Mac Mini (2018) Özellikleri ve Özelleştirme Seçenekleri

0
93
Mac Mini

Geçtiğimiz ay sonu itibariyle Apple’ın yeni ürünlerinin tanıtımı yapıldı. Tanıtımın hemen sonrasında özelliklerden detaylı olarak söz etmiş ve yeni tanıtılan ürünleri ele almıştık. Genelde uzun süre yenilenmeyen ürünleri için yeni versiyonları sunan Apple, Mac Mini (2018) modeliyle de fark yaratmayı başardı. Uzun süredir yenilenmeyen Mac Mini serisini yenileyen marka, beklenen donanım değişikliklerini de sunmuş oldu. Hemen yeni modelle beraber sunulan donanım değişikliklerinden ve özelleştirme seçeneklerinden bahsedelim.

Mac Mini (2018) İşlemcileri Yenilendi

Mac Mini (2018) modeli için ilk önemli değişiklik işlemci değişiklikleri oldu. İşlemci kısmında yeni nesle geçiş yapan marka, 4 çekirdekli ve 6 çekirdekli olmak üzere iki farklı seçenek sunuyor. 8.nesil Intel işlemcilerini kullanan bilgisayar, 5 kata kadar daha hızlı bir sistem performansı sunmakta. İşlemci kısmında 3 farklı seçenek var. Bunlar şöyle;

  • 6 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli Intel Core i3 işlemcileri
  • 2 GHz hızında, 6 çekirdekli turbo ile 4.6 GHz seviyesine çıkan Intel Core i7 işlemcileri
  • 0 GHz hızında çalışan 6 çekirdekli Intel Core i5 işlemcileri

Mac Mini (2018)

İşlemcilerle beraber grafik performansı kısmında da %60 daha başarılı bir dahili grafik birimine yer verildiği belirtiliyor. Yine Intel grafik birimiyle karşı karşıyayız. İşlemci kısmında son bahsedeceğimiz özellik ise soğutucu sistemi. 2 kat daha fazla hava dolaşımı sunan seri, %70 oranında daha fazla maksimum güç imkanı sunuyor.

Mac Mini (2018) RAM Bellek

Mac Mini (2018) modeli sadece işlemciler kısmında yenilenmiş seriler değil. Bunun dışında bellek kısmında da yeni nesle geçiş yapıldı. DDR4 SO-DIMM bellek teknolojisine geçen Mac Mini (2018), 2666 MHz değerinde.

Mac Mini (2018)

Render almanıza ve birden fazla sanal makine çalıştırmanıza izin veren yeni bellek teknolojisiyle beraber 64 GB’a kadar bellek miktarı da sunuluyor. 7,8 kat daha hızlı olan belleklerde, 8, 12,16,32 ve 64 GB seçenekleri var.

Mac Mini (2018) Depolama Alanı

Depolama alanı kısmında da yenilenmiş bir seri söz konusu. Önceki nesle göre 4 kat daha yüksek okuma hızı sunan seri, 3.4 GB/s’ye kadar sıralı okuma hızına sahip. Yine depolama alanı kısmında 2 TB seviyesine kadar yükseltilmiş olan hafıza miktarını da unutmamak gerekiyor.

Mac Mini (2018)

Güvenlik Daha Önde

Yeni seriyle beraber güvenlik çiplerinde de önemli değişiklik söz konusu. Apple T2 güvenlik çiplerini kullanan model, güvenliği arttıracak olan Secure Enclave yardımcı işlemcilerine de sahip. Bu sistem sayesinde, şifreli depolama özelliği ve güvenli başlatma özelliği gibi özellikler sunuluyor.

Mac Mini (2018)

Bağlantılar

Mac Mini bağlantılar konusunda da yenilenmiş bir seri. Yeni cihazda, HDMI 2.0 bağlantısı, USB 3.0 bağlantısı, USB C bağlantısı, Ethernet girişi ve 3,5 mm kulaklık jak girişi bulunuyor.

Bu bağlantılar sayesinde iki adet 4K ekrana bağlanma ayrıcalığı da sunulmakta.

Fiyatlar Nasıl?

Daha önce Mac Mini (2018) modelinin tüm versiyonları için fiyatlardan söz etmiştik. Detaylı fiyatlara buradan ulaşabilirsiniz. Başlangıç fiyatı ise 5.999 TL.

 

 

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?