macos mail kaynagi goruntuleme

Gelen kutunuzdaki açtığınız ve okuduğunuz bir e-posta, buzdağının yalnızca görünen kısmıdır. Arka planda onu kimin gönderdiği, size nasıl geldiği, görüntülemek için kullanılan HTML ve yalnızca konunun uzmanlarına mantıklı gelen bazı bilgiler gibi e-postayla ilgili çok fazla miktarda bilgi içeren kaynak kodu yer alır. MacOS ve OS X Mail’de, herhangi bir e-postanın kaynak kodu verilerine hızlıca göz atabilirsiniz.

Neden Bir E-Posta’nın Kaynağını İncelemelisiniz?

Bir e-posta mesajının ham kaynağına, istenmeyen e-postaların kaynağını tanımlamak veya teknik olarak bilgi sahibi olmak için bakmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, siz veya e-posta sağlayıcınızın müşteri destek departmanı, e-posta gönderme veya içerik sorunlarını giderirken kaynak kodu verilerini görmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Genişletilmiş başlık bilgisini inceleyerek, sahte bir göndereni tanımlayabilir veya şüpheli bir yemleme durumundan kaçınabilirsiniz.

Mac OS X Mail’de E-Posta Kaynak Kodu Görüntüleme

macOS ve Mac OS X Mail’de bir e-postanın kaynağını görüntülemek için:

  1. Mac’inizdeki Mail uygulamasında bir e-posta açın.
  2. Kaynak kodu ayrı bir pencerede açmak için menüden Görünüm > Mesaj > Ham Kaynak‘ı seçin. Alternatif olarak, Option + Command + U klavye kısayolunu kullanın.
  3. Kaynak kodunu masaüstünüze kaydedin veya Dosya menüsünden Farklı Kaydet‘i veya üzerinde çalışmak için Yazdır‘ı kullanın.

İlginizi Çekebilir:

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?