Mac üzerinde hangi MacOS sürümünü kullandığınızı nasıl bulursunuz?

0
189

Mac OS’un hangi sürümünün kullandığınız bilgisayarda olduğunu bilmek zorunda kaldınız mı? Bazı kullanıcılar için cevap asla olmayabilir. Ancak diğerlerinin Mac OS sistem yazılımının tam olarak hangi sürümünün belirli bir Mac’te çalıştığını bilmesi gerekebilir. Genellikle bir Mac’te hangi MacOS sürümünün olduğunu bilme ihtiyacı, yazılım veya belirli bir özellik ile uyumluluk hakkında bilgi edinmek için gereklidir. Ancak sorun giderme amacıyla ve diğer nedenlerle de Mac OS’un hangi sürümünün yüklü olduğunu bilmek de yararlı olabilir. Birçok Mac kullanıcısı, sistem yazılımının hangi sürümünü kullandığını bilmiyor olabilir.
Bu rehber, Mac OS sistem yazılımının hangi sürümünün bir Mac’te çalıştığını kolayca nasıl öğreneceğinizi, büyük sürüm adının yanı sıra MacOS sistem yazılımının belirli bir sürümünü kullandığınızı öğreneceksiniz.

MacOS’un hangi sürümünün yüklü olduğunu nasıl görebilirim?

1. Mac’teki herhangi bir yerden, Apple Menüsünün bulunduğu sol üst köşeye bakın ve buna tıklayın.


2. Apple menüsünden” Bu Mac hakkında” kısmını seçin.

3. Mac sistemi Genel Bakış panelinde hangi Mac OS sürümünün bilgisayarda yüklü olduğu görünecektir.

4. Bu ekran görüntüsü örneğinde; Büyük sürüm olarak” macOS Mojave ” çalışıyor ve MacOS Mojave’in özel sürümü 10.14.2. kullanılıyor.

5. Bu ekran görüntüsü örneğinde; Büyük sürüm olarak” OS X El Capitan ” çalışıyor ve OS X El Capitan ‘in özel sürümü 10.11.6 kullanılıyor.

* Bonus ipucu: Aynı ekrandan Mac OS yapı numarasını da alabilirsiniz. Bunun için Mac ekranındaki sürüm numarasını tıklamanız yeterlidir. Sürümün yanındaki onaltılık bir kod, belirli yazılım sürüm oluşturma numarası da görünecektir. Yapı numarası, daha gelişmiş kullanıcıların bilmesi için yararlı olabilir, ancak genellikle ortalama Mac kullanıcıları için gerekli bir bilgi değildir.

* Bonus ipucu 2: Bu Mac hakkında ekranından da Mac’inizin yapılış tarihini görebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  MacOS 10.14.2 Beta 4 Yayınlandı

* Bonus ipucu 3: Ayrıca bu Mac ekran hakkında Mac’inizin seri numarasını bulabilirsiniz.

* Bonus ipucu 4: Terminali kullanmaya meyilli iseniz, gerekirse ayrıca komut satırından Mac OS sistem bilgilerini ve sürümünü öğrenebilirsiniz.

MacOS yazılımının sürümü neden önemli?

Bazı kullanıcılar, MacOS yazılım sürümünün neden önemli olduğunu merak ediyor olabilir. Ancak sistem yazılımı sürümünü bilmek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok nedenden dolayı yararlı olabilir:

Yeni özelliklerin kontrolü veya uyumluluk
Uygulama uyumluluğu
Aksesuar desteği veya uyumluluğu
Sorun giderme prosedürleri

Mac OS X Versiyon geçmişi ve sürüm adları

Mac OS çeşitli adlandırma kurallarıyla etiketlenmiştir. Her büyük Mac OS sürümü de farklı bir isme sahiptir. İlk dokuz sürüm için, Mac OS sürümleri vahşi kediler olarak isimlendirilmiştir. Daha sonra ise California eyaletinde yer alan yer isimleri olarak isimlendirme devam etmektedir.

Güncel ve tarihsel Mac OS isimleri ve sürümleri aşağıdaki gibidir:

 • Mac OS X 10.0 Cheetah
 • Mac OS X 10.1 Puma
 • Mac OS X 10.2 Jaguar
 • Mac OS X 10.3 Panther
 • Mac OS X 10.4 Tiger
 • Mac OS X 10.5 Leopard
 • Mac OS X 10.6 Snow Leopard
 • OS X 10.7 Lion
 • OS X 10.8 Mountain Lion
 • OS X 10.9 Mavericks
 • OS X 10.10 Yosemite
 • OS X 10.11 El Capitan
 • MacOS 10.12 Sierra
 • MacOS 10.13 High Sierra
 • MacOS 10.14 Mojave

Modern” Mac OS X “adlandırma kuralından önce, Mac sistem Yazılımı ‘Mac OS’ olarak ve aynı zamanda ‘sistem’ olarak etiketlendi, ancak bu önceki sürümler tamamen farklı bir mimariye sahipti. Modern Mac OS sürümleri bir BSD unix çekirdeğinin üstünde inşa edilirken, OSX döneminden çok daha eski sürümler değildi.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?