Mac Nasıl Kilitlenir ya da Uyku Moduna Nasıl Geçirilir?

0
5400

Kişisel verilerinizi ve dosyalarınızı korumak için, Mac’inizin başında olmadığınız zamanlarda onu kilitlemeniz çok önemlidir. Makalemizde Mac’inizi nasıl hızla bir şekilde kilitleyeceğinize ve uyku moduna geçireceğinize yer verdik.

Mac’inizi kilitlemek ve uyku moduna geçirmek, kişisel dosyalarınıza ve klasörlerinize göz atmak isteyen meraklılara ya da kötü niyetli kişilere karşı verilerinizi korumanıza yardımcı olur.

Mac’inizi hızlıca kilitlemek için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Genel‘e gidin.
  2. Şifre iste” seçeneğini etkinleştirin.
  3. Klavyenizden aynı anda Control + Shift + Eject (veya Power) tuşlarına basın.

Mac’ta Şifre Koruması Nasıl Etkinleştirilir?

Mac’inizi kilitlemek oldukça yararlıdır, ancak buna ek olarak şifre seçeneğini etkinleştirmek, kişisel verilerinizin ve dosyalarınızın daha güvende olması açısından çok önemlidir.

Şifre korumasını etkinleştirmek için, Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik > Genel‘e gidin ve “Şifre iste” seçeneğini işaretleyin. Ayrıca Mac’inizin kilidini bir şifre gerektirmeden açmak için bir süre belirleyebilirsiniz. Bu, yanlışlık Mac’inizi kilitlediğiniz zamanlarda şifre girmenize gerek kalmadan kilidi açmanızı sağlar. Süre seçeneğiniz “Hemen“den başlayıp 8 saate kadar çıkmaktadır.

Mac sifre koyma

Mac Kilitleme Klavye Kısayolu

Ayarları yapılandırdıktan sonra Mac’inizi kilitlemek son derece basit ve hızlıdır. Aynı anda Ctrl + Shift + Eject (veya daha yeni bir Mac’deyseniz Power) tuşlarına basarak Mac’inizi kilitleyebilirsiniz.

mac kilitleme kisayolu

Kilitten çıkıp tekrar oturum açmak için klavyenizdeki herhangi bir tuşa basmanız yeterlidir. Yukarıdaki yer verdiğimiz şekilde bir şifre belirlediyseniz, şifrenizi girmeniz istenir.

Mac’iniz kilitliyken arka plandaki uygulamalar çalışmaya devam edecektir. Örneğin, YouTube’a bir video yüklüyorsanız veya bir dosya üzerinde çalışıyorsanız işlemleriniz devam edecektir.

Mac Ekranını Uyku Moduna Geçirme

Mac ekranını uyku moduna geçirmek, kilitleme ile aynı işlemi gerçekleştirir. Bunu, Mac ekranınızın herhangi bir köşesine bir kısayol atayarak yapabilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  MacOS Mojave 10.14.2 Yayınlandı – Yeni Güncelleme Nasıl Yüklenir?

Ekranın sol üst köşesindeki Apple logosuna tıklayın, Masaüstü ve Ekran Koruyucu > Ekran Koruyucu‘ya gidin ve bu pencerede “Sıcak Köşeler (Hot Corners)” özelliğini kullanarak, ekranın dört köşesinden istediğinize listedeki görevlerden “Ekranı Uyut” seçeneğini atayın.

Mac Sıcak Köşeler

Artık farenizi ekranın seçtiğiniz köşesine yönlendirdiğinizde ekran otomatik olarak uyku moduna geçecek ve aynı zamanda Mac’i kilitleyecektir. Kilitleme seçeneğinde olduğu gibi, ekran uyku moduna alındığında arka plandaki uygulamalar çalışmaya devam edecektir.

Mac Uyku Moduna Nasıl Alınır?

Kilitleme ve ekran uyku modunda olduğunun aksine, Mac’i uyku moduna geçirdiğinizde tüm görevler ve uygulamalar kapatılır. Bu yüzden, Mac’i uyku moduna geçirmeden önce çalışmalarınızı kaydettiğinizden ve devam etmekte olan önemli bir görev olmadığından emin olmalısınız.

Mac’inizi uyku moduna geçirmek için, aynı anda Command + Option + Eject (veya daha yeni bir Mac modeline sahipseniz Power) tuşlarına basın. Daha önce belirttiğimiz gibi, önceden yaptığınız ayarlara bağlı olarak Mac’inizi uyku modundan çıkardığınızda belirlediğiniz şifreyi girmeniz istenecektir.

İlginizi Çekebilir: macOS Sierra’da iCloud Drive Nasıl Kullanılır?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?