Mac kullanıcılarının mutlaka bilmesi gereken 10 şey

0
650

Artık Apple’ın ekosistemindesiniz. Aileye hoşgeldiniz. Yeni Mac’inizin kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır. Mac kullanıcısı olarak bilmeniz gereken bazı şeyler var.

1- Mac’inizin yedekleme planlarını ayarlayın.

maz-zaman-makinasi

ICloud’da ne kadar çok sakladığınız önemli değil, Mac’inizi daima yedeklemeniz gerekir. Time Machine(zaman makinası) en kolay yöntemdir ancak sizin için daha iyi çalışabilecek başka yöntemler de var. Seçim siz kalmış

2- iCloud’a bağlanın.

mac-icloud-gris

Mac’e geçmenin en iyi sonuçlarındanbiri, büyük ölçüde iCloud’la senkronize edilen Apple ekosistemidir. Fotoğraflarınıza, belgelerinize, filmlerinize, müzik parçalarına ve daha fazlasına tümüyle iCloud hesabınızla erişebilirsiniz. Bu nedenle, iOS, tvOS ve watchOS verilerinizi senkronize etmek için kullandığınız Apple Kimliğini kullanarak iCloud’da oturum açmanız gerekiyor.

3- iTunes’e giriş yapın.

mac-itunes-ayarlama

iTunes yeni Mac’inize yüklenmiş olarak gelir. Herhangi bir nedenle, iTunes uygulamasına sahip değilseniz, Apple’dan indirebilirsiniz. ITunes, tüm filmlerinizi, TV şovlarınızı, iBook’larınızı, uygulamalarınızı, müziklerinizi ve daha pek çok şeyi depoladığınız yerdir. Ortamınızı Mac’inizde tutmasanız bile, satın alınan içeriği doğrudan iTunes’dan indirebilirsiniz.

4- E-mail ve takvimi ayarlayın.

mac-tarih-ayarlama

Mac için pek çok harika e-posta ve takvim uygulaması olmasına rağmen, Mac’inizde kurulu olarak bulunan Posta ve Takvim uygulamalarını ayarlamalısınız. Kısmen, bazı uygulamalar onları senkronize etme noktası (çoğunlukla sadece iCal) olarak kullanıyor. Kurulu olan Posta ve Takvim uygulamaları büyük ihtimalle Apple tarafından desteklenecektir ama 3. parti uygulamaların nereye kadar güncellenmeye devam edeceğini kestirmek zor.

5- Optimized Storage (İyileştirilmiş depolama) ayarını yapın.

mac-optimized-storage

Apple, Mac’in sabit disk sürücüsünün dolmasını önleyecek harika bir yol geliştirmiştir. Birkaç iCloud senkronizasyon seçeneğinin yanı sıra sağlıklı bir temizleme programı kullanarak, daha önemli dosyalar için sabit sürücünüzde boş alanlar bırakabilirsiniz.

6- Otomatik indirmeleri ayarlayın.

mac-otomatik-download

Apple düzenli olarak yeni ve müthiş özelliklerle macOS’u günceller. Bazı Mac uygulama geliştiricileri de düzenli güncellemelerle sorunların çözülmesini sağlar. Arka planda çalışacak otomatik indirme işlemlerini ayarlayarak hiçbir şeyi kaçırmamayı garantileyebilirsiniz.

İLGİLİ HABER:  13 inç Macbook Pro için Yeni Sürüm Geliyor

7- Yazıcınızı bağlayın.

mac-yazici-baglama

Klavye, trackpad ve fare gibi çevresel aygıtların hepsi Mac’inizden en iyi şekilde yararlanmak için önemlidir ancak bir yazıcı kurmayı da düşünmelisiniz. Şu anda buna ihtiyacınız olmasa bile, muhtemelen bir noktada ihtiyacınız olacaktır.

8- Uygulamalar ve oyunlar indirin.

mac-uygulama-oyun-yukleme

Apple size Mac’inizde başlamanıza yardımcı olacak pek çok program veriyor ama yine de  verimlilik, eğlence ve daha fazlası için ihtiyaç duyacağınız birçok uygulama App Store’da bulunmaktadır. Mac App Store’da hemen hemen her tür uygulamayı bulabilirsiniz. Bir uygulamayı indirdikten sonra, uygulama Mac App Store’da olduğu sürece Apple kimliğinizle senkronize edilen diğer Mac’lerde kullanılabilir.

9- Sosyal medya hesaplarınızı ayarlayın.

mac-sosyal-medya

Mac’inizde Facebook ve Twitter’da oturum açtığınızda, ayrı bir uygulamaya ihtiyaç duymadan sisteme entegrasyonun avantajından yararlanabilirsiniz. Facebook durumunuzu Siri güncelleyebilir veya Bildirim merkezi’nde Twitter uyarılarını görebilirsiniz. Resimleri tweetleyebilir ve Facebook’ta paylaşabilirsiniz. Facebook ve Twitter’da oturum açmak için Sistem Tercihleri> Kullanıcılar ve Gruplar’ı açın ve sosyal paylaşım ağı hesabınızı seçin. Başlamak için kullanıcı adınız ve şifrenizle oturum açın.

10- Spotlight kullanın.

mac-spotlight

Spotlight, Mac’inizde veya Web’de neredeyse istediğiniz her şeyi bulmak için kullanabileceğiniz bir programdır. Yol tarifi ile Haritalar’ı arayabilir, Terminal penceresi açabilir, sahip olduğunuzu bilmediğiniz araçları bulabilir ve daha pek çok şey yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Mac ekranınızın sağ üst köşesindeki arama simgesini tıklamak ve bir kelime veya kelime öbeği yazmak. Spotlight, doğru içeriği bulmak için tüm dosyalarınızı, klasörlerinizi, e-postalarınızı ve belgelerinizi arayacaktır. Bu yeterli değilse, Spotlight da tüm bilgisayar sisteminizde ve webde arama yapar.

Kaynak: iMore.com

 

 

 

 

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?