Mac, MacBook ve iMac İçin Güvenlik Ayarları ve Tercihleri

0
998

Mac güvenliği önemlidir, ancak çoğu kez göz ardı edilir. Mac’inizin güvenliğini ciddiye almanızın vaktinin geldiğini düşünüyorsanız Mac, MacBook ve iMac için güvenlik ayarları ve tercihleri konusundaki rehberimiz tam size göre.

Gizliliği korumak ve verileri güvende tutmak, herhangi bir Mac kullanıcısı için büyük önem taşır. Oysa çoğumuz, korsanların, oportünistlerin ve hatta yetkililerin bile olabildiğince az kişisel verimize erişebilmelerini sağlamak için herhangi bir şey yapmıyoruz.

Bununla birlikte, MacOS, Sistem Tercihleri ​​ve Safari’deki bir dizi araç ve birkaç üçüncü taraf uygulaması sayesinde verilerinizi çok basit şekilde güvenli hale getirir.

Verilerinizi tehdit eden iki şey var: İnternet gibi bir ağa bağlı olmak ve Mac’inize doğrudan erişimi olan herhangi biri. Kendinizi korumak için bazı önlemler almak, her ikisine de karşı işe yarayacaktır.

Mac güvenliğiyle ilgili olarak normalde önereceğimiz şeylerden biri de, Mac OS yazılımının güncel olduğundan emin olmaktır.

Neyse ki, Apple’ın sizi kötü amaçlı yazılımlardan korumak için bu makalede açıkladığımız gibi çeşitli önlemler almaktadır. Mac’inizi korumak için kullanabileceğiniz çeşitli sistem ayarlarını aşağıdaki ele alacağız.

Güvenlik ve Gizlilik Ayarları

Güvenliğin su geçirmez olduğundan emin olmak için kontrol etmeniz gereken temel Mac ayarlarıyla başlayalım.

Yapmanız gereken ilk şey, Sistem Tercihleri’ndeki Güvenlik ve Gizlilik bölümünü ziyaret etmektir. Burada, çeşitli güvenlik ayarlarını kontrol eden dört sekme bulacaksınız.

Ayarları değiştirmek için, ekranın altındaki asma kilidi tıklayın ve kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin. Bir yönetici hesabına sahipseniz, tüm Mac’i etkileyen değişiklikler yapabilirsiniz, aksi halde yaptığınız değişiklikler yalnızca kendi hesabınız için geçerli olacaktır.

Genel Bölümü

Genel bölümünde yapmanız gereken ayarlar:

 1. Daha önce yapmadıysanız, hesabınız için bir şifre oluşturun.
 2. Mac’inizi uyku moduna girdikten ya da ekran koruyucu başladıktan ne kadar süre sonra (Hemen’i tavsiye ediyoruz) kilidini açmak için şifre gerekeceğini ayarlayın. (Başkalarının da çalıştığı bir ofiste çalışıyorsanız, bu ayarı açmayı düşünmelisiniz.)
 3. “Otomatik oturum açmayı etkisizleştir” seçeneğini işaretleyin.
 4. Şuradan indirilen uygulamalara izin ver bölümünde: “App Store ve kimliği belirli geliştiriciler” seçeneğini işaretleyin.

Son olarak Güvenlik ve Gizlilik ayarlarını sizden başkasının değiştirmesini önlemek için en alttaki Kilitle seçeneğine tıklayın ve şifrenizi girin.

Güvenlik Duvarı Bölümü

Herhangi bir Mac’i güvence altına almanın ilk adımı istenmeyen gelen ağ bağlantılarını engelleyen güvenlik duvarını etkinleştirmektir. Güvenlik duvarının varsayılan olarak etkin olduğunu düşünebilirsiniz, ancak genellikle değildir.

İLGİLİ HABER:  Mac Kullanıcılarının Bilmesi Gereken En Faydalı 5 İpucu

Mac’te Güvenlik Duvarını nasıl açacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Sistem Tercihleri > Güvenlik ve Gizlilik bölümündeki Güvenlik Duvar sekmesini tıklayın.
 2. Sistem ayarlarının kilidini açmak için sol alt köşedeki asma kilit simgesini tıklayın (istendiğinde şifrenizi girmeniz gerekiyor).
 3. Güvenlik Duvarı’nı Aç butonunu tıklayın.
 4. Ardından Güvenlik Duvarı Seçenekleri butonunu tıklayın ve beliren iletişim kutusunda Gizli Modu Etkinleştir kutusunu tıklayın. Bu son adım, bilgisayarınızın bir kafede paylaşılan Wi-Fi gibi ortak ağlarda görünmez olmasını sağlar.
 5. Değişiklik yapmak için Güvenlik Duvarı sekmesinde, Güvenlik Duvarı Seçenekleri’ni tıklayın. Burada, gelen bağlantıları alabilecek uygulamaları ve hizmetleri görürsünüz.

MacOS Güvenlik Duvarı’nın kullanışlı olmasına rağmen, yalnızca kötü amaçlı yazılımlardan sınırlı koruma sağladığını belirtmemiz gerekiyor.

FileVault Bölümü

FileVault açıkken, kullanıcı hesabınızdaki tüm dosyalar şifrelenecektir.

Dosyaların şifresini çözmek için, hesap parolanızı veya FileVault’u açtığınızda oluşturulan kurtarma anahtarını yazmanız gerekir.

Çoğu kullanıcı için, her dosyayı açmak için parola girmek zorunda kalmak çok ideal olmayabilir. Ancak, veriyi olabildiğince güvenli tutmak için sebepleriniz varsa açın.

Gizlilik Bölümü

Son sekme olan Gizlilik, bir dizi farklı denetim ve ayarı kapsar. Bunlar bölmenin solundaki pencerede listelenir.

Konum Servisleri: Konum verilerinize hangi uygulamaların erişebileceğini kontrol etmenizi sağlar. Konum Servisleri’ni burada tamamen veya tek tek uygulamaların verilere erişmesini önleyebilirsiniz.

Kişiler, Takvimler ve Anımsatıcılar: Bu bilgilere erişimi olan uygulamaları gösterir. Bu bilgilere erişmesini istemediğiniz uygulamaların izinlerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Fotoğraflar’a tıklarsanız, Fotoğraflar kitaplığınıza erişmek isteyen tüm uygulamaları görürsünüz.

Twitter, Facebook ve LinkedIn ayrıntılarını İnternet Hesapları Sistem Tercihleri ​​bölmesine eklediyseniz, hangi uygulamaların bu hesaplara erişimi olduğunu buradan kontrol edebilirsiniz.

Son olarak, High Sierra ile gelen Analytics adlı yeni özellik, Apple ve uygulama geliştiricilerin ürünlerini ve uygulamalarını kullanırken toplanan verilerin paylaşılmasını sağlar. Bu verileri paylaşmamayı seçebilirsiniz.

Safari Gizlilik Ayarları

Safari’de gizliliği kontrol etmenize izin veren birkaç ayar vardır.

Safari > Tercihler > Gizlilik bölümünde,

 • Web sitelerinin sizi izlemesini engelleyebilir,
 • Hangi sitelerin Mac’inizde çerez depolayabileceğini kontrol edebilir,
 • Girdiğiniz web sitesinin Apple Pay’i ayarlayıp ayarlamadığınızı denetlemesini engelleyebilirsiniz.

Mac güvenliği ile ilgili lüzumlu gördüğünüz farklı güvenlik ayarları var mı? Yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: MacBook Safari’de Reklamlar Nasıl Engellenir?

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?