Mac ve iOS Varsayılan İnternet Tarayıcıları Değişti

0
217
apple varsayılan tarayıcı

Mobil teknolojilerde dev firmalar sektöre öncülük edecek olan birçok önemli anlaşmaya imza atabiliyor. Bu anlaşmalar ise teknoloji dünyasında dengelerin değişmesine neden olabiliyor. Benzeri bir adım da bugün Apple tarafından geldi. Uzunca bir süredir cihazlarında varsayılan tarayıcı desteği olarak Microsoft’u tercih eden firma, sonunda bu kararından vazgeçtiğini açıkladı. Alınan karar ile beraber Siri ve Spotlight arama komutlarında yer alan Bing tarayıcı dönemi son buluyor. Peki, yeni anlaşma kiminle yapıldı? Apple kullanıcıları bu alanda hangi firmadan, hangi tarayıcıdan yararlanabilecek?

Apple, Google İle Anlaşmaya Vardı

Tabii ki söz konusu internet olunca anlaşmada yer alan firma Google oldu. Microsoft’un Bing arama motorundan boşalan yeri, Google tarayıcı aldı. Apple tarafından yapılan açıklama sonrasında yeni anlaşmanın Google ile yapıldığı açıklandı. Bu açıklamayla beraber kullanıcıların yapacakları internet aramalarında, doğrudan Google arama sonuçlarının görüntüleneceği de belirtildi. Uzun yıllardır devam eden Microsoft ile Apple ortaklığının neden son bulduğu konusunda ise bir açıklama gelmedi.

apple varsayılan tarayıcı

Fakat Apple’ın açıklamalarının hemen sonrasında ilginç bir paylaşımın ortaya çıktığını da ekleyelim. Microsoft’un zirvesindeki isim olarak bilinen Bill Gates, Windows Phone işletim sistemi yerine Android işletim sistemine geçiş yapacaklarını açıkladı.

Bir nevi karşı hamleler yapılmış oldu. Bundan sonraki dönemde Microsoft’un daha başka ne gibi adımlar atacağı ise en çok merak edilen konu. Henüz bu konuda atılacak adımlar gizli tutulmakta. Kesin olan nokta ise mobil dünyada bir dönemin daha sona erdiği.

İlginizi Çekebilir: İşte iPhone X Batarya ve RAM Bellek Kapasitesi

İLGİLİ HABER:  Apple ve Çin, App Store için Ortak Bir Çalışma Düzenledi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?