Mac / MacBook Night Shift Modu Nasıl Açılır ve Kullanılır?

0
214

Night Shift, Mac’inizle çalışmanızı tamamladıktan sonra gece daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için tasarlanan bir ekran modudur. Mac’te Night Shift nasıl kullanılır?

Night Shift, cihazınızın ekran renk paketinin, günün geç saatlerinde isteğe bağlı olarak daha sıcak renkler içerecek şekilde otomatik olarak ayarlanmasına olanak tanıyan bir özelliktir. Bir ekranın daha serin (daha mavi) yapay ışıklarının, kişinin biyolojik saatini etkileyebileceğini ve uykusunu bozabileceğine inanılıyor. İşte Night Shift bu duruma engel olmak için tasarlanmıştır.

İlk olarak iOS 9.3 güncellemesinin bir parçası olarak iPhone ve iPad’te kullanıma sunulan Night Shift, macOS Sierra ile birlikte Mac kullanıcılarının hizmetine sunuldu. Bu nedenle, Night Shift’i kullanabilmeniz için Mac’inizde macOS Sierra’nın yüklü olması gerekiyor. (Mac’inizi macOS Sierra’ya nasıl yükselteceğinizi öğrenmek için tıklayın.)

Night Shift’i kullanabilmeniz için, Mac’inizin bazı sistem gereksinimlerini de sağlıyor olması gerekiyor. Night Shift özelliğini kullanabileceğiniz cihazlar ve diğer sistem gereksinimleri aşağıdaki görselde listelenmiştir.

Night Shift sistem gereksinimleri

Night Shift Nasıl Etkinleştirilir?

Night Shift, günün ilerleyen saatlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış olsa da, herhangi bir zamanda ekranın gözlerinizi yorduğunu hissederseniz, Bildirim Merkezi’ni ya da Siri’yi kullanarak elle etkinleştirebilirsiniz. Sistem Tercihleri de dahil olmak üzere Night Shift’i etkinleştirmenin üç yolu vardır.

#1. Sistem Tercihleri’ni Kullanarak Night Shift’i Etkinleştirme

  1. Apple menüsü > Sistem Tercihleri > Ekranlar‘ı açın ve en sağdaki Night Shift sekmesini tıklayın.
  2. Program kısmında “Gün Batımı – Gün Doğumu” seçeneğini seçin ya da özel bir Night Shift zamanlaması oluşturun.
  3. Elle yazan kısımda “Gün Doğumuna Kadar Açık” kutucuğunu işaretleyin.Night Shift acma
  4. Night Shift için özel zamanlama oluşturmak isterseniz “Gün Doğumuna Kadar Açık” seçeneğini kapatmanız gerekiyor. Bu durumda Night Shift belirlediğiniz zamana kadar açık kalacaktır.
İLGİLİ HABER:  Mac / MacBook Pro / MacBook Air TV'ye Nasıl Bağlanır?

#2. Bildirim Merkezi’ni Kullanarak Night Shift’i Etkinleştirme

  1. Mac’inizin ekranının en sağında yer alan, üzerinde üç nokta ve üç çizgi (macOS sierra bildirim merkezi) bulunan simgeyi tıklayarak Bildirim Merkezi çubuğunu açın.
  2. Bugün ve Bildirimler sekmelerinin altında Night Shift ve Rahatsız Etme seçeneklerini görmeniz gerekiyor. Night Shift’in yanındaki geçiş anahtarına tıklayarak etkinleştirin. (Mavi olması gerekiyor.)Night Shift manuel etkinlestirme
  3. Geçiş anahtarı maviye dönüşürken, tüm ekran daha sıcak bir renk paketini kullanmaya başlayacaktır.

#3. Siri’yi Kullanarak Night Shift’i Etkinleştirme

Bu, herkes için en hızlı yöntem olabilir.

  1. Sağ üstteki Siri simgesine tıklayın ve “Night Shift modunu aktif hale getir” cümlesini söyleyin.
  2. Kapatmak için, Siri panelindeki Night Shift geçiş anahtarına tıklayabilir veya Siri’ye “Night Shift modunu kapat” diyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Mac-MacBook Fabrika Ayarlarına Geri Döndürme Nasıl Yapılır?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?