Mac ve MacBook’un Bilinmeyen 11 Gizli Özelliği

0
3908
Mac ve MacBook gizli özellikler

Mac veya MacBook’unuzun gizli özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz?

Hepsi birbirinden faydalı bu gizli özellikleri kullanarak, Mac’inizi daha kullanışlı hale getirebilir ve ödediğiniz paranın karşılığını alabilirsiniz.

Mac’inizi kullanırken zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak, gizli hesap makinesinin avantajlarından yararlanmadan her zaman gözünüzün önünde duran küçük ama kullanışlı simgeyi keşfetmeye kadar birbirinden harika ipuçlarını ve püf noktalarını bir araya getirdik.

#1. Mac Ekranın İstediğiniz Bölümünün Ekran Görüntüsü Alma

mac ekranin belirli bolumun ekran goruntusunu almaEkranınızın bir bölümünün ekran görüntüsünü almak için, ekranın tamamının ekran görüntüsünü alıp düzenlemekten sıkıldınız mı? Command + Shift + 4 tuşlarına basıp, imlecinizi bir seçme aracına dönüştürebilirsiniz. Ekran görüntüsü almak istediğiniz bölümü seçtikten sonra parmağınızı fareden çekmeniz yeterlidir. Ekran görüntüsü otomatik olarak kaydedilecektir.

#2. Mac Dock Gizleme

Dock’unuz işinizi yapmanıza engel oluyor veya görmek istemiyorsanız, Command + Option + D tuşlarına basarak onu gizleyebilirsiniz. Yeniden görünür hale getirmek için aynı tuş kambinasyonunu kullanabilirsiniz.

#3. Mac Ekran Renklerini Tersine Çevirme

Mac OS X Lion veya daha eski bir sürüm kullanıyorsanız, Command + Option + Control + 8 tuşlarına basarak, Mac ekranının renklerini kolayca tersine çevirebilir ve geri alabilirsiniz. Bu özellik başlangıçta görme engellilere yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

#4. Mac Hızlı Sekme Yönetimi

Çalışan çok fazla uygulamanız varsa ve bazı programlardan kurtulmanız gerekiyorsa, Command tuşuna basılı tutun ve uygulamalar arasında geçiş yapmak için Tab tuşuna basın. Herhangi bir uygulamadan çıkmak için Q, simge durumuna küçültmek için H‘ye dokunun.

#5. Mac Online Form Doldururken Kutucu Atlamayı Önleme

Çevrimiçi formlarını doldururken, Tab tuşuna bastığınızda “ay” veya “yıl” seçme gibi kutular atlanır. Bilgisayarınızın diğer metin kutuları gibi bu kutular arasında da Tab tuşu ile geçiş yapmasını sağlamak için Sistem Tercihleri > Klavye > Kısayolları‘ı açın ve ardından Tam Klavye Erişimi‘nin altındaki Tüm Kontroller‘i seçin.

İLGİLİ HABER:  Büyüleyen MacBook Touch Konsepti Gerçek Olabilir Mi?

#6. Spotlight Arama Özelliğini Bir Hesap Makinesi Olarak veya Wikipedia’ya Hızlı Erişim için Kullanabilirsiniz

Command + Boşluk tuşuna basarak kullanılan Spotlight araması belgeleri, uygulamaları, müzikleri ve web ya da Wikipedia üzerinde herhangi bir şeyi kolayca bulmanızı sağlar. Ancak Spotlight’ın bilinmeyen gizli özelliği temel matematik işlemlerini yapabilmesidir. Yapmak istediğiniz işlemi arama çubuğuna yazmanız yeterlidir.

Mac Dosya Gruplandirma#7. Mac Dosya Gruplandırma

Dağınık masaüstüne sahip olanlar için, küçük bir kısayol: dosyalarınızı tek bir işlemde gruplandırabilirsiniz. Gruplandırmak istediğiniz dosyaları seçin, sağ tıklayın ve “Seçime Bağlı Yeni Klasör” seçeneğine tıklayın.

#8. Mac Exposé’yi Yavaşlatma

OS X’in daha eski bir sürümüne sahipseniz, kolay uygulama seçme aracı Exposé’yi yavaş çalışmaya ayarlayabilirsiniz. Exposé tuşu (F9, F10 veya F11) ile birlikte Shift tuşunu basılı tutun. Bu kombinasyonu daha az ani pencere değiştirmek için kullanın.

#9. Dokümanlardaki Gizli Simge

Bir Word, Pages veya PowerPoint belgesini (ve çoğu diğer belge türlerini) kaydettiğinizde, araç çubuğunuzun üstünde, belge adının yanında küçük bir simge görünür. Buna normal bir dosya simgesi gibi davranabilir ve istediğiniz yere sürükleyip dosyayı taşıyabilirsiniz.

#10. Mac Tarayıcı Sekmeleri Arasında Geçiş Yapma

Web tarayıcınızdaki sekmeler arasında hızlı bir şekilde geçiş yapmak için, Control tuşunu basılı tutun ve Tab tuşuna basın.

#11. Klavye ile Apple Logosu Yazma

Herhangi bir Apple bilgisayarında, Option + Shift + K tuşlarına basılı tutarak bir Apple logosu yazabilirsiniz. Şu şekilde görünür .

İlginizi Çekebilir: Mac Kullanıcılarının Bilmesi Gereken En 5 Faydalı İpucu

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?