Mac’inizi birkaç yıldır kullanıyorsanız ve artık yavaşladığını düşünüyorsanız, iki seçeneğiniz var: Birincisi yeni bir Mac satın almak, ikincisi ise bu makale yer verdiğimiz Mac’inizin performansını artırmak için bazı basit ipuçlarını uygulamak.

Mac’inizin yavaş çalışmasının birkaç nedeni vardır:

 • Mac’iniz çok eski olabilir.
 • Sabit diskiniz neredeyse dolu olabilir.
 • İşletim sistemi sürümünüz, kullandığınız bazı uygulamalarla uyumsuzdur ve Mac’inizin arka plandaki çalışmalarının bir kısmında uyumsuzluklar ortaya çıkmıştır.
 • Mac’iniz başladığında otomatik olarak çalışan çok fazla şey olabilir.
 • Bir kerede çok fazla program çalıştırıyor olabilirsiniz.
 • Mac’izi düzgün şekilde kapatmadığınız için, arka planda haftalardır çalışan programlar olabilir.

İşletim sistemi ve kullandığınız programlarda bazı temel temizlik işlemleri yapmak, Mac’inizi hızlandırma konusunda yardımcı olacaktır.

Mac’inizi hızlandırmanın bir başka yolu da, sistem tercihlerini ve diğer özellikleri kullanma konusunda uzman olmaktır.

Gereksiz uygulamaları kapatın

Klasik gibi gelebilir ancak Mac’inizi hızlandırmaya başlamak için atmanız gereken ilk adım, arka planda çalışan ve kullanılmayan uygulamaları kapatmaktır. Çünkü Mac’iniz, istediğiniz uygulamalar yerine, geçen haftadan beri kullanmadığınız uygulamalara bellek ve CPU ayırıyor olabilir.

Hangi uygulamaların çalıştığını hızlı bir şekilde görmek için, ekranın alt kısmında yer alan Dock‘a göz atın. Çalışan programların altında nokta şeklinde bir gösterge ışığı olması gerekiyor. Bu noktayı göremiyorsanız, Sistem Tercihleri‘ni açın ve Dock‘a tıklayın. “Açık uygulamalar için gösterge ışıklarını göster” seçeneğini işaretleyin.

Alternatif olarak, açık uygulamaları görüntülemek üzere Uygulama Değiştirici‘yi getirmek için Cmd+Tab tuşlarına basabilirsiniz.

Bu uygulamaları kapatmanın birkaç yolu vardır. Dock’taki simgelerini sağ tıklatın (veya Ctrl tuşunu basılı tutarak tıklatın) Çık‘ı seçin veya Uygulama Değiştirici’yi kullanıyorsanız, kullanılmayan programları kapatmak için Cmd-Q düğmesine basın.

Çalışan programlardan birinde Zorla Çık seçeneğini görüyorsanız, muhtemelen suçluyu tespit etmişsinizdir. Çünkü bu uygulamadaki bir sorun büyük olasılıkla tüm sisteminizi yavaşlatmaktadır.

Nelerin Bellek tükettiğini tanımlamak için Etkinlik Monitörü’nü kullanın

Mac Etkinlik Monitoru Acma

Bazı uygulamalar, diğer uygulamalara göre sistem kaynaklarınızı daha fazla kullanmasına neden olan sorunlara sahiptir.

Hangi uygulamaların sistem kaynaklarınızı kullandığını görmek istiyorsanız, Uygulamalar klasöründeki İzlenceler klasöründe yer alan Etkinlik Monitörü‘nü açın.

Etkinlik monitörü, Mac’inizdeki tüm işlemleri gösterir (Bunlardan bazılarını kapatamazsınız veya kapatmamalısınız). Herhangi bir işlem yapmadan önce Görünüm > Pencereli İşlemleri‘i tıklayın.

Şimdi tüm programları kullandıkları CPU miktarına göre listelemek için CPU sekmesine ve ardından CPU% sütün başlığına tıklayın. Bunu Bellek, Enerji, Disk ve Ağ sekmeleri için de yapabilirsiniz.

Özellikle bir uygulamanın çok fazla CPU gücü tükettiğini görüyorsanız, fare ile uygulamayı seçip Etkinlik Monitörünün sol köşesindeki x simgesini tıklayarak kapatabilirsiniz.

En fazla gücü kullanan uygulamaları not edin. Bu uygulamaların daha verimli çalışmasını sağlayacak bir güncelleme mevcut olabilir.

Sistem Tercihleri panelini düzenleyin

Sistem Tercihleri‘ni açın ve alttaki satırı işaretleyin. Burası, sistem öğesi tercihlerinize özel öğelerin eklendiği yerdir. Bunlar arasında kullanmadıklarınızı tercihlerden kaldırmanız önerilir. Çünkü gereksiz yere CPU harcamaktadırlar. Bir öğeyi sağ tıklayın ve Tercih Penceresinden Kaldır‘ı seçin.

Başlangıçta çalışan programları durdurun

Sistem Tercihleri‘ni açın ve Kullanıcılar ve Gruplar‘ı tıklayın. Mac’inizde başlangıçta çalışan programları ve servisleri görmek için Oturum Açma Öğeleri‘ni tıklayın.

Listeden başlangıçta çalışmasını istemediğiniz bir öğeyi seçin ve sağdaki eksi (-) simgesine tıklayın.

Mac’inizde ne kadar boş alan olduğunu öğrenin

Mac’inizin performansının bir kısmı boş sabit disk alanına bağlıdır. Bu nedenle daha iyi bir performans için sabit diskinizin en az yüzde 10’luk kısmının boş olması gerekiyor. Sabit diskinizde kayıtlı olan e-postalar, yedeklemeler, eski sürümlerden kalan uygulamalar, gereksiz fotoğraflar, videolar ve müzikleri silerek sabit diskinizde gözle görülür bir boşluk açabilirsiniz.

Ne kadar alana sahip olduğunuzu öğrenmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan ilki, ekranın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklayarak açılan menüden Bu Mac Hakkında seçeneğini tıklamaktır.

Açılan penceredeki sekmelerden Depolama‘yı seçtiğinizde, depolama alanının ne kadarının kullanıldığı hesaplanacak ve gösterilecektir.

MacOS’un daha yeni sürümlerinde, depolama alanınızı optimize etmek veya fotoğrafları ve videoları Mac’iniz yerine iCloud’ta saklamak için Yönet‘i tıklayabilirsiniz.

Çöp Kutusu ve İndirilenler klasörünü boşaltın

Mac’inizde yer açmanın bir diğer yolu da, Çöp Kutusu‘nu boşaltmaktır. Dock‘tan Çöp Kutusu‘nu sağ tıklayın ve Çöp Kutusunu Boşalt‘ı tıklayın.

İhtiyacınız olmayan dosyaları İndirilenler klasöründen silmek de Mac’inizin sabit diskinde yer açılmasını sağlar. Dock‘un sağında yer alan İndirilenler‘e ve Finder’da açmak için ok simgesine tıklayın.

MacOS’un en yeni sürümünü çalıştırıyorsanız, Çöp Kutusu’nu otomatik olarak öğeleri silmek üzere ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Menü çubuğunda Apple logosunu tıklayın.
 2. Bu Mac Hakkında‘yı seçin.
 3. Depolama alanını tıklayın.
 4. Yönet‘i tıklayın.
 5. Çöp Kutusunu Otomatik Olarak Boşalt‘ı açın. (Çöp kutusuna gönderilen bir öğe 30 gün sonra otomatik olarak silinir.)

Eski ve Büyük Boyutlu Dosyaları Silin

Mac’inizin sabit diskinde önemli bir boyutta alan açmanın en hızlı yolu, Finder‘ı açmak ve Tüm Dosyalarım‘ı seçerek boyuta göre sıralamayı seçmektir. Boyuta göre sıralamayı seçtikten sonra, artık işinize yaramayan en büyük dosyaları silebilirsiniz. Eski dosyaları silmek içinse tarihe göre sıralamayı seçebilirsiniz.

Finder penceresinde dosya boyutları görünmüyorsa, Görünüm > Görünüm seçeneklerini göster‘e gidin ve Boyut‘u seçin.

İstenmeyen programları ve widget’ları kaldırın

Kullanmadığınız uygulamaları kaldırmak, sabit diskinizde alan açmak için iyi bir fikirdir. Uygulamaları Çöp Kutusu’na sürükleyip bırakarak kaldırabilirsiniz. Ancak Add Zapper adlı programını kullanarak, uygulamaları ve tüm ilişkili uygulamaları kaldırabilirsiniz. Add Zapper ile uygulamaları en son ne zaman kullandığınızı ve ne kadar zaman harcadığınızı görebilirsiniz.

Ayrıca, iPhone’unuzu Mac’e yedekliyorsanız, iTunes kitaplığınızda gizlenmiş çok sayıda büyük boyutlu iOS uygulaması bulabilirsiniz. Bu uygulamaları silmeye çekinmeyin. Çünkü App Store’dan satın aldığınız uygulamalara bir kere para ödedikten sonra, aynı Apple kimliğinizi kullanarak uygulamayı dilediğiniz zaman ücretsiz olarak tekrar indirebilirsiniz.

İşletim sistemi ve programlarınızın güncel olduğundan emin olun

MacOS işletim sisteminin cihazınızda kullanılabilir en yeni sürümünün olduğundan ve Mac’inizde yüklü uygulamaların en son sürümlerini kullandığınızdan emin olun.

Menü çubuğundaki Apple simgesini tıklayın ve Yazılım Güncellemeyi seçin.

App Store dışında satın alınan uygulamalarınız varsa, ayrı olarak güncellenmeleri gerekir. Menü çubuğundaki program adını tıklarsanız, Yazılım Güncelleme seçeneğini görebilirsiniz.

Tüm yazılımlarınızı takip etmenize yardımcı olan bir uygulama olan AppFresh‘i kullanarak, güncellemeler olup olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca bazı uygulamalar AppFresh ile senkronize edilerek otomatik olarak güncellenebilir.

Mac önbelleğini boşaltın

Mac’ler, sabit diskte tekrar kullanmak amacıyla saklanan küçük dosyalar halinde bir dizi önbellek kullanır. Bu şekilde, Mac’inizin performansını artırabilirler.

Bazıları sistem tarafından kontrol edilirken, bazıları ayrı uygulamalar tarafından kontrol edilir. Örneğin, bir web tarayıcısı web sayfalarını önbelleğe alır, böylece bir web sitesi yeniden ziyaret edildiğinde sayfalar yeniden indirilmek yerine sabit diskten okunabilir.

Sorun şu ki, tüm uygulamalar önbellek konusunda beklenildiği şekilde davranmayabilir. Masaüstünüzden Command + Shift + G tuşlarına basarak bir klasör açın ve ardından adres satırına ~ / Library / Caches / yazarak kullanıcı önbelleklerine göz atın. Artık kullanılmayan uygulamalara ait birkaç GB’lık önbellek, Mac’inizin performansını artırmak yerine sabit diskinizde yer kapladığı için cihazınızın yavaşlamasına neden olur. Bu nedenle artık kullanılmayan uygulamalar için, önbellek dosyalarını güvenle silebilirsiniz.

Görsel efektleri kapatın

Çoğu Mac, macOS’u sorunsuz şekilde çalıştırabilir. Bununla birlikte, Mac’inizi yavaşlatan bazı özellikleri kapatabilirsiniz.

Örneğin, bazı insanlar yavaşlamayı önlemek için Dock‘u statik tutmayı tercih ederler.

Sistem Tercihleri > Dock‘u tıklayın ve aşağıdaki kutuların işaretini kaldırın:

 • Büyütme
 • Uygulama açılışlarını canlandır
 • Dock’u otomatik olarak gizle ve göster
 • Erişilebilirliği kapat
 • “Pencereleri simge durumuna küçült’e tıklayın ve Genie Effect’i Scale Effect olarak değiştirin.

Mac’iniz yavaş çalışıyorsa, hızlandırmak için yukarıda yer verdiğimiz ipuçlarını uygulayabilirsiniz. Yavaş çalışan Mac’i hızlandırmak için uygulanabilecek bir dizi işlem daha mevcut, ancak makalemizde en önemlilerine yer verdik.

İlginizi Çekebilir: Mac / MacBook İnternet Sitesi Engelleme Nasıl Yapılır?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?