Apple, ürünleri arasındaki bağlantılara oldukça önem veren şirketlerden bir tanesi. İki Apple ürününü eşleştirmek, ürünler arasında veri alışverişini kolaylaştırmak ve benzeri birçok işlem için özel olarak kullanılmış yazılımlar ve donanımlar bulunuyor. Bu şekilde Apple’ın ürünleri arasındaki uyumun en büyük örneklerinden birisi de Mac ile Apple Watch arasındaki uyum. Geçtiğimiz senelerde yapılan güncellemeler sonrasında Apple Watch ile Mac kilidini açmak mümkün hale getirildi. Kolunuzda yer alan bir Apple Watch akıllı saat ile Mac kilidinizi açmak için sadece bilgisayarınızı karşısında oturmanız yeterli oluyor. Peki, bu işlem nasıl yapılıyor?

Başlamadan Önce Dikkat

Apple Watch ile Mac kilidini açma özelliğini nasıl kullanacağınıza geçmeden önce, birkaç küçük nokta hakkında bilgi verelim. Bu özelliği kullanmanız için dikkat edeceğiniz ilk kısım en az macOS Sierra işletim sistemini kullanmanız ve akıllı saatinizin de işletim sisteminin watchOS 3 ve üzeri olması.

Bunun dışında otomatik kilit açma özelliğini kullanmadan önce Mac ile Apple Watch modelinin uyumlu olduğuna emin olmanız ve iCloud hesabınızdan iki aşamalı kimlik doğrulama ayarlarınızı düzenlediğinizden emin olmanız gerekiyor. Ayrıca Mac üzerinden WİFİ açık olmalı ve Bluetooth bağlantınızda açık olmalı.

Apple Watch ile Mac kilidini açma

Hangi Modeller?

Doğru Mac ve Apple Watch modelinden söz etmiştik. İşlemin nasıl yapılacağına geçmeden önce bu modellerin hangileri olduğunu belirtelim. Bunun için ihtiyacınız olan en az Mac 2013 ve üzeri seriler. Apple Watch modeli içinse bir şart yok. WatchOS 3 ve üzeri kullanan tüm Apple Watch modelleri.

Burada mini bir değişiklik var. W2 yongası kullanan Apple Watch 3 ve 4 modellerinde en az watchOS 4 kullanmanız ve High Sierra işletim sistemine sahip olmanız gerekiyor.

Apple Watch ile Mac kilidini açma

 iCloud İki Aşamalı Korumayı Etkinleştirme

Mac’in giriş şifresini atlamak ve otomatik kilit açma özelliğini kullanmak için iCloud hesabınızda yer alan iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini açık hale getirmeniz gerekiyor. İki faktörlü kilit açma özelliği aktif edildikten sonra otomatik kilit açma işlemlerine geçiş yapılabilir.

Not: Burada önemli bir detay daha var. Otomatik kilit açma özelliğini kullanabilmek için Apple Watch ile Mac’iniz aynı iCloud hesabında oturum açmış olmalı. Aynı Apple kimliğiniz ile aynı iCloud hesabınız açmanız gerekiyor.

Mac ve Apple Watch Şifre Belirleme

Apple Watch akıllı saatinizde şifre kullanmayı tercih etmemiş olabilirsiniz. Fakat Mac otomatik kilit açma özelliğini kullanmak için mutlaka iki cihazda da şifrenizin olması gerekiyor. Mutlaka Apple Watch için kullandığınız bir şifre yoksa, cihazınız için bir şifre belirleyin.

Mac Üzerinden Otomatik Kilit Açmayı Etkinleştirme

Cihazlarınızı hazırladınız ve yukarıda söz ettiğimiz tüm düzenlemeleri yaptınız. Son olarak Apple Watch akıllı saatinizi de bileğinize takmanız gerekiyor. Şimdi ise düzenlemeleri yapmanız gerek.

Apple Watch ile Mac kilidini açma

  • Mac üzerinden ekranın sol üst kısmında yer alan Apple logosuna tıklayın.
  • Açılan menü üzerinden de Sistem tercihleri kısmına giriş yapın.
  • Buradan ise “Güvenlik ve Gizlilik” sekmesine tıklayın.
  • Genel sekmesine tıklayın.
  • Buradan “Apple Watch’unuzun Mac’inizin kilidini açmasına izin ver” kutusunu işaretleyin.
  • Otomatik etkileştirme kısa süre sonra açılacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?