilir. Bu zoraki yönlendirme, bilgisayar donanımları Windows 10’u kaldırmayan kullanıcılar için birçok sorunun ortaya çıkmasına neden oldu. Diğer taraftan Apple, macOS High Sierra’yı yalnızca şirketin testleri sonucu uygun bulunan modellere yüklenebilecek şekilde dağıttı. Bu da, Mac kullanıcılarının ciddi performans sorunları yaşamasının önüne geçmiş oldu.

6. Yazılım

Mac’in bilgisayar pazarının daha büyük bir bölümünü ele geçirememesinin en önemli nedenlerinden biri, işletim sistemi için yazılmış yazılım eksikliği. Bu yetersizlik, özellikle işletmelerin kullandığı yazılımların Windows PC’lerde yıllar önce standart hale getirilmesinden kaynaklanıyor. Bir işletme Mac’in daha bir ürün sunduğunu fark etse bile, geçiş yapmak için çok zaman ve para harcaması gerekiyor. Mac, popüler Office Suite için Microsoft’la işbirliği yaparak bir takım ilerlemeler kaydetti, ancak uzmanlaşmış işletme yazılımlarının eksikliği pek çok şirket için hala bir endişe kaynağı olarak kaldı.

7. Güvenlik

Mac ve PC arasındaki bir diğer büyük fark, virüslerden ve diğer istenmeyen saldırılara karşı geliştirilen güvenlik düzeyidir. Dünyadaki bilgisayarların büyük çoğunluğu Windows çalıştırdığı için, çoğu saldırı PC’lere odaklanmıştır. Truva atları gibi kötü niyetli yazılımlar, bilgisayarları spam göndermek veya dolandırıcılık yapmak için tasarlanmış zombi makineleri ordusuna sokan bonet’ler PC bilgisayarlar için ortak bir tehditken, Mac’lere nadiren zarar verirler.

Bu, Mac kullanıcılarının güvenliği tamamen yok sayması gerektiği anlamına gelmez. Yakın geçmişte Mac Protector, Mac Defender ve MacGuard olarak bilinen bir Truva atı, Apple’ın makinelerinde görülmeye başlamıştır. “Apple Security Center” olduğunu iddia eden bir pencere açılır ve bilgisayarda virüs bulunduğunu belirtir. Daha sonra kullanıcıdan, kredi kartı bilgilerini çalmak için tasarlanmış ve akıllıca gizlenmiş bir yazılım parçası olan Mac Protector’u indirmesini ister. Mac’ler popülerleştikçe ve daha büyük bir pazar payına sahip olmaya başladıklarında, bu tehditler kaçınılmaz olarak artacaktır.

8. Müşteri Memnuniyeti

Muhtemelen Mac ve PC bilgisayarlar arasındaki en dikkat çekici fark, müşteri memnuniyetidir. Hem PCWorld hem de PCMag tarafından yapılan anketlerde, okuyucular Apple’ın Mac’lerini mevcut her bir PC markasına tercih etti. Mac’lar en yüksek puanları güvenilirlik ve hizmet deneyimi gibi kategorilerde aldı.

Sonuç

PC veya Mac arasında tercih yapmak, sizin seçim kriterlerinize bağlıdır. Birinin diğerinden iyi olduğunu söylemek, portakalın elmadan daha iyi olduğunu söylemek gibidir.

İlginizi Çekebilir: Mac Bilgisayar Nedir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?