Mac / MacBook Fabrika Ayarlarına Geri Döndürme Nasıl Yapılır?

1
12465
MacBook fabrika ayarlarina geri alma

Eski Mac’inizi satmak, başka birine vermek ya da temiz bir yazılım yükleyerek bir takım sorunları düzeltmek istiyorsanız, önce Mac’inizi fabrika ayarlarına geri döndürmeniz önerilir. Bu, kişisel bilgilerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine engel olmak için oldukça önemlidir. Makalemizde Mac’inizi temiz bir macOS kurulumu ile kutudan çıkmış gibi kusursuz hale getirmek için fabrika ayarlarına döndürme işlemini nasıl yapacağınıza yer verdik.

Aşağıdaki adımları uygulayarak Mac fabrika ayarlarına geri alma işlemini yapabilirsiniz:

  1. Mac’inizin, çalıştırabileceği Mac işletim sisteminin en yeni kopyasını indirebilmesi için internete bağlı olduğunuzdan emin olun. Bu büyük olasılıkla macOS Sierra olacaktır ancak daha eski bir Mac’e sahipseniz, macOS’un daha eski bir sürümü de olabilir.
  2. SuperDuper veya Carbon Copy Cloner gibi bir uygulamayı kullanarak dahili sabit sürücünüzü harici bir sürücüye kopyalayın. Bu, tüm eski dosyalarınıza erişmenizi sağlar ve Mac’inizi geri yüklemek isterseniz harici sürücüyü dahili sürücüye yeniden kopyalamanıza olanak tanır.
  3. iTunes mağaza hesabınızın yetkisini kaldırın. iTunes’u açın Hesap > Yetkiler > Bu Bilgisayarın Yetkisini Kaldır‘a tıklayın. Apple Kimliğinizi ve şifrenizi girin. Daha sonra Yetkisini Kaldır‘ı tıklayın. (Ayrıca, Mac’inize tanımlanmış üçüncü taraf uygulamaların yetkilerini de kaldırmalısınız.)
  4. Kullanıyorsanız, FileVault‘u kapatın.
  5. iCloud oturumunuzu kapatın ve iCloud‘u devre dışı bırakın.
  6. Mac’i Kurtarma Modunda yeniden başlatın. Yeniden başlatma sırasında Mac’inizle uyumlu en son macOS sürümünün yüklenmesi için Option + Command + R tuşlarını basılı tutun. Apple logosunu veya dönen bir küre gördükten sonra tuşları bırakın.
  7. macOS İzleneceleri penceresinde Disk İzlencesi seçeneğine ardından Sürdür’e tıklayın.macos fabrika ayarlarina geri donmeSoldaki kenar çubuğundan ana diskinizi seçin ve ardından pencerenin üstünde yer alan Sil‘i tıklayın.
  8. Açılan pencerede Ad kısmına diskinize vermek istediğiniz adı yazın. Biçim kısmında Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü)‘i seçin. Düzen kısmında ise GUID Bölüntü Haritası‘nı seçin ve Sil‘e tıklayın.Mac harddisk bicimlendirme
  9. İşlem bittiğinde Disk İzlencesi’nden çıkın ve macOS İzlenceleri penceresine geri dönün.
  10. macOS’u Yeniden Yükle‘ye ve ardından Sürdür‘e tıklayın. MacOS’u yeniden yüklemek için talimatları uygulayın. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra Mac’iniz yeniden başlatılacaktır.
İLGİLİ HABER:  OS X: Klavye Kısayollarına Giriş (Mac Kullanım Rehberi - 1)

Mac Sabit Diski Nasıl Yedeklenir?

Mac veya MacBook’u fabrika ayarlarına geri alma işlemi, o makinedeki tüm verilerin silinmesine neden olur. Bu nedenle, sıfırlama işleminden önce Mac’inizde yer alan bazı verilere daha sonra erişmeniz gerekebileceği ihtimaline karşı, sabit diskinizin bir yedeğini oluşturabilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yolu, SuperDuder veya Carbon Copy Cloner gibi bir program kullanmaktır. (Biz makalemiz için Carbon Copy Cloner’ı tercih ettik.)

Carbon Copy Cloner programını çalıştırın. Source (Kaynak) kısmında Mac’inizin sabit diskini, Destination (Hedef) kısmında harici diskinizi seçin ve ardından Clone (Klonla) butonuna tıklayın.

Carbon Copy Cloner

Mac’inizi geri yüklemeye karar verirseniz, bu klonlanmış sürücü yeniden ana sürücüye kopyalanabilir veya dahili sabit sürücüyü sildikten sonra bilgisayarınızdaki tüm orijinal dosyalara erişmek için kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir: Mac Nasıl Kilitlenir ya da Uyku Moduna Nasıl Geçirilir?

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?